16. Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego

Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego (MKS) po raz pierwszy został zorganizowany w 1935 roku. Dziś jest najstarszym istniejącym i jednym z najbardziej prestiżowych konkursów skrzypcowych na świecie, jest jedną z najważniejszych polskich marek kulturalnych. Do Poznania przyjeżdżają najlepsi młodzi skrzypkowie reprezentujący kraje niemal wszystkich kontynentów. Fascynuje ich wieloletnia tradycja Konkursu, jego prestiż oraz jedyna w swoim rodzaju atmosfera. Konkurs jest członkiem założycielem, powstałej w 1957 roku, Światowej Federacji Międzynarodowych Konkursów Muzycznych w Genewie.

16. Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego

Pandemia spowodowała, że tegoroczny MKS odbędzie się po 6-letniej przerwie, a nie jak zazwyczaj – po upływie 5 lat. Konkurs potrwa od 7 do 21 października 2022 roku w Poznaniu. W tym roku do udziału w Konkursie zgłosiło się ponad 200 muzyków z 30 krajów. By wystartować w rundzie preselekcyjnej, skrzypkowie nie mogli mieć więcej niż 31 lat. Eliminacje, z uwagi na COVID-19, odbyły się na bazie przesłanych nagrań: od kandydatów wymagano prezentacji czterech utworów, bez montażu i obróbki dźwiękowej.


W MKS bierze udział 39 uczestników: 7 Polaków, 5 Niemców, 6 Amerykanów, 5 obywateli Korei Południowej, 4 Chińczyków, 3 Japończyków, a także reprezentantów Austrii, Niderlandów, Francji, Kazachstanu, Szwajcarii i Singapuru. Wśród nich w przeważającej większości są kobiety – 25 skrzypaczek. Najmłodszy z uczestników Konkursu ma 16 lat, a najstarszy 29.

 

Przesłuchania i koncerty konkursowe odbywają się w jednej z najpiękniejszych sal koncertowych Europy o uznanej akustyce – w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Inauguracja Konkursu zaplanowana jest na 7 października br., a gwiazdą tego wieczoru będzie laureatka poprzedniej edycji MKS – Gruzinka, Veriko Tchumburidze. Będzie jej towarzyszyć Orkiestra Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Andrzeja Boreyki.


 

Przesłuchania konkursowe odbędą się w dniach 8-20 października br. Do II etapu zakwalifikuje się 15 uczestników, a do etapu finałowego – 6.

 

  • Etap 1 – to przesłuchania uczestników Konkursu solo oraz z fortepianem.
  • Etap 2A – to recital z fortepianem, podczas którego zabrzmią sonaty skrzypcowe, utwory Karola Szymanowskiego i Henryka Wieniawskiego.
  • Etap 2B – uczestnicy Konkursu zaprezentują się z towarzyszeniem Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus oraz wybitnych polskich altowiolistów, wykonując Sinfonię Concertante Es-dur
    W. A. Mozarta. Orkiestrę poprowadzi Anna Duczmal-Mróz.
  • Etap 3 – finaliści wykonają koncerty skrzypcowe z towarzyszeniem Orkiestry Filharmonii Poznańskiej pod dyrekcją Łukasza Borowicza.

 

Kandydatów będzie oceniać międzynarodowe jury złożone z osobowości muzycznych pod przewodnictwem znakomitych wiolinistów: Augustina Dumay oraz Daniela Stabrawy.

Jest o co walczyć: pula nagród w Konkursie wynosi 115 tysięcy euro. Na laureatów czeka też szereg nagród pozaregulaminowych i specjalnych. Zwycięstwo w Konkursie jest przepustką do międzynarodowej kariery.

W tym roku planowane są dwie uroczyste Gale Laureatów Konkursu – jedna w Poznaniu (21.10.), a druga w Warszawie, w Filharmonii Narodowej (23.10).


Bilety na przesłuchania i koncerty są już w sprzedaży. W Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu Konkurs gromadzi ponad 10 000 widzów.Dzięki współczesnej technologii zmagania najlepszych na świecie skrzypków mogą śledzić melomani w każdym zakątku globu. Transmisje YouTube, a także media społecznościowe WieniawskiSociety będą na bieżąco relacjonować przebieg Konkursu. Specjalne studio konkursowe będzie nadawać w języku polskim i angielskim. Każdego dnia będzie ukazywać się gazeta konkursowa (w druku i online).

 

Kobieca twarz Konkursu

 

Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. H. Wieniawskiego to prawdopodobnie historycznie pierwszy (wśród wciąż organizowanych) konkurs muzyczny, który dopuścił do udziału kobiety. Laureatką pierwszej edycji w 1935 roku była Francuzka, Ginette Neveu. W sumie, w historii 15-u edycji Konkursu, aż 8 razy to właśnie skrzypaczki zdobywały pierwsze miejsce. Były to m.in.: Agata Szymczewska, Alena Baeva, Soyoung Yoon, Veriko Tchumburidze. Laureatka I nagrody na 13. Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym, Agata Szymczewska, została tegoroczną ambasadorką Konkursu. Kobiet nie brakowało też na pozostałych miejscach podium. Drugie miejsce podczas ostatniej 15. edycji MKS zajęła Bomsori Kim, która od 2016 roku znalazła się w gronie najbardziej rozchwytywanych skrzypaczek młodego pokolenia na świecie. Jej media społecznościowe śledzą dziesiątki tysięcy fanów.

 

Międzynarodowy rozgłos i zasięg

Z edycji na edycję coraz ważniejszą rolę odgrywał Internet, elektroniczny obieg informacji oraz transmisje online z przesłuchań konkursowych i koncertów. Wybrane nagrania na kanale YouTube Wieniawski Society osiągają milionowe liczby wyświetleń. Ostatnia, 15. edycja Konkursu, przyciągnęła użytkowników z ponad 120 krajów świata, strona konkursowa odnotowała setki tysięcy odsłon, a kanał YouTube Wieniawski Society przyciągnął ponad milion melomanów. Czas oglądania opublikowanych na nim materiałów wyniósł prawie 10 milionów minut. Podczas ostatniej edycji MKS akredytowało się ok. 80 dziennikarzy, w tym stali korespondenci Konkursu z Nowego Jorku czy Berlina.

Zainteresowanie online podczas 15. MKS:

  • www.konkurs.wieniawski.pl: 759 744 odsłon, 177 133 sesje, 64 849 użytkowników z ponad 120 krajów
  • kanał YouTube Wieniawski Society: 1 036 254 wyświetleń; czas oglądania opublikowanych
    na nim materiałów: 9 669 818 minut.

Organizator i Patron

 

Pieczę nad Konkursem sprawuje Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. Stowarzyszenie, które działa na wielu artystycznych polach. Organizuje międzynarodowe i ogólnopolskie konkursy (nie tylko skrzypcowy, ale też m.in. lutniczy) oraz koncerty (np. Festiwal Bezsenność), prowadzi działalność naukową i wydawniczą.

Poprzez swoje działania, Towarzystwo krzewi wiedzę o swoim Patronie, pielęgnuje pamięć o nim, zwłaszcza w ramach interdyscyplinarnego projektu Wieniawski Inspiruje, prezentującego twórczość Patrona w ciekawych i nowoczesnych kontekstach. Twórczość Henryka Wieniawskiego nie traci na aktualności, jest wciąż żywa i atrakcyjna dla współczesnych artystów. Każdy sam może się o tym przekonać.

MKS organizowany jest we współpracy z Narodowym Instytutem Muzyki i Tańca ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wydarzenie dofinansowano ze środków budżetowych Miasta Poznania oraz Samorządu Województwa Wielkopolskiego.


Henryk Wieniawski był genialnym skrzypkiem, wirtuozem, obywatelem świata, pasjonującą indywidualnością o barwnej osobowości, uznanym pedagogiem. Jego kompozycje przetrwały próbę czasu i zajmują do dziś ważne miejsce w literaturze skrzypcowej i w repertuarach najwybitniejszych artystów na świecie.

 

 

Harmonogram 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego – 2022 r.

_ Inauguracja MKS: 7 października

Losowanie kolejności uczestników: g. 15.00, Hotel Mercure

Koncert Inauguracyjny: g. 19.00, Aula UAM

_ I etap: 8-11 października

_ II etap: część pierwsza z fortepianem, 12-13 października

_ II etap: część druga z orkiestrą kameralną, 14-16 października

_ dzień wolny: 17 października (poniedziałek)

_ III etap – finał: 18 -20 października

_ Gala i koncert laureatów: 21 października (piątek), g. 19.00, Poznań, Aula UAM

_ II koncert laureatów: 23 października (niedziela), g. 18.00, Warszawa, Filharmonia Narodowa



Biogramy uczestników Konkursu

_ Avalon Phoenix (Stany Zjednoczone, ur. 2001)

Uczęszczał do Cleveland Institute of Music, a obecnie uczy się w Juilliard School. Koncertował m.in. z orkiestrami Jena Philharmonic, Cleveland POPS, Boulder Symphony, Arapahoe Philharmonic i New Mexico Philharmonic. Uzyskał wiele nagród, w tym I miejsce w L. Spohr International Violin Competition, III miejsce w Johansen International Competition, a także został laureatem EMCY 2019.

_ Chang Hana (Stany Zjednoczone, ur. 2002)

Naukę gry na skrzypcach rozpoczęła w wieku 4 lat. Uczyła się w Curtis Institute of Music i na Harvard College, a obecnie uczy się na Uniwersytecie Muzycznym w Lozannie. Swój pierwszy solowy występ dała w wieku 7 lat z orkiestrą kameralną NEC. Zdobywała nagrody w takich konkursach jak: Stradivarius International Violin Competition, Prague Spring International Music Competition, Stuttgart International Violin Competition i International L. Spohr Competition. Występowała m.in. z orkiestrami Prague Radio Symphony, Czech Virtuosi, Baden-Baden Philharmonic, Utah Symphony oraz Hunan Symphony.

_ Cho Jane (Hyeonjin) (Korea Południowa, ur. 1997)

Na skrzypcach gra od 6 roku życia. Uczyła się w angielskiej Yehudi Menuhin School, austriackim Kunst Universitaet oraz belgijskiej Queen Elisabeth Music Chapel. Obecnie studiuje na Royal College of Music w Londynie. Występowała na wielu festiwalach i recitalach solowych, w tym z J. Fournelem w Brukseli i z Debussy Quartet w Genewie. Koncertowała także z KBS Symphony Orchestra, Royal Chamber Orchestra of Wallonia i Symphony Orchestra of India. Brała udział w projekcie Kronberg Academy pt. „Chamber Music Connects the World”.

_ Elders Hawijch Anna Elia (Francja/Holandia, ur. 1998)

Gry na skrzypcach uczyła się na Codarts University for the Arts w Rotterdamie. Była koncertmistrzynią w Netherlands Youth String Orchestra, a także występowała z nią jako solistka. Zdobyła II nagrodę w  International Violin Competition „Premio R. Lipizer” oraz II nagrodę i nagrodę publiczności w National O. Back Violin Competition. Grała m.in. z orkiestrą Royal Philharmonic of Galicia, Madeira Classical Orchestra, Amsterdam Symphony Orchestra, Residence Orchestra i Netherlands Philharmonic Orchestra.

_ Gronet Klara (Polska, ur. 2000)

Studiuje na ZUYD Maastricht Academy of Music w Holandii. W 2022 roku została absolwentką Academy Villecroze we Francji. Jest laureatką wielu konkursów krajowych i międzynarodowych. Jako solistka występowała z Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia AMADEUS, Delfts Symphony Orchestra i Bratislava Chamber Orchestra. Koncertowała m.in. w Amsterdamie, Lipsku, Eindhoven, Londynie, Salzbugu, Paryżu, Warszawie i Krakowie.

_ Gunji Natsuki (Japonia/Niemcy, ur. 1997)

Ukończyła Showa University of Music w Japonii. Od 2020 roku studiuje na Uniwersytecie Muzyki, Teatru i Mediów w Hanowerze. Otrzymała m.in. I nagrodę w Student Music Competition w Kitakiusiu (2009) i II nagrodę Salzburg Mozart International Chamber Competition w Tokio (2018). Dotarła do ćwierćfinałów w Princess Astrid International Music Competition (2021). Można było ją usłyszeć w solowych recitalach w Japonii i Holandii. Jako solistka grała z Kyushu Symphony Orchestra, Kitakyushu Youth Symphony Orchestra i Showa Symphony Orchestra.

_Han Xiang (Chiny, ur. 2000)

Naukę gry na skrzypcach rozpoczęła w wieku 4 lat. Uczęszcza do Central Conservatory of Music w Pekinie. Zdobyła wiele nagród, w tym II miejsce w Asian String Competition, III miejsce w China-Spain International Music Competition, II miejsce w Inner Mongolia Hohhot International Music Competition oraz Young Artist Award w Singapore Violin Festival Online Competition. Była koncertmistrzynią Junior Chamber Orchestra oraz asystentką koncertmistrza Youth Symphony Orchestra. Grała m.in. w Belgii, Niemczech, Holandii i Stanach Zjednoczonych.

_ Hou Yiyang (Chiny, ur. 2004)

Naukę gry na skrzypcach rozpoczęła w wieku 6 lat. Aktualnie jest studentką Music Middle School przy Conservatory of Music w Szanghaju. Występowała jako solistka z Shanghai Opera House Symphony Orchestra, SHCM Symphony Orchestra i Guiyang Symphony Orchestra. Dawała także recitale w Chinach i Stanach Zjednoczonych.

_ Huang Sirena (Stany Zjednoczone, ur. 1994)

Zadebiutowała z National Taiwan Symphony Orchestra w 2004 roku w wieku 9 lat i od tego czasu występowała w 17 krajach na 3 kontynentach. Jako solistka grała razem z m.in. New York Philharmonic Orchestra, Cleveland Orchestra, Baltimore Symphony Orchestra i New Haven Symphony Orchestra. Została pierwszą rezydentką artystyczną w Hartford Symphony Orchestra. Zdobyła III miejsce w Singapore International Violin Competition (2015), I miejsce w E. Oliveira International Violin Competition (2017), I miejsce w International Tchaikovsky Competition for Young Musicians (2011) i III miejsce w I. Stern International Violin Competition (2016). Regularnie występowała w serii „Great Music for a Great City” w Nowym Jorku.

_ Karmenova Meruert (Kazachstan/Belgia, ur. 1993)

W 2012 roku wstąpiła do Moscow P. I. Tchaikovsky Conservatory, które ukończyła w 2017 roku. W 2018 roku została rezydentką w Queen Elizabeth Music Chapel. Otrzymała wiele nagród, m.in. I miejsce w International Violin Competition w Kazakhstanie (2008), L. van Beethoven International Violin Competition w Austrii (2010), European Music Games Competition w Kazachstanie oraz International Violin and Cello Competition „Riga Classic Strings” w Łotwie.

_ Kasprzak Maya Alexandra (Niemcy, ur. 2005)

Pierwsze lekcje gry na skrzypcach otrzymała od swoich rodziców. Obecnie studiuje na Uniwersytecie Sztuk Pięknych w Berlinie w klasie L. Hondy-Rosenberg. Jest laureatką m.in. III nagrody w International A. Grumiaux Competition for Young Violinists, III nagrody w International A. Rubinstein Competition Violin Junior oraz I nagrody w Konkursie Skrzypcowym Muzyki Polskiej im. W. Wiłkomirskiej. Kilkukrotnie występowała na festiwalu „Rheuma-Liga” organizowanym przez Julius-Stern-Institut. Usłyszeć ją można było także w Filharmonii Berlińskiej i greckim studiu publicznego radia w Atenach.

_ Kim Alexander Won-Ho (Korea Południowa/Niemcy, ur. 1992)

Najstarszy uczestnik Konkursu im. Henryka Wieniawskiego. Pierwsze lekcje na skrzypcach odbył w wieku 6 lat. Uczył się również na Uniwersytecie Sztuk Pięknych w Zurychu i na Akademii Muzycznej im. H. Eislera w Berlinie. Obecnie jest studentem Uniwersytetu Muzycznego w Lozannie. Zdobył I miejsce w „Berlingske Tidende” Classical Music Competition w Kopenhadze, Tonali Grand Prix w Hamburgu oraz Max Rostal Competition w Berlinie. Występował m.in. z Zurich Chamber Orchestra, Munich Chamber Orchestra, Philharmonia of the Nations i Bremen German Chamber Philharmonic.

_ Kim Sungmoon (Korea/Niemcy, ur. 1996)

Zaczęła grać na skrzypcach w wieku 3 lat. Studiowała na Akademii Muzycznej im. H. Eislera w Berlinie oraz na National University w Seulu. W zeszłym roku zdobyła I nagrodę w American Classical Young Musician Award, American Virtuoso International Music Competition i Busan Maru International Music Festival Young Artist, a także II miejsce w LISMA International Music Competition. Do tej pory występowała m.in. z Ubeltone Symphony Orchestra, Guri Philharmonic Orchestra, Moldova National Radio Symphony Orchestra i Ryum Chamber Orchestra.

_ Kluza-Sporniak Judyta (Polska, ur. 1996)

Ukończyła studia na Uniwersytecie Muzycznym im. F. Chopina w Warszawie oraz w Królewskim Konserwatorium w Brukseli. Zdobyła m.in. III miejsce w XI Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. M. Spisaka w Dąbrowie Górniczej, III miejsce w International A. Grumiaux Competition w Brukseli oraz I miejsce w Bach Solo Competition w Poznaniu. Występowała z orkiestrą Filharmonii Zielonogórskiej, orkiestrą Filharmonii Zabrzańskiej, Polską Orkiestrą Sinfonia Baltica i Krakowską Orkiestrą Ardente. Jest członkinią Kluza-Sporniak Duo, Warsaw Players i Bryggen Bruges Strings. Od 2021 roku gościnnie występuje z Meccore String Quartet.

_ Kropfitsch Paul (Austria, ur. 2000)

Pierwsze lekcje gry na skrzypcach pobierał na Uniwersytecie Muzycznym we Wiedniu. Od 2014 roku studiuje na wiedeńskiej University of Music and Performing Arts. Został doceniony na wielu konkursach, zdobył m.in. I nagrodę w J. Brahms International Violin Competition i III nagrodę w F. Kreisler Competition. Koncertował w Salzburgu, Wiedniu i Tokio.

_ Lee Miyeon (Korea Południowa/Niemcy, ur. 1994)

Gry na skrzypcach uczyła się od 4 roku życia. Ukończyła nowojorską Juilliard School, Korea National University of Arts oraz Uniwersytet Muzyki, Teatru i Mediów w Hanowerze. Jest laureatką II miejsca w International Competition Valsesia Musica (2016) i nagrody-stypendium na International J. Joachim Violin Competition (2018). Występuje jako solistka i kameralistka.

_ Li Hao (Chiny, ur. 1999)

Naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku 4 lat. Szkoli się w Central Conservatory of Music w Chinach.Jest koncertmistrzem orkiestry kameralnej China Youth i orkiestry kameralnej Wa Ha Ha, a także członkiem „Four Seasons” Chamber Orchestra of The Central Conservatory of Music. Występował w Chinach, Belgii, Niemczech, Holandii.

_ Łaguniak Robert (Polska, ur. 1997)

W 2021 roku ukończył studia w Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi. Obecnie jest jej doktorantem. Od 2019 roku razem z M. Gidaszewską tworzy Polish Violin Duo, który został uhonorowany nagrodą „Muzyczne Orły”. Jako solista i kameralista koncertował w Polsce, Niemczech, Chinach, Włoszech i Holandii. W swoim dorobku ma ok. 100 nagród, w tym złoty medal w Berliner International Music Competition, I miejsce i nagrodę specjalną w Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. G. P. Telemanna w Poznaniu oraz II nagrodę i pięć nagród specjalnych w Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. K. Lipińskiego w Toruniu. Był najmłodszym polskim uczestnikiem XV Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego.

_ Maeda Hina (Japonia, ur. 2002)

W zeszłym roku ukończyła College of Music High School w Tokio i rozpoczęła studia na College of Music. Wśród otrzymanych przez nią nagród można wymienić: I miejsce i nagrodę publiczności w Tokyo Music Competition (2020), II miejsce i nagrodę publiczności w Music Competition of Japan (2019) oraz I miejsce, Virtuoso Prize i Sponsorship Prize w Kloster Schöntal Violin Competition w swojej grupie wiekowej (2015). Została również wybrana artystką CHANEL Pygmalion Days 2020. Jako solistka występowała m.in. z Kansai Philharmonic Orchestra i Oosaka Philharmonic Orchestra. Jej ulubionym repertuarem jest muzyka barokowa i klasyczna, ale chętnie próbuje swoich sił także w kompozycjach z innych epok.

_ Moncado Elias David (Niemcy, ur. 2000)

Naukę gry na skrzypcach rozpoczął w fundacji Pflüger-Stiftung we Fryburgu Bryzgowijskim. Uczęszczał do Julius-Stern-Institut na Uniwersytecie Sztuk Pięknych w Berlinie, a obecnie studiuje na Uniwersytecie Mozarteum w Salzburgu. Jest laureatem I nagrody i 10 nagród specjalnych w Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. K. Lipińskiego w Polsce, I nagrody w Valsesia Musica Competition we Włoszech oraz I miejsca w Międzynarodowym Konkursie im. V. Spivakova w Rosji. Do tej pory koncertował m.in. z MAV Budapest Symphony Orchestra, Toruńską Orkiestrą Symfoniczną, Bavarian Radio Symphony Orchestra, orkiestrą Filharmonii Wrocławskiej, orkiestrą Philharmonie Baden-Baden, Yamagata Symphony Orchestra oraz Sendai Philharmonic Orchestra.

_ Niedziółka Wojciech (Polska, ur. 2003)

Studiuje na Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi. Wcześniej kształcił się w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych nr 4 im. K. Szymanowskiego w Warszawie.  Jest zdobywcą I miejsca w Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. G. P. Telemanna w Poznaniu, I miejsca w Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym im. Rodziny Grobliczów w Krakowie, II miejsca w Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym im. Z. Jahnkego w Poznaniu. Występował jako solista z orkiestrami: Slovak Sinfonietta, Filharmonii Łódzkiej, Sinfonia Iuventus, Polish Camerata i Sinfonia Baltica. Uczestniczył w programach Morningside Music Bridge oraz Luzerne Music Center w Stanach Zjednoczonych.

_ Park Sueye (Korea Południowa/Niemcy, ur. 2000)

Już jako dziewięciolatka rozpoczęła studia na Akademii Muzycznej im. H. Eislera w Berlinie. Od 2020 roku kontynuuje studia na Uniwersytecie Muzyki i Sztuk Scenicznych w Wiedniu. Jako solistka występowała z berlińską orkiestrą Komische Oper, orkiestrą Staatskapelle Weimar i Seoul Philharmonic Orchestra. Występowała m.in. we Francji, Izraelu, Włoszech, Korei Południowej, Indonezji i Tunezji. W 2017 roku ukazała się jej debiutancka płyta z nagraniem 24 kaprysów Paganiniego. Wydała album zawierający recital „Salut d'amour” i utwory na skrzypce solo „Journey Through a Century”.

_ Probst Tassilo (Niemcy, ur. 2002)

Naukę na skrzypcach rozpoczął, gdy miał 4 lata. Uczył się na Uniwersytecie Muzyki i Teatru w Monachium. Zadebiutował w wieku 14 lat z orkiestrą Bad Reichenhall Philharmonic. Jako solista i kameralista grał m.in. z George Enescu Philharmonic Orchestra, Lithuanian Chamber Orchestra, Jena Philharmonic Orchestra i Bach Collegium Munich. Jest laureatem I nagrody w International A. Rubinstein Competition Violin Junior, II miejsca w International L. Spohr Competition for Young Violinists oraz II nagrody w Międzynarodowym Konkursie Młodych Skrzypków im. K. Lipińskiego i H. Wieniawskiego w Lublinie.

_ Spruit Charlotte (Holandia/Wielka Brytania, ur. 2000)

Ukończyła Guildhall School of Music, a aktualnie studiuje na Royal Academy of Music. Występowała na licznych festiwalach, w tym na Chamber Music Connects the World na Kronberg Academy, International Chamber Music Festival w Utrechcie i na Mendelssohn on Mull Festival. W tym roku zdobyła I miejsce, nagrodę publiczności oraz nagrodę Genuin Classics w Leipzig International J. S. Bach Competition w Lipsku, a w 2020 roku otrzymała A. Kersjes Violin Prize. Jest również laureatką Kloster Schöntal International Violin Competition, Concours International A. Grumiaux i O. Back Violin Competition.

_ Su Karen (Stany Zjednoczone/Belgia, ur. 1998)

Urodziła się w muzycznej rodzinie. Obecnie jest rezydentką w Queen Elisabeth Music Chapel. Jest laureatką wielu konkursów, w tym Lipizer International Violin Competition, Princess Astrid International Music Competition i Rubinstein International Violin Competitions. Jako solistka występowała w Ameryce Północnej, Europie i Azji z Trondheim Symphony Orchestra, Royal Liège Philharmonic Orchestra, Boca de Rio Philharmonic, Sinfonia Rotterdam, Kiev Radio Symphony Orchestra czy Guanajuato Symphony Orchestra.

 

_ Suska Adam (Polska, ur. 2000)

Ukończył Szkołę Muzyczną im. S. Suzuki w Gdańsku i Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną im. Z. Brzewskiego w Warszawie. Obecnie studiuje na Uniwersytecie Muzycznym im. F. Chopina w Warszawie. Został laureatem wielu nagród, wśród których można wymienić II nagrodę w Międzynarodowym Konkursie im. K. Lipińskiego i H. Wieniawskiego (2021), Grand Prix Opus Competition (2021), III nagrodę w EuroAsia Competition (2021) oraz Grand Prix w Virtuoso & Belcanto Competition Lucca (2021). W ostatnim czasie zadebiutował jako solista z Polską Filharmonią Bałtycką, Filharmonią Świętokrzyską, Filharmonią Zielonogórską i recitalem w Filharmonii Narodowej w Warszawie.

_ Ślubowska Sulamita (Polska, ur. 1996)

Edukację muzyczną rozpoczęła w Państwowej Szkole Muzycznej im. S. Moniuszki w Jeleniej Górze. Jest studentką Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach. Otrzymała m.in. I miejsce w Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym „Młody Paganini” w Legnicy, I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Młodych Skrzypków im. S. Serwaczyńskiego w Lublinie i III miejsce w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. M. Spisaka w Dąbrowie Górniczej. Jako solistka koncertowała z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Sudeckiej, Filharmonii Podkarpackiej, Filharmonii  Dolnośląskiej, Filharmonii Śląskiej i Staatstheater w Cottbus. Występowała podczas licznych festiwali w Warszawie, Lwowie, Książu i Győr.

_ Tan Max (Stany Zjednoczone, ur. 1993)

Jest absolwentem Harvard College oraz Juilliard School w Nowym Jorku, gdzie aktualnie kontynuuje naukę na doktoranckich studiach muzycznych i pracuje jako wykładowca. Jako solista grał z m.in. Juilliard Orchestra, Royal Chamber Orchestra of Wallonia, Harvard-Radcliffe Orchestra, Longwood Symphony Orchestra i Hudson Valley Philharmonic. Występował również jako kameralista w Stanach Zjednoczonych, Europie i Azji. Jest członkiem Si-Yo Music Foundation i współzałożycielem Versoi Ensemble. Otrzymał wiele nagród, w tym Foote Prize przyznawane przez Harvard Musical Association (2019).

_ Ting Belle (Niemcy, ur. 2000)

Studiuje na University of Music and Performing Arts w Wiedniu. Jest laureatką wielu konkursów, w tym International T. and E. Cooper Violin Competition, International J. Brahms Competition, International I. Stern Violin Competition, International Khachaturian Violin Competition. Można ją było usłyszeć podczas koncertów z orkiestrą Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, National Taiwan Symphony Orchestra, Shanghai Symphony Orchestra, Cleveland Symphony Orchestra, Moscow State Philharmonic oraz Odense Symphony Orchestra. Jest współzałożycielką „Classics From the Other Side”, kolektywu zrzeszającego młodych muzyków z Azji i Europy.

_ Uchio Ayaka (Japonia/Niemcy, ur. 1997)

Jest absolwentką University of the Arts w Tokio, a obecnie studiuje na Uniwersytecie Muzyki i Teatru w Monachium. Występowała z Geidai Philharmonia Orchestra, Kansai Philharmonic Orchestra i Tokyo Metropolitan Symphony Orchestra. Została doceniona w wielu konkursach, otrzymała m.in. I miejsce w August Everding Musikwettbewerb w Monachium (2019) i w International Arthur Grumiaux Competition for Young Violinists w Brukseli (2019).

_ Wang Shihan (Chiny/Niemcy, ur. 2005)

Na skrzypcach uczy się grać od 4 rok życia. W 2009 roku rozpoczął naukę w Central Conservatory of Music w Pekinie, a obecnie studiuje na Akademii Muzycznej im. H. Eislera w Berlinie. Został wyróżniony w wielu konkursach, otrzymał I miejsce w London Bridge International Music Academy String Competition, II miejsce i nagrodę specjalną w Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym Kloster Schöntal i I miejsce w Zhuhai Mozart International Violin Competition. Do tej pory koncertował m.in. z Central Conservatory of Music Symphony Orchestra, Cleveland Orchestra, Macao Orchestra i Qingdao Symphony Orchestra.

_ Weng Qingzhu (Chiny/Niemcy, ur. 2001)

Studiuje na Uniwersytecie Muzyki, Teatru i Mediów w Hanowerze. Wcześniej uczył się na Shanghai Conservatory of Music i Xiamen Music School w Chinach. Jest laureatem wielu nagród, w tym I miejsca w Jugend Musiziert w Niemczech (2016), I miejsca w Ysaye International Music Competition w Belgii (2018) i III miejsca w Tibor Junior International Violin Competition w Szwajcarii (2018). Był solistą w orkiestrze Filharmonii Studenckiej w Hanowerze, Loh-Orchester, Pforzheim Chamber Orchestra, HEMU Orchestra oraz orkiestrze Kremerata Baltica. Był koncertmistrzem w Orchestra of Goethe School w Hanowerze.

_ Wichert Maya Madeleine (Niemcy, ur. 2006)

Najmłodsza uczestniczka Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego. Studiuje na University of Music and Performing Arts w Monachium. Została wyróżniona na wielu konkursach, m.in. International F. Meierott Competition for Solo Violin, C. Bechstein Wettbewerb, International A. Rubinstein Competition Violin Junior oraz International L. Spohr Competition for Young Violinists. Do tej pory usłyszeć ją można było w Niemczech, Włoszech i Słowenii. Występowała jako solistka z Baden-Baden Philharmonic Orchestra, Monachium Chamber Orchestra, Ulm Philharmonic Orchestra, North German Philharmonic Rostock, Stuttgart Chamber Orchestra
oraz Jena Philharmonic Orhcestra.

_ Woo Katherine (Stany Zjednoczone, ur. 1998)

Zadebiutowała w wieku 11 lat na International Youth Praise Festival (2009), gdzie zdobyła tytuł The Best Performer of 2010. Ukończyła Juilliard School. Zdobyła III miejsce w Gisborne International Music Competition w Nowej Zelandii (2019) i została ćwierćfinalistką E. Oliveira International Violin Competition (2020). Wzięła udział w międzynarodowej trasie promującej film Walta Disney’a „A Decade in Concerto”. Występowała z Hilton Head Symphony Orchestra, Anderson Symphony Orchestra czy Clemson University Symphony Orchestra.

_ You Dayoon (Korea Południowa/Niemcy, ur. 2001)

Gra na skrzypcach od 6 roku życia. Ukończył Akademię Muzyczną im. H. Eislera w Berlinie, a aktualnie studiuje na Korea National University of the Arts. Zdobył I nagrodę w Sungjung Competition, I nagrodę w Shinhan Music Award i nagrodę specjalną w ARD Competition. Grał m.in. z  Karlovy Vary Symphony Orchestra oraz South Czech Philharmonic Orchestra na Cesky Krumlov Festival.

_ Yumiba Takako (Japonia/Niemcy, ur. 1993)

Jest związana z Uniwersytetem Muzycznym w Detmold oraz z Uniwersytetem Muzycznym w Hanowerze. Ukończyła University of Arts w Tokio. Zdobyła II nagrodę w Euro Asia Young Competition (2016), Nagrodę Ambasadora Hiszpanii i II miejsce w Spanish Music Competition (2018). Jej pierwszy solowy koncert odbył się w Tokio w 2015 roku. Ostatnio grała w Philharmonisches Orchester w Hagen oraz recitale z Ch. Köhnem i z siostrą, Y. Yumibą.

_ Zavaro Eva (Francja, ur. 1995)

Studiowała w Konserwatorium Paryskim i Wyższej Szkole Muzycznej w Monachium. Otrzymała Nagrodę G. Enescu od Stowarzyszenia Kompozytorów Francuskich oraz I nagrodę w Międzynarodowym Konkursie im. J. Brahmsa w Austrii. Rok temu była nominowana do francuskiej nagrody Victories of Classical Music w kategorii „Objawienie”. Jako solistka i kameralistka występowała na festiwalach i recitalach w Niemczech, Szwajcarii, Rosji, Czechach i Austrii. Jest współzałożycielką kwartetu smyczkowego Quatuor Daphnis.

_ Zhang Zhixin (Chiny/Szwajcaria, ur. 2000)

Ukończył Central Conservatory of Music w Pekinie. Aktualnie jest studentem Kalaidos Music Academy w Zurychu. Otrzymał wyróżnienia w licznych konkursach, m.in. I miejsce w Stradivari Contest w Brunnen oraz I miejsce w Lunigiana International Music Festival, które otworzyło mu drogę do trasy koncertowej w Rzymie i Nowym Jorku razem z Rome Symphony Orchestra. Można było go usłyszeć w International J. Joachim Violin Competition w Niemczech i w T. Varga International Violin Competition w Szwajcarii.

_ Żołnierczyk Barbara (Polska, ur. 2000)

Jest studentką Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu. Zdobyła m.in. I miejsce oraz Grand Prix w Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym w Toruniu, I miejsce w V Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. H. W. Ernsta i K. Szymanowskiego we Wrocławiu, I miejsce w IV Międzynarodowym Muzycznym Konkursie w Paryżu, I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym im. Z. Jahnkego oraz I miejsce w XI Ogólnopolskim Konkursie Młodych Skrzypków im. S. Serwaczyńskiego w Lublinie. W 2018 roku brała udział w półfinałach telewizyjnego konkursu „Młody Muzyk Roku”. W 2021 roku wystąpiła jako solistka z Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia AMADEUS oraz z orkiestrą Filharmonii Poznańskiej.

 

Biogramy jurorów


_ Duczmal Agnieszka

Polska dyrygentka. Już w czasie studiów, w 1968 roku, założyła orkiestrę kameralną Pro Musica, która w 1977 roku przekształciła się w etatowy zespół Polskiego Radia i Telewizji, a w 1988 roku przyjęła nazwę Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia „Amadeus”. Od początku istnienia orkiestry Agnieszka Duczmal jest jej kierowniczką artystyczną i dyrygentką. Razem z nią brała udział w wielu festiwalach europejskich, występowała w Europie, Amerykach i Azji oraz nagrała ponad 50 płyt. Agnieszka Duczmal jako pierwsza dyrygentka wystąpiła na scenie mediolańskiej La Scali. Została uhonorowana m.in: Nagrodą Stowarzyszenia ZAIKS za propagowanie polskiej muzyki współczesnej (2016), Złotym Fryderykiem w kategorii muzyki poważnej za całokształt pracy artystycznej (2018) oraz nagrodą Polskiego Radia, Diamentową Batutą (2021).

_ Dumay Augustin – przewodniczący jury

Skrzypek i dyrygent pochodzący z Paryża. Po raz pierwszy można było o nim usłyszeć po spotkaniu z Herbertem von Karajanem, koncertach z Berliner Philharmoniker i nagraniach płytowych dla wytwórni EMI. Od tego czasu regularnie występuje z najznakomitszymi orkiestrami świata. W ostatniej dekadzie koncentruje się nie tylko na karierze skrzypka, ale wiele uwagi poświęca także dyrygenturze. Od 2004 roku jest Mistrzem-Rezydentem w Queen Elisabeth Music Chapel, gdzie uczy grupę utalentowanych młodych skrzypków. W swoim dorobku ma 40 płyt, z których większość została uhonorowana nagrodami takimi jak: Gramophone Awards, Audiophile Audition, Grand Prix du Disque i The Record Academy Award. Ostatnio nagrał Koncert Beethovena z Sinfonią Varsovią oraz II Koncert Bartóka z Montreal Symphony Orchestra.

_ Kelemen Barnabas

Węgierski skrzypek i dyrygent. Nagrał wszystkie utwory Bartóka na skrzypce w serii albumów powstałych pod kierownictwem Zoltána Kocsisa. Część z nich została nagrodzona Gramophone Award 2013 i Grand Prix du Disque. Poza tym został wyróżniony w takich konkursach jak Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Mozarta w Salzburgu (1999), Międzynarodowy Konkursie Skrzypcowy w Indianapolis (2002) i w brukselskim Konkursie Skrzypcowym Królowej Elżbiety (2001). Występował w salach koncertowych na całym świecie z m.in. BBC Symphony Orchestra, Hungarian National Philharmonic Orchestra, London Symphony Orchestra i Hong Kong Philharmonic Orchestra. Z Katalin Kokas założył Festival Academy Budapest Chamber Music Festival, którego jest dyrektorem artystycznym. W latach 2010-2018 był liderem Kelemen Quartet.

_ Koering René

Francuski kompozytor, producent filmowy i reżyser teatralny. Jest autorem wielu oper, w tym „Elsinore” (1980), „Radetsky Marche” (1988) i „Scènes de Chasse” (2007), oraz dzieł orkiestrowych, m.in. „Le cercle Kleist” (1995), „Concerto pour violon” (1999) i „Concerto pour piano” (2015). W latach 1981-1985 był dyrektorem France Musique, a między 2000 a 2005 rokiem – dyrektorem muzycznym Radio France. Założył Festival de Radio France et de Montpellier Languedoc-Roussillon, którym kierował przez  26 lat. Był także dyrektorem Orchestre National de Montpellier. Za swoją twórczość otrzymał wiele nagród, wśród których można wymienić Grand Prix de Musique Symphonique przyznaną przez SACEM i Grand Prix Musique de la SACD.

_ Kotów Grzegorz

Polski skrzypek, impresario muzyczny i animator kultury. Jest związany z firmą „Liu Kotow International Management & Promotion”. Jako członek i założyciel Szymanowski Quartet, regularnie występował w salach koncertowych na całym świecie oraz regularnie pojawiał się na międzynarodowych festiwalach i konkursach. Był prezesem Hannover Society for Contemporary Music, a także doradcą artystycznym Taiwan Strings Chamber Orchestra. Obecnie pracuje jako doradca programowy Montafoner Resonanzen Festival w Austrii. Wykładał na Uniwersytecie Muzyki, Mediów i Teatru w Hanowerze.

 

_ Kraggerud Hennig

Norweski skrzypek, altowiolista, kompozytor, dyrygent i pedagog. Dyskografia Kraggeruda obejmuje wiele płyt, wśród których na szczególne uznanie zasługuje zapis wszystkich sonat Eugène’a Ysaÿa dla wytwórni Simax, za które uhonorowany został  nagrodą Spellemanna. Jest także laureatem prestiżowej Nagrody Griega. Grał z orkiestrami z całego świata, m.in. Toronto Symphony, Vancouver Symphony, Baltimore Symphony, Los Angeles Chamber Orchestra i Danish National Symphony.  W 2011 objął stanowisko dyrektora artystycznego Risør Chamber Music Festival, a w 2012 – dyrektora artystycznego Norwegian Arctic Philharmonic Chamber Orchestra. Jest wykładowcą Barratt Due Institute of Music w Oslo, gdzie również gra i prowadzi Oslo Camerata. We wrześniu 2015 został kierownikiem Międzynarodowej Katedry Skrzypiec w Royal Northern College of Music w Manchesterze. W sezonie artystycznym 2018/2019 był artystą-rezydentem Filharmonii Poznańskiej.

_ Nizioł Bartłomiej

Polski skrzypek i pedagog. Jurorem w Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego był już dwukrotnie, w 2006 i 2011 roku. Wcześniej, w 1991 roku otrzymał na nim I nagrodę. Jest laureatem wielu międzynarodowych konkursów w Adelajdzie, Pretorii, Brukseli i Paryżu. Cztery razy został nagrodzony Fryderykiem za nagranie utworów Henryka Wieniawskiego, Grażyny Bacewicz, Eugène Ysaÿe'a i Karola Lipińskiego. W 2014 roku, wraz z Denisem Severinem i Tatianą Korsunskayą tworzącymi Spyros Piano Trio, nagrał płytę „Luise Adolpha Le Beau”, ktra została wyróżniona prestiżową nagrodę Echo Klassik. Jako solista występował z takimi orkiestrami jak: Orkiestra Filharmonii Narodowej w Warszawie, Sinfonia Varsovia, NOSPR w Katowicach, Berlińska Orkiestra Symfoniczna, NDR w Hanowerze czy Radio France w Paryżu. Od września 2008 roku jest profesorem Hochschule der Künste Bern.

_ Patyra Mariusz

Polski skrzypek. W 2001 roku jako pierwszy Polak wygrał „Premio Nicolo Paganini” w Genui. Jest także laureatem Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego J. Joachima w Hanowerze (1997), finalistą Międzynarodowego Konkursu Stradivariusa w Cremonie (1988), laureatem IV nagrody i specjalnego wyróżnienia Odense Symphony Orchestra na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym Carla Nielsena w Odense (2000) oraz zwycięzcą konkursu na stypendium fundacji J.E.S.C. Występował w Europie, obu Amerykach i Azji. Występował w Europie, Japonii, Stanach Zjednoczonych Ameryki i w Ameryce Południowej. Koncertował m.in. z Royal Chamber Orchestra Tokyo, Orchestra Fondazione Arturo Toscanini, Orchestra di Roma i Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia „Amadeus”. Nagrywał dla polskiego, niemieckiego (NDR, WDR) i włoskiego radia (RAI TRE). Prowadzi klasę skrzypiec na Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy.

_ da Silva Miguel

Francusko-szwajcarski muzyk i pedagog. W 1985 roku zdobył I Grand Prix na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej w Paryżu. Wspólnie z przyjaciółmi założył kwartet Ysaÿe Quartet, z którym przez trzydzieści lat koncertował na całym świecie. Jako solista występował m.in. z Paryską Orkiestrą Kameralną, Polską Orkiestrą Kameralną, Orchestre d'Auvergne i Ferenc Liszt Orchestra of Budapest. Nagrywał albumy z wytwórniami: Accord, Valois-Auvidis i Harmonia Mund, a także stworzył własną, Ysaÿe Records. W 1994 roku założył pierwszą klasę kwartetów smyczkowych w Conservatoire National à Rayonnement Régional de Paris. Jest także profesorem w Musik Hochschule Lübeck i Haute Ecole de Musique de Geneve. W 2009 roku objął stanowisko dyrektora artystycznego Académie musicale de Villecroze we Francji. Jest Mistrzem-Rezydentem w Queen Elizabeth Music Chapel w Belgii.

_ Stabrawa Daniel – wiceprzewodniczący jury

Polski skrzypek i dyrygent. Muzyczną karierę zaczynał jako koncertmistrz Orkiestry Polskiego Radia i Telewizji w Krakowie. W 1983 roku został członkiem słynnych Filharmoników Berlińskich, w których był pierwszym koncertmistrzem i solistą przez 35 lat. Wspólnie grali m.in. I Koncert skrzypcowy Siergieja Prokofiewa, Koncert skrzypcowy Kurta Weilla, III Koncert skrzypcowy Jenő Hubay’a oraz, sensacyjnie przyjęty, I Koncert skrzypcowy Karola Szymanowskiego. W latach 1995-2002 obejmował stanowisko kierownika artystycznego i dyrygenta Capelli Bydgostiensis, z którą nagrał kilka płyt dla CD Accord i Cavalli-Records. Był także prymariuszem kwartetu smyczkowego Philharmonia Quartet Berlin, który występował w salach koncertowych na całym świecie. Kwartet nagrał wiele płyt, z których część została wyróżniona nagrodami, w tym dwukrotnie prestiżową nagrodą krytyków niemieckich, Echo Klassik.

 

_ Wang Jian

Wiolonczelista pochodzący z Chin. Występował z wieloma czołowymi orkiestrami świata, w tym z London Symphony, Cleveland, Zurich Tonhalle, NDR Elbphilharmonie, Stockholm Philharmonic i Santa Cecilia. Był pierwszym artystą-rezydentem Shanghai Symphony Orchestra oraz National Center for Performing Arts w Pekinie. Ma bogatą dyskografię, która obejmuje: „The Baroque Album”(2003), „Brahms Double Concerto” nagrany z Gilem Shahamem and Claudio Abbado (2001) i „Piano Trios” powstały we współpracy z Marią João Pires i Augustinem Dumay (1995). Obecnie pełni funkcję kierownika Katedry Wiolonczeli w Royal Birmingham Conservatoire. Jest również członkiem komitetu artystycznego Shanghai Symphony Orchestra i Hangzhou Symphony Orchestra.

_ Warren Green Christopher

Brytyjski skrzypek i dyrygent. Od 1988 roku jest dyrektorem artystycznym i głównym dyrygentem London Chamber Orchestra. W latach 1998-2001 przewodniczył orkiestrze Joenkoeping Sinfonietta, a między 2001 a 2005 rokiem – Nordic Chamber Orchestra. Pełnił również rolę dyrektora muzycznego Charlotte Symphony Orchestra. W ciągu ostatnich 50 lat działalności artystycznej dyrygował wybitnymi orkiestrami na całym świecie, w tym: The Philadelphia Orchestra, Minnesota Orchestra, Detroit Symphony Orchestra, Seattle Symphony, Vancouver Symphony Orchestra oraz National Symphony Orchestra. Jest członkiem Royal Academy of Music, a przez 8 lat była tam profesorem. Wielokrotnie występował w radiu i telewizji, przede wszystkim w BBC Proms. Nagrywał dla takich wytwórni jak Virgin EMI, Chandos, Deutsche Grammopho i Signum Classics.

 

Biogram ambasadorki Konkursu

_ Agata Szymczewska

Polska skrzypaczka. W 2006 roku zdobyła I miejsce na 13. Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. H. Wieniawskiego. W następnych latach została uhonorowana Paszportem Polityki, czterema Fryderykami oraz nagrodą London Music Masters. Jest prymariuszką renomowanego kwartetu smyczkowego Karol Szymanowski Quartet. W przebiegu działalności artystycznej dzieliła scenę m.in. z Krystianem Zimermanem, Anne-Sophie Mutter, Marthą Argerich, Maximem Vengerovem oraz współpracowała z dyrygentami takimi jak: Seiji Ozawa, Neville Marriner czy Andrey Boreyko. Nagrywała dla wytwórni Deutsche Grammophon, Sony i Decca. Aktualnie gra na skrzypcach Nicolo Gagliano z 1755 roku.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic