ON AIR
od 18:00 Filmowa Historia Świata zaprasza: Dariusz Stańczuk

We love Cinema… SERIES! | relacja z Gali Otwarcia BNP Paribas Warsaw SerialCon

Pierwszy BNP Paribas Warsaw SerialCon uważam za otwarty – tymi słowami 4 grudnia 2024 roku Aldona Machnowska-Góra, Zastępczyni Prezydenta m.st. Warszawy, oficjalnie otworzyła pierwszy w Polsce, międzynarodowy festiwal serialowy BNP Paribas Warsaw SerialCon. Na gali otwarcia przyznano także po raz pierwszy nagrodę CUTTING EDGE, która trafiła w ręce Jareda Harrisa.

We love Cinema… SERIES! | relacja z Gali Otwarcia BNP Paribas Warsaw SerialCon
fot. Maciej Czyżewski

To pierwsza edycja tego typu festiwalu w Polsce, ale mamy nadzieję, że nie skończy się na pilocie – powiedział Rzecznik Prasowy BNP Paribas Warsaw SerialCon, Michał Zalewski. Na scenie dołączyły do niego Dyrektor Programowa Kaja Szafrańska oraz Dyrektor Kreatywna Magdalena Sroka. W czasie pandemii serial stał się dla nas ratunkiem, a także najważniejszym językiem opowiadania i dlatego postanowiliśmy z Szymonem Miszczakiem [dyrektorem festiwalu, przyp. red.], że musimy zrobić festiwal poświęcony serialom. Oczywistym było dla nas, że musi się to odbyć w Warszawie. Nie udałoby się to, gdyby nie nasi partnerzy – Urząd Miasta Stołecznego Warszawy, Stołeczna Estrada oraz BNP Paribas, którzy udowodnili nam nie raz, że ich hasło „We love Cinema” jest prawdziwe – powiedziała Magdalena Sroka. Kaja Szafrańska dodała: Celebrujemy seriale, ponieważ ich sztuka niczym nie ustępuje sztuce filmowej.

To, że tu jesteśmy jako partner tytularny jest dla nas naturalne. Mamy ambicje, by za parę lat ten warszawski festiwal był tym największym i najbardziej znanym festiwalem serialowym w Europie. Seriale to nie tylko rozrywka, ale pomagają nam także podejmować dobre decyzje. Jesteśmy tu, bo nie mogłoby nas tu zabraknąć – powiedział Prezes Zarządu BNP Paribas Przemysław Gdański.

Aldona Machnowska-Góra, Zastępczyni Prezydenta m.st. Warszawyswoją wypowiedź zaczęła słowami - Najgorzej jest doprowadzić do pierwszego klapsa, ale na szczęście mamy to już za sobą. Nie ma lepszego miejsca niż Warszawa, która jest domem dla wszystkich filmowców, a Pałac Kultury i Nauki to miejsce filmowe – a potem płynnie przeszła do oficjalnego otwarcia festiwalu - Pierwszy BNP Paribas Warsaw SerialCon uważam za otwarty.

Następnie poznaliśmy raz jeszcze sylwetki międzynarodowego jury: David Caffrey, przewodniczący jury - irlandzki reżyser filmowy, najbardziej znany z projektów takich jak: „Peaky Blinders”, „Love//Hate”, „Alienista”, czy „Dżentelmeni”. Gaïa Weiss - francuska aktorka i scenarzystka, znana widzom z takich seriali telewizyjnych jak „Wikingowie” czy „Maria Antonina”, jak i wielokrotnie nagradzanego filmu „Meander”. Danna Stern - producentka wykonawcza/dyrektorka ds. treści globalnych w Transit Productions. Pam Roberts - producentka i producentka liniowa, wnosząc ogromny wkład zarówno do brytyjskiej telewizji jak i filmu niezależnego. Wśród jej projektów serialowych są takie produkcje jak: „Dyplomatka” dla Netflix, „Czarne Lustro”, „The Last Kingdom” czy „Shetland”.

Jurorzy ocenią filmy w Konkursie na Najlepszy Polski Serial Roku 2024 i przyznają nagrody w następujących kategoriach:

  • Najlepszy Polski Serial Roku 2024 – 25.000,00 zł
  • Najlepsza rola żeńska – 10.000,00 zł
  • Najlepsza rola męska – 10.000,00 zł
  • Najlepsza reżyseria – 10.000,00 zł
  • Najlepsze zdjęcia – 10.000,00 zł
  • Najlepsza reżyseria obsady – 10.000,00 zł
  • Najlepszy scenariusz – 10.000,00 zł
  • Nagroda BNP Paribas Tomorrow’s Icon – 10.000,00 zł

Podczas Gali Otwarcia została przyznana po raz pierwszy w historii nagroda CUTTING EDGE. Jest on przyznawana twórcom, którzy zacierają granice między światem seriali a filmu. Nieustannie poszukują nowych i oryginalnych form opowiadania odcinkowych historii, a także przełamują konwencje gatunkowe. Podążają ścieżkami wymagającymi zaangażowania, skuteczności i konsekwencji. Nagroda ma na celu wyróżnianie osobowości, które podejmują odważne i znaczące tematy, promują różnorodność i łamią stereotypy swoim działaniem. Kaja Szafrańska oraz Szymon Miszczak wręczyli ją Jaredowi Harrisowi, uzasadniając: jego wielowymiarowe, przejmujące kreacje stały się istotną częścią serialowej rewolucji quality TV, wprowadzając do telewizji jakość jaką znaliśmy wcześniej z kina i teatru. Za ogromną wrażliwość artystyczną i niezwykłą zdolność tworzenia postaci, które na długo zapadają w pamięć. Odbierając ją Jared Harris wyraził swoje podziękowania – Dziękuję za wielką gościnność i gratuluję pomysłu na festiwal, ponieważ dawno już minęły czasy, kiedy seriale uważane są za gorszy sort. Serial teraz stawia przed sobą ambitne cele.

Festiwal został uroczyście otwarty, ale to przecież dopiero początek, a najlepsze dopiero przed nami - nasze święto seriali trwa do 8 grudnia w warszawskiej Kinotece!

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic