Argentyńska pianistka Martha Argerich wykona "Koncert fortepianowy b-moll" Piotra Czajkowskiego - tym utworem artystka otwierała także konkurs w 1980 r. Towarzyszyć jej będzie Orkiestra Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Jacka Kaspszyka. Następnego dnia publiczności zaprezentuje się inny juror, Garrick Ohlsson. Kolejne trzy tygodnie należeć będą do młodych muzyków z całego świata.
"Chopin nigdy nie przestał być ważny dla polskiej polityki kulturalnej. Mieliśmy ostatnio okoliczności jubileuszowe związane z Lutosławskim, Panufnikiem, Pendereckim - to polska muzyka współczesna w ostatnich latach była głównym tematem zainteresowania polityki kulturalnej, prowadzonej przez nas w Polsce i za granicą. Ale czas wrócić do Chopina. Jest ku temu znakomita okazja w przyszłym roku, gdy będziemy organizować kolejną edycję konkursu i oczy muzycznego świata znów skupią się na Polsce" - powiedziała minister kultury i dziedzictwa narodowego Małgorzata Omilanowska podczas piątkowej konferencji prasowej w warszawskim Narodowym Instytucie Fryderyka Chopina.
Jak zapewniła minister, "zainteresowanie tym konkursem już w tej chwili jest ogromne". Podkreśliła także, że to Chopin jest polską najważniejszą marką muzyczną, a rok 2015 upłynie pod znakiem Chopina i jego twórczości.
Dyrektor Instytutu Fryderyka Chopina dr Artur Szklener przedstawił skład jury konkursowego. Zasiądą w nim: Dmitri Alexeev, Martha Argerich, Dang Thai Son, Akiko Ebi, Philippe Entremont, Nelson Goerner, Adam Harasiewicz, Andrzej Jasiński, Garrick Ohlsson, Janusz Olejniczak, Piotr Paleczny, Ewa Pobłocka, John Rink, Wojciech Świtała, Dina Yoffe i Yundi Li. Przewodniczącą kapituły będzie Katarzyna Popowa-Zydroń, pianistka i pedagog, która zastąpi na tym stanowisku prof. Jasińskiego.
Wśród członków jury znaleźli się zwycięzcy konkursu z minionych edycji - Harasiewicz (1955), Argerich (1965), Ohlsson (1970), Dang Thai Son (1980) i - najmłodszy w tym gronie - Yundi Li, laureat z 2000 r.
"Regulamin konkursu jest publicznie dostępny. Zdecydowaliśmy o możliwości dopuszczenia niektórych zawodników poza eliminacjami. Dotyczy ona laureatów dwóch głównych nagród wybranych konkursów na świecie, w tym ogólnopolskiego Konkursu im. Fryderyka Chopina w Warszawie" - poinformował Szklener. "Obniżyliśmy także możliwy wiek uczestników. To wyjście naprzeciw trendom w wykonawstwie na świecie. Coraz młodsi pianiści są w stanie grać na światowym poziomie. Wiek obniżyliśmy do 16 lat. Umożliwiamy także zgłoszenia za pomocą regulaminu elektronicznego, dostępnego w sieci" - dodał.
Zgodnie z regulaminem, do udziału w konkursie zakwalifikowanych zostanie 80 pianistów z całego świata, urodzonych w latach 1985-1999. By wziąć udział w rywalizacji, do 1 grudnia należy wysłać zgłoszenie wraz z nagraniem wideo. Z aplikacji komisja wyłoni 160 uczestników eliminacji do konkursu, które odbędą się w Warszawie od 13 do 24 kwietnia 2015 r. Przesłuchania rozpoczną się 3 października. Finał nastąpi w dniach 18-20 października. Od 21 do 23 października odbędą się koncerty laureatów.
Uczestnicy rywalizować będą o nagrodę główną w wysokości 30 tys. euro i liczne nagrody pozaregulaminowe, jak np. występy w prestiżowych europejskich salach koncertowych. Zwycięzca zostanie ogłoszony 20 października 2015 r.
Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina jest jednym z najstarszych konkursów muzycznych na świecie. Jest też jednym z niewielu konkursów monograficznych - wykonywane są wyłącznie utwory jednego kompozytora. Konkurs budzi emocje na całym świecie, a zwycięzcy otwiera drogę do międzynarodowej kariery.
Inicjatorem konkursu był wybitny polski pianista, pedagog i kompozytor prof. Jerzy Żurawlew. Pierwszy konkurs odbył się w 1927 r. w Warszawie. Od tego czasu ewoluował - zmieniały się m.in. sposób kwalifikacji uczestników, liczba uczestników i laureatów, a także z powodów niezależnych od organizatorów częstotliwość organizowania konkursu oraz miejsce, gdzie był przeprowadzany.
Konkurs odbywa się co pięć lat. 16. edycja konkursu odbyła się w 2010 r. w rocznicę 200. urodzin Chopina. Wygrała ją Rosjanka Julianna Awdiejewa. Eliminacje pozytywnie przeszło siedmioro Polaków, do finału przeszedł jednak tylko jeden - Paweł Wakarecy, który ostatecznie w konkursie zdobył jedno z wyróżnień. fot.PAP/DPA