Szukałam silnej, współczesnej, o zdecydowanym charakterze postaci kobiecej i właśnie ją znalazłam - mówi Elżbieta Sikora, która skomponowała operę. Przedstawienie wyreżyserował Marek Weiss, który podkreśla, że Skłodowska-Curie jest jedną z siedmiu globalnych sław pochodzenia polskiego obok Kopernika, Chopina, Wojtyły, Wałęsy, Poli Negri i Polańskiego. Każdy wykształcony obywatel świata kojarzy ją i rozpoznaje - dodaje reżyser.
Libretto napisała Agata Miklaszewska, pisarka i librecistka, której musical "Metro" od dwudziestu lat nie schodzi z afisza. Treść libretta inspirowana jest życiem dwukrotnej noblistki, której osiągnięcia zaważyły na rozwoju nauki i techniki. Opera realizowana jest z okazji obchodów Międzynarodowego Roku Chemii oraz 100-lecia przyznania Nagrody Nobla Marii Skłodowskiej-Curie i w ramach Zagranicznego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji w Radzie UE.
Marek Weiss twierdzi, że chciał "odbrązowić pomnik" Marii Skłodowskiej-Curie i "przywrócić jej bardziej ludzki wymiar". Według niego, "żelazny charakter i genialny umysł" noblistki "ukształtowały się w delikatnym ciele, które było poddane próbom namiętności i pokusom dalekim od purytańskiego wizerunku laboratoryjnej pracoholiczki".
Bohaterka przedstawienia jest, jak podkreśla kompozytorka Elżbieta Sikora, kobieta "silna, ale jednocześnie targana wątpliwościami". Paryska publiczność oczekuje wiec z niecierpliwością światowej premiery w gmachu UNESCO.
Marek Gładysz
Katarzyna Sobiechowska-Szuchta
RMF FM