Co łączy Benedykta XVI, Katie Melua, Andrzeja Wajdę i Roberta Gawlińskiego?
Unikalne książki Wydawnictwa Artystycznego Kurtiak i Ley.
Od 1989 roku Wydawnictwo publikuje niskonakładowe edycje bibliofilskie w różnych językach. Są one oprawiane artystycznie w skórę i inne materiały szlachetne. Książki bibliofilskie oficyny pokazywane były i zawsze wzbudzały zachwyt na wielu wystawach, m.in. w Nowym Jorku, Paryżu, Londynie, Moskwie, Pekinie. Wyrazem tego podziwu były liczne nagrody i wyróżnienia przyznawane firmie Kurtiak i Ley. Wielu klientów Wydawnictwa, jak Kancelaria Prezydenta RP, Polska Rada Biznesu, IBM, HSBC, Kulczyk Holding oraz szereg osób prywatnych potwierdzają, że luksusowe książki artystyczne są najlepszymi upominkami. O pozycji człowieka w społeczeństwie stanowi bowiem nie tylko wielkość majątku, lecz również to, co sobą reprezentuje w sferze wiedzy i kultury. Skoro prestiż w naszej kulturze odgrywa tak ważną rolę, co może go jeszcze bardziej podkreślić?
Więcej drogich samochodów, rezydencji, markowych zegarków…? A może coś bardziej wyrafinowanego?
Biblioteka domowa … któż o niej nie marzył? Książki artystycznie oprawione w skórę, stojące rzędami na półkach robią niezwykłe wrażenie. Stwarzają niepowtarzalny nastrój! Gdy weźmie się je z rozkoszą do ręki, poczuje przyjemny zapach skóry, chęć przeczytania stanie się nieodparta. Jedyne to miejsce, w którym nasze myśli rodzą się w nieskrępowany i twórczy sposób. Taki księgozbiór jest jak pogotowie intelektualne, zawsze w gotowości, o każdej porze dnia i nocy.
Od 1985 roku firma Kurtiak i Ley tworzy luksusowe biblioteki domowe i gabinetowe oraz księgozbiory tematyczne. Jak mówią znawcy, książki te są dziełami sztuki – każda z nich może stać się zarówno niepowtarzalnym prezentem, jak i częścią domowej kolekcji, zawsze jednak będzie skarbem na całe życie.
Książka – obraz Wydawnictwa Kurtiak i Ley nagrodzona na tragach
Książka artystyczna to ta dziedzina współczesnego edytorstwa, która w najpełniejszy sposób przypomina o związku, jaki łączy książkę jako produkt z książką jako dziełem sztuki. W tym wymiarze z powodzeniem może być traktowana jako należąca do sztuk plastycznych w stopniu takim samym jak rzeźba czy obraz – staje się bowiem elementem wystroju wnętrza. W tym roku na targach Idealny Dom i Wnętrze podziwiać można było unikalne ucieleśnienie tego związku – książkę-obraz.
„Pamiętniki Adama i Ewy” – książka w formie obrazu
Na tegorocznych międzynarodowych Targach Idealny Dom i Wnętrze, które odbyły się w Warszawie w dniach 3 – 5 września Wydawnictwo Kurtiak i Ley zaprezentowało nowatorski koncept „książki-obrazu”. W takiej właśnie, ciekawej ze względów dekoratorskich formie Wydawnictwo zawarło „Pamiętniki Adama i Ewy” Marka Twaina, wzbogacając najbardziej popularną wersję tej opowieści o fragmenty nie publikowane dotychczas nawet w wydaniach anglojęzycznych. Innowacyjny pomysł na ekskluzywną książkę w takiej formie powstał z myślą o książce jako dodatkowym elemencie dekoracyjnym eleganckiego wnętrza – oprócz swojej podstawowej, intelektualnej wartości, książka-obraz spełnia bowiem wysokiej klasy rolę estetyczną. Produkt wykonany został ręcznie, oprawiony w skórzane etui, wzbogacone również ręcznymi malowidłami artysty ilustracji. Ta wręcz jubilerska otoczka dzieła jest pomysłem założycieli i właścicieli Wydawnictwa – Urszuli Kurtiak i Edwarda Leya.
Innowacyjne książki-obrazy nagrodzone
Nowatorski pomysł wydania książki-obrazu otrzymał na Międzynarodowych Targach Idealny Dom i Wnętrze w Warszawie tytuł „Najlepszy Wyrób” – Główna nagroda w tym konkursie jest dla nas ważnym wyróżnieniem. Przez niespełna 20 lat działalności naszego wydawnictwa staramy się, by sztuka wydawania pięknych książek wyszła z cienia masowej, anonimowej pod względem wartości estetycznych produkcji. Wszyscy lubimy otaczać się pięknymi przedmiotami, a książki mogą należeć do tych najpiękniejszych. Zainteresowanie książką łączącą wartość treści z pięknem formy wynika z potrzeby indywidualnego, intymnego kontaktu czytelnika z książką, będącą nie tylko przekazem, lecz również przedmiotem osobistym, pod każdym względem wyjątkowym – mówi Urszula Kurtiak z Wydawnictwa Kurtiak i Ley.
Rosnący popyt na polską książkę artystyczną jest zgodny z ogólnymi tendencjami panującymi na światowych rynkach sztuki i książki. Książki będące dziełami sztuki coraz częściej pojawiają się w najpoważniejszych kolekcjach i galeriach książki artystycznej, zaś prezentujące je stoiska na międzynarodowych targach wzbudzają olbrzymie zainteresowanie zwiedzających.
Więcej informacji: www.kurtiak-ley.pl