"Zaczynamy 16 czerwca w studiu S1 im. Witolda Lutosławskiego wielką galą operowa, a gwiazdą tego wieczoru będzie słynna argentyńska śpiewaczka Veronica Cangemi. Śpiewaczka ta specjalizuje się w muzyce XVIII-wiecznej, a partnerować jej będzie w duetach Artur Janda, wystąpi też oczywiście Zespół Wokalny Warszawskiej Opery Kameralnej, a wieczór poprowadzi Jose Maria Florencio. W tym roku nie zabraknie sztandarowych wieczorów, na które zawsze państwo czekacie" - mówiła podczas wtorkowej konferencji dyrektor Alicja Węgorzewska-Whiskerd.
Podczas tegorocznej edycji zagrane będzie 13 oper, 6 koncertów symfonicznych, dwie gale oraz kilkadziesiąt koncertów kameralnych. Praktycznie każdego wieczoru będzie wykonywany inny utwór Mozarta. "Nawiązujemy do Mozarta, który całe życie się spieszył, ale nigdy nie pędził" - mówi o programie festiwalu dyrygent Marcin Sępoliński.
Podczas festiwalu trzykrotnie zabrzmi, tak bardzo lubiana przez publiczność, opera "Czarodziejski flet", w inscenizacji i reżyserii Ryszarda Peryta, scenografii Andrzeja Sadowskigo. W roli Sarastro usłyszymy Dariusza Górskiego/Aleksandra Teligę. W Królową Nocy wcieli się zdobywająca sławę na światowych scenach operowych Joanna Moskowicz.
"Mozart jest wspaniały i wymagający. Daje mobilizację do doskonalenia głosu, za każdym razem wymaga dobrego przygotowania" - mówiła sopranistka Joanna Moskowicz.
Tradycyjnie, festiwal oferuje warszawiakom coś nowego. Nową inicjatywą będą z pewnością koncerty kameralne, wykonywane przez śpiewaków i instrumentalistów na półtorej godziny przed głównymi spektaklami operowymi, w foyer teatru. Te 40-minutowe koncerty, przy których można będzie napić się kawy, nazywać się będą Cafe Mozart. Na te prezentacje wejściówki w cenie 10 zł sprzedawane będą przed samym koncertem.
W repertuarze festiwalu pojawią się także wydarzenia bez precedensu. Takim będzie np. koncert Gran Partita, napisany na instrumenty dęte i kontrabas. To ewenement, jeśli chodzi o kompozycje Mozarta, bo usłyszymy tu aż 12 instrumentów dętych. Nietypowym koncertem będzie również "Mozart, jazz i nutki żydowskie", który zabrzmi w kościele Ewangelicko-Reformowanym 25 czerwca. Wykonawcami będą pianista Konstanty Wileński, flecista Anatoly Kogan z Izraela oraz Cappella Gedanensis.
Atrakcją wykonań dzieł Mozarta, co docenia publiczność, jest możliwość słuchania ich w wykonaniu na instrumentach dawnych. W wielu koncertach i przedstawieniach operowych gra bowiem Zespół Instrumentów Dawnych Warszawskiej Opery Kameralnej "Musicae Antiquae Collegium Varsoviensis". "To ewenement na skalę europejską. Jedynie w Warszawie i Londynie można usłyszeć tyle wykonań Mozarta na instrumentach dawnych" - podkreślała Alicja Węgorzewska-Whiskerd.
Koncerty festiwalowe odbywać się będą w wielu miejscach, nie tylko na scenie WOK. Nowymi festiwalowymi lokalizacjami będzie scena na piętrze w kawiarni Literackiej czy Uniwersytet Warszawski.
Pełen program 28. Festiwalu Mozartowskiego w Warszawie można znaleźć na stronie Warszawskiej Opery Kameralnej. Sprzedaż biletów już się rozpoczęła. (PAP Life)