GIŻYCKIE LATO Z HÄNDLEM pod dyrekcją PAULA ESSWOODA

Już niebawem Giżycko będzie gospodarzem nadzwyczajnego, unikatowego w skali kraju wydarzenia kulturalnego – „Giżyckiego Lata z Händlem”.

Jedne z najpiękniejszych dzieł Georga Friedricha Händla "Muzyka na Wodzie" oraz "Muzyka dla Królewskich Ogni Sztucznych" zaprezentowane zostaną w specjalnym plenerowym widowisku w niedzielę 11 sierpnia nad kanałem Łuczańskim, na zabytkowym moście obrotowym  (nie przypadkowo, ponieważ w Anglii był to London Bridge) przez światowej klasy muzyków pod dyrekcją Paula Esswooda, wybitnego śpiewaka i dyrygenta, który występował na wszystkich słynnych scenach operowych Europy i Ameryki, i jako pierwszy kontratenor wystąpił w La Scala w Milano. W Giżycku gościć będziemy również wspaniałą wokalistką Philippę Hyde.
 
„Giżyckie Lato  z Händlem” to przedsięwzięcie tym bardziej nadzwyczajne, że organizowane przez niewielki ośrodek kulturalny jakim jest Giżycko, natomiast  zamysł widowiska i klasa muzyków iście światowa.
 
Kilkudziesięcioosobowa Polska Orkiestra XVIII Wieku  zagra na kopiach instrumentów historycznych, a w wieczorny koncert muzyki dawnej wkomponowany zostanie pokaz sztucznych ogni. Wykonanie dzieła będzie próbą przybliżenia atmosfery tamtych czasów. Z pewnością będzie to niezwykle klimatyczne i unikatowe wydarzenie tego lata, na które już teraz zapraszamy nie tylko koneserów muzyki poważnej, ale wszystkich tych, którzy chcieliby dotknąć Kultury.
 
W programie wieczornego plenerowego koncertu dzieł Georga Friedricha Händla: "Muzyka na Wodzie", Aria na sopran, trąbkę i orkiestrę z oratorium "Samson" - "Let the bright Seraphim" w wykonaniu solistki Philippy Hyde, "Muzyka dla Królewskich Ogni Sztucznych" i Pokaz sztucznych ogni.
 
Giżyckie Lato z Händlem organizowane jest przez Wydział Promocji Urzędu Miejskiego w Giżycku, pod patronatem honorowym Burmistrz Giżycka Jolanty Piotrowskiej. Pomysłodawcą i opiekunem artystycznym wydarzenia jest giżycczanin Krzysztof Sokołowski, muzyk Filharmonii Świętokrzyskiej, grający także na kontrabasie barokowym w  zespołach muzyki dawnej, kontrabasista w zespole muzyki wiedeńskiej Strauss Ensamble. 

www.gizycko.pl
                                                           
 
GIŻYCKIE LATO Z HÄNDLEM Światowej klasy muzycy pod dyrekcją PAULA ESSWOODA
 
Organizator Giżyckiego Lata z Händlem:
Wydział Promocji Urzędu Miejskiego w Giżycku
 
Pomysłodawca i opiekun artystyczny:
Krzysztof Sokołowski
 
Patronat honorowy:
Burmistrz Giżycka Jolanta Piotrowska
 
 
Muzyka Na Wodzie G.F. Händla jest kompozycją przeznaczoną na orkiestrę utrzymaną w formie suity. Dzieło to jest przykładem muzyki, którą dziś nazywamy "muzyką rozrywkową". Premiera odbyła się 17.07.1717. Kompozycja "Muzyka na Wodzie" została przez Händla wykonana z okazji przejazdu po Tamizie króla Jerzego I. Życzeniem  Króla Jerzego I było, aby muzyka wykonana została na rzece Tamizie. W koncercie wzięło udział 50 muzyków, którzy grali na barce płynącej obok tej, na której zasiadał Król i jego dostojnicy. Król Jerzy I był tak zachwycony muzyką, że wyczerpani muzycy musieli ją wykonać trzykrotnie podczas rejsu.
 
Muzyka Dla Królewskich Ogni Sztucznych  G.F. Händla jest także kompozycją utrzymaną w formie suity napisaną w 1749 roku. Dzieło powstało na zamówienie Króla Wielkiej Brytanii - Jerzego II Hanowerskiego. W ten sposób Król chciał uczcić zakończenie wojny o austriacką sukcesję i podpisanie pokoju w Akwizgranie w 1748 roku. Pierwsze publiczne wykonanie odbyło się 6 dni wcześniej w parku Spring Gardens. Zainteresowanie było olbrzymie. Ponad 12 tys. ludzi wykupiło drogie bilety, co spowodowało kilkugodzinny korek na głównej ulicy i zawalenie się łuku na nowo wybudowanym London Bridge. Publiczność przyjęła dzieło z wielkim entuzjazmem. Natomiast główna premiera, która odbyła się 6 dni później - 21.04.1749 okazała się bardziej pechowa. Muzycy byli umieszczeni na specjalnie zaprojektowanej konstrukcji przez teatralnego projektanta - Servandoniego, który był także scenografem tego przedstawienia. Muzyka miała stanowić tło dla pokazu sztucznych ogni, które zaaranżował Desguliers. Niestety podczas pokazu, ogień przedostał się do pomieszczenia, gdzie były przechowywane fajerwerki. Eksplozja, która nastąpiła, spowodowała zawalenie się całej scenografii wraz z płaskorzeźbą Króla Jerzego II. Dzieło jednak zostało wysłuchane do końca.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic