Niedziela, 20 października 2013, godz. 17.00
Sala Koncertowa
(Koncert symfoniczny oznaczony symbolem B - specjalny)
CHÓR KAMERALNY FERMATA
EWA ROBAK dyrygent
Z gościnnym udziałem
KIELECKIEGO TEATRU TAŃCA
FRYDERYK.CHOPIN Mazurek F-dur op. 68 nr 3, opr. Ewa Robak
PIERRE PASSEREAU Il est bel et bon
DARIU POP Suita corala Din Tara Oasului
VELJO TORMIS On Hilissuvi, tekst:VIIVI LUIK.
Pojedziemy na łów – opr. Paweł Lukowiec
Didn't my Lord Deliver Daniel – spiritual, opr. Włodzimierz Sołtysik
PAUL DRAYTON Masterpiece
KARL JENKINS Adiemus
ROGER TREECE Hear Our Cry
STEVIE WONDER You Are The Sunshine of My Life, opr. Johanns Weiss
GEORGE GERSHWIN Summertime, opr. Jon Halton
ASTOR PIAZZOLLA Libertango, opr. Grzegorz Miśkiewicz
PAUL McCARTNEY. JOHN LENNON Ob-la-di, ob-la-da
MAREK GRECHUTA Śpij, bajki śnij, opr. Jacek Sykulski
MAREK GRECHUTA Czy to pies czy to bies, sł. Antoni Edward Odyniec i Juliusz Słowacki, opr. Jacek Sykulski
MAREK GRECHUTA Ocalić od zapomnienia sł. Konstanty ldefons. Gałczyński, opr. Grzegorz Miśkiewicz
Staranność i muzykalność, dbałość o piękno brzmienia, ekspresja wykonania i świeżość spojrzenia na – wydawałoby się – ograne przeboje to cechy, które Chór Kameralny Fermata pod batutą swojej utalentowanej i pomysłowej dyrygentki, Ewy Robak, prezentuje podczas wszystkich swoich występów. A było ich już ponad 250 w piętnastoletniej historii zespołu. Jak będzie podczas jubileuszowego koncertu organizowanego we współpracy z Filharmonią Świętokrzyską? Odpowiedź może być tylko jedna – uroczyście, ale przede wszystkim z radością i młodzieńczym entuzjazmem, który potrafi porwać najbardziej niechętną spontanicznym gestom publiczność. Gwarantuje to również program, na który składają się nowe aranżacje tak znanych utworów, jak m.in.:You Are The Sunshine of My Life Stevie’go Wondera, Libertango Astora Piazzolli, Ob-la-di, ob-la-da Paula McCartney’a i Johna Lennona, czy wreszcie kilka perełek z repertuaru Marka Grechuty. Dochodzi do tego gościnny udział Kieleckiego Teatru Tańca i – można być pewnym, że nie lada emocje będą nam towarzyszyć tego wieczoru...
CHÓR KAMERALNY FERMATA
to kilkunastoosobowy zespół wokalny, który powstał w 1998 w Kielcach. Zespół stanowią w większości absolwenci Instytutu Edukacji Muzycznej Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. Fermata wykonuje zarówno utwory należące do kanonu chóralistyki, jak i muzyki rozrywkowej wykonywane a cappella. Jej założycielem i dyrygentem jest Ewa Robak – na co dzień adiunkt w Instytucie Edukacji Muzycznej UJK w Kielcach. Od chwili powstania zespół wziął udział w ponad 250 koncertach, w tym w dużych produkcjach dla kilkunastotysięcznej widowni w kraju i za granicą. Fermata ma w dorobku nagrania płyt CD i DVD: Tryptyk Świętokrzyski (P. Rubik, Z. Książek), Siedem pieśni Marii i Listy z Placu Zgody (B. Gliniak, Z. Książek), Fermata kolęduje, Portfolio, a także udział w spektaklach Kieleckiego Teatru Tańca: Dla Ciebie, Panie (gospel) i Pasja (P. Łukowiec, H. Jachimowski). Chętnie angażuje się w projekty społeczne – przy jego udziale rozpoczął się w Kielcach cykl koncertów p.t. Pieśniobranie, których celem jest wspólne wykonywanie z publicznością pieśni należących do kanonu kultury polskiej. Nowatorskim przedsięwzięciem Fermaty jest płyta Grechuta niejednym głosem (2012) wykraczająca poza ramy zwykłego projektu muzycznego, bowiem mimo ogromnej popularności piosenek Marka Grechuty aranżacje chóralne jego przebojów były rzadkością. Zespól ma na swoim koncie dwie Platynowe, Diamentową i Podwójnie Diamentową Płytę (Tryptyk Świętokrzyski” i „Siedem pieśni Marii). Jest laureatem I miejsc na Festiwalu Programu I TVP w Sopocie – 2005, Turnieju Chórów „Legnica Cantat” – 2006, Międzynarodowego Festiwalu w Pradze, 2011 (także nagroda dla Dyrygenta), Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu „Mundus Cantat” w Sopocie (2007), Muzyczny Scyzoryk w kategorii Muzyka Poważna (2010).
EWA ROBAK
Pracuje w Instytucie Edukacji Muzycznej Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach na stanowisku adiunkta, prowadząc chór akademicki i zajęcia z dyrygowania. Jest założycielką Chóru Kameralnego Fermata, z którym bierze udział w konkursach i festiwalach, a także występuje na koncertach. Od wielu lat prowadzi zajęcia muzyczne z dziećmi oraz warsztaty dla zespołów chóralnych. W trakcie swojej pracy przygotowała chóry do wykonania wspólnie z Orkiestrą Filharmonii Świętokrzyskiej dzieł takich kompozytorów, jak: J. S. Bach, W. Kilar, M. Niziurski, W. A. Mozart, R. Wagner, G. Verdi, Ch. Gounod, J. Rutter, P. Rubik, B. Gliniak. Zespół przygotowany przez E. Robak wziął także udział w realizowanych wspólnie z Kieleckim Teatrem Tańca spektaklach baletowych Dla Ciebie Panie i Pasja H. Jachimowskiego i P.Łukowca ( z J. Steczkowską i A. Piasecznym w rolach głównych),
Dyrygentka angażuje się w projekty społeczne. Przy jej udziale rozpoczął się w 2009 w Kielcach cykl imprez pod nazwą Pieśniobranie, mających na celu rozśpiewywanie kielczan.
W pracy z zespołami stara się przekazać radość wspólnego muzykowania będącą motorem motywującym śpiewaków do nieustannego badania potencjału muzyki wokalnej.
Jest laureatką kilku nagród: nagrody indywidualnej Rektora Akademii Świętokrzyskiej II stopnia za wybitne osiągnięcia artystyczne 2003/2004, nagrody Prezydenta Miasta Kielce za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechnianie i ochronę kultury w 2004 roku, nagrody indywidualnej Rektora Akademii Świętokrzyskiej II stopnia za wyróżniające osiągnięcia naukowe 2005/2006, nagrody indywidualnej Miasta Kielce za rok 2005, medalu Komisji Edukacji Narodowej w 2009, nagrody naukowej II stopnia Rektora UJK w 2009, nagrody dla dyrygenta na XXI Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Adwentowej i Bożonarodzeniowej w Pradze (2011).
Sponsorzy Filharmonii:
MINISTERSTWO KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO – dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Program operacyjny MKiDN Rozwój Infrastruktury Kultury. Priorytet „Infrastruktura Kultury”.
W ramach w/w programu dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego zakup instrumentów muzycznych: fagotu i klarnetów oraz brakującego wyposażenia, tj.: oświetlenia sceny, zestawu cyfrowych mikrofonów bezprzewodowych wraz z mikroportami, mobilnego zestawu multimedialnego (projektora z ekranem wraz z akcesoriami), zestawu mebli (stołów konferencyjnych i regałów archiwalnych), maszyn do wyrobu stroików fagotowych, obojowych i rożka angielskiego.
AMBIENTE
HELEN DORON – Early English
KWIACIARNIA SZAROTKA
LED CONCEPT
Bilety w cenie: 35-normalny, 30-ulgowy – do nabycia w kasie Filharmonii w godz. od 9.00 do 17.00 oraz na godzinę przed koncertem.