Przedstawiciele Pogranicza oraz działający przy ośrodku Teatr Sejneński wyjeżdżają do Nowego Jorku 6 kwietnia i spędzą tam dwa tygodnie.
Festiwal, w trakcie którego zaprezentuje swoją działalność ośrodek Pogranicze, organizuje Instytut Polski w Nowym Jorku.
Jak powiedział dyrektor Pogranicza, Krzysztof Czyżewski, jednym z najciekawszych wydarzeń będzie prezentacja spektaklu
"Kroniki Sejneńskie" na deskach najbardziej znanego nowojorskiego teatru awangardowego La MaMa. Młodzież z Teatru sejneńskiego zaprezentuje spektakl 10 razy.
Oprócz prezentacji teatralnych Pogranicze pokaże filmy przedstawiające wielokulturowość naszego kraju. Odbędą się
literackie spotkanie "Cafe Europa", w których wezmą udział pisarze żyjący w Nowym Jorku, ale pochodzenia europejskiego.
W ramach festiwalu zostaną zorganizowane warsztaty w New School University, wystawa fotograficzna ukazująca Sejny oraz promocja nowego numeru czasopisma "Krasnogruda" wydawanego przez Pogranicze.
"Festiwal został zorganizowany na Dolnym Manhattanie. Tam w XIX wieku mieszkało wielu emigrantów z Europy Środkowo-Wschodniej. Byli tam Polacy, Żydzi, Węgrzy. Wszyscy pozostawili ślad po sobie, budowali Nowy Jork. Dlatego więzy z naszym regionem są bardzo silne" - powiedział Czyżewski.
Pogranicze działa w Sejnach od kilkunastu lat. Zajmuje się wielokulturowością Sejneńszczyzny, ale także całej Europy Środkowo-Wschodniej.
Teatr Sejneński to grupa teatralno-muzyczna składająca się z młodych ludzi: studentów uniwersytetów i uczniów ostatnich klas licealnych. Wszyscy pochodzą z Sejn lub okolic i są związani z Ośrodkiem Pogranicze. Kilka lat temu w stworzyli spektakl "Kroniki Sejneńskie", który odnosi sukcesy nie tylko w Polsce, ale także poza granicami kraju.