Reżyserzy i aktorzy mówią o nich: bezcenni. Bo nie ma dla nich rzeczy niemożliwych, bo zaskakują cierpliwością, pomysłami, siłą i sprawiają, że tekst na papierze staje się filmem. Kim są ludzie, którzy pracują po drugiej stronie kamery? RMF Classic przedstawia program o filmowcach różnych zawodów i realizatorach filmowych.
Realizacja: Magda Miśka-Jackowska, Bartłomiej Sury, Michał Woźniak.
POSŁUCHAJ!!!
ODCINEK 1 – czyli kto, z kim i dlaczego?
ODCINEK 2 – Między poetą a kapralem, czyli ludzie reżysera
ODCINEK 3 - Krew, pot i łzy, czyli sekrety filmowej charakteryzacji
ODCINEK 4 - Jak przeżyć na planie filmowym i nie zwariować?
ODCINEK 5 - Wszystko o rzeczach grających, nawet jeśli są to flaczki na gorąco
ODCINEK 6 i 7 - Czarodzieje!
ODCINEK 8 - Ludzie wielkiej budowy
ODCINEK 9 - Strażnicy dźwięku
ODCINEK 10 - Piękne zmartwienia
10-odcinkowy cykl przybliża kulisy powstawania najnowszych polskich produkcji („Ida”, „Obława”, „Wałęsa. Człowiek z nadziei”, „Papusza”, „Imagine”), ale pokaże również prace na planie filmów, które właśnie są realizowane („Pani z przedszkola”, „Pod Mocnym Aniołem”, „Jack Strong”). W programie występuje kilkudziesięciu gości: polscy dźwiękowcy, operatorzy, kierownicy produkcji, kostiumografowie, charakteryzatorzy, scenografowie, kaskaderzy, kierownicy planu, II reżyserzy, wózkarze, oświetlacze i wielu innych. O współpracy z nimi opowiadają także ci, których widzowie doskonale z ekranu znają – aktorzy i reżyserzy, m.in. Jerzy Hoffman, Małgorzata Szumowska, Robert Więckiewicz, Agata Kulesza, Marcin Dorociński, Maja Ostaszewska, Dorota Kędzierzawska, Andrzej Jakimowski.
„Mistrzom drugiego planu” towarzyszy w RMF Classic najpiękniejsza i najbardziej znana polska muzyka filmowa.
Słownik terminów filmowych, wykorzystany w programie, pochodzi z książki:
Materiały do tego programu zbierałam prawie trzy lata. Wielu wybitnych filmowców nie mogło się ze mną spotkać z powodu bieżącej pracy na planach.
Wszystkim chciałam podziękować za życzliwość, długie opowieści o kinie od kuchni i zaangażowanie.
Michałowi J. Zabłockiemu za piękne lekcje filmu.
Piotrowi Litwicowi za zdjęcia wystawy „Niewidzialni”.
Panu Jerzemu Hoffmanowi za niezwykle ciepłe przyjęcie na Mazurach i wspomnienia.
A całej ekipie filmu „Pani z przedszkola” w reżyserii Marcina Krzyształowicza za cierpliwe znoszenie na planie mojej radiowej obecności i pomoc!
I za pierwszą iskrę w oku filmowca, jaka podpowiedziała mi pomysł na ten program – Janusz Julo Sus: podziękowania dla Ciebie!
Markowi Poznerowiczowi, Jackowi Szymczakowi i Łukaszowi Maciejewskiemu – za Wasze doświadczenie, chęć pomocy i cenne rady.
Magda Miśka-Jackowska
Piotr Litwic
Tworzę, dokumentuję, portretuję, publikuję, od czasu do czasu wystawiam. Dobrze odnajduję się w sytuacjach dynamicznych. Na co dzień pracuję jako fotosista. Tworzę materiały promocyjne do publikacji o filmach i serialach. Praca ta wymaga doświadczenia, szybkich i celnych reakcji, a także umiejętności uchwycenia ważnych momentów bez zwracania na siebie uwagi. Przy okazji pracy na planie dokumentuję pracę ekipy filmowej.
Cykl "Niewidzialni" opowiada właśnie o tych ludziach, pracujących poza kadrem kamery, którzy widoczni są zazwyczaj tylko w napisach końcowych. Przy każdym filmie pracuje około 60 osób i każdy ma swoje ważne zadanie, by efekt na ekranie był jak najlepszy i zgodny z zamierzeniem. Postanowiłem pokazać ich pracę, czyli jak powstaje film "od kuchni”.
Osobiście także dążę do bycia niewidzialnym. Tak, aby oglądający moje zdjęcia mieli wrażenie, że “fotografa tam nie było”…
Moje zdjęcia można zobaczyć także na stronie www.piotrlitwic.com
fot. Ewelina Litwic