"UNESCO uchwaliło Międzynarodowy Dzień Jazzu, aby dzielić się wartościami tego niezwykle znaczącego gatunku muzycznego. Dziś potrzebujemy jazzu bardziej niż kiedykolwiek. Potrzebujemy jego wartości opartych na godności ludzkiej, walce z rasizmem i wszelkimi formami ucisku" - napisała Audrey Azoulay, Dyrektor Generalna UNESCO w przesłaniu z okazji Międzynarodowego Dnia Jazzu.
Koncert organizowany przez UNESCO i Herbie Hancock Institute of Jazz będzie można obejrzeć w streamingu na stronie jazzday.com w piątek o godz. 23.00. Transmitowany będzie m.in. z Nowego Jorku, Los Angeles, Paryża, Moskwy, Tokio. Wydarzenie poprowadzi aktor Michael Douglas z siedziby ONZ w Nowym Jorku. Jak podali organizatorzy wydarzenia koncert ten ma być retrospektywą najważniejszych jazzowych występów ostatnich 10 lat. Na koncercie wystąpią m.in. basista Marcus Miller, pianista Herbie Hancock, gitarzysta John McLaughlin, wokalistki Dee Dee Bridgewater i Dianne Reeves.
Jak poinformowało UNESCO, "w tym roku tematem przewodnim Dnia będzie historia jazzu w Namibii. Obchody zbiegają się z rocznicą Deklaracji z Windhoek ogłoszonej 3 maja 1991 r. w Namibii w sprawie Wspierania Niezależnej i Pluralistycznej Prasy Afrykańskiej i ustanowieniem w 1993 r. Światowego Dnia Wolności Prasy, przypadającego 3 maja, w rocznicę podpisania tego dokumentu".
Wydarzenia z okazji światowego dnia jazzu będą miały miejsce na całym świecie, na stronie https://jazzday.com/ znajduje się kalendarium, do którego można zgłaszać wydarzenia. W Polsce pod patronatem Polskiego Komitetu do spraw UNESCO odbędzie się Jazzowe Zakopane - 17. Wiosna Jazzowa , a także m.in. JAZZtrzębie Festival, Krzeminski Reunion Project, Katowice JazzArt Festival, Szczecin Jazz.
Wszystkie wydarzenia oraz szczegółowe informacje można znaleźć na stronie https://jazzday.com/
Międzynarodowy Dzień Jazzu został uchwalony na Konferencji Generalnej UNESCO w 2011 r. Na celu ma zainteresowanie społeczności międzynarodowej jazzem, jego korzeniami i odmianami. "Obchody służą zwróceniu uwagi na znaczenie tego gatunku muzyki jako ważnego środka dialogu między ludźmi, sprzyjającego poszanowaniu praw człowieka i eliminowaniu dyskryminacji społecznych" - czytamy na stronie internetowej UNESCO.
Autor: Olga Łozińska