Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie, organizowany przez Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe i RMF Classic, rozpocznie się w poniedziałek 26 maja. Jego największym wydarzeniem będzie wyjątkowy pokaz filmu La La Land zaplanowany na piątek 30 maja w TAURON Arenie Kraków. Nagrodzoną Oscarem ścieżkę dźwiękową wykonają na żywo Orkiestra Akademii Beethovenowskiej i Chór Filharmonii Krakowskiej. Muzyków poprowadzi sam kompozytor – Justin Hurwitz. Festiwal to jednak nie tylko koncerty muzyki symfonicznej, ale też szereg wydarzeń towarzyszących, jak spotkania z artystami, seanse, spektakle, pokazy taneczne i wiele więcej. Finał FMF przypada na 1 czerwca, czyli Dzień Dziecka, dlatego zaplanowano specjalne atrakcje dla najmłodszych.
Centrum Festiwalowe – Fabryczna 13
Po raz pierwszy Centrum Festiwalowe FMF zostanie zlokalizowane na terenie współorganizatora festiwalu: Fabrycznej 13. Nowoczesny kompleks na krakowskich Grzegórzkach obejmuje lokale gastronomiczne, hotel, centrum konferencyjne i koncepty związane z rekreacją. Wszystkie obiekty łączy klimatyczny pasaż.
„Chcemy dawać krakowianom i naszym gościom niepowtarzalne i wielowymiarowe doświadczenia, dlatego w tym roku nawiązaliśmy współpracę z Festiwalem Muzyki Filmowej, który jest prawdziwą dumą miasta” – mówi Agnieszka Jabłońska, jedna z dyrektorów zarządzających Fabryczną 13. „Od piątku 30 maja do niedzieli 1 czerwca w Centrum Festiwalowe wypełnią różnorodne aktywności, przeznaczone tak dla młodszej, jak i starszej publiczności. Czar Hollywood będzie można poczuć dzięki wydarzeniom w klimacie filmu La La Land – takim jak spotkanie z kompozytorem Justinem Hurwitzem, warsztaty tańca swingowego czy quizy z wiedzy filmowej. Zgodnie z FMF-ową tradycją nie zabraknie silent disco pod rozgwieżdżonym niebem Krakowa, a w międzyczasie będzie można skorzystać z bogatej oferty naszych restauracji i odprężyć się w strefie relaksu na leżakach i pufach. Każda i każdy znajdzie tu coś interesującego!” – dodaje Jabłońska.
Specjalnie z myślą o miłośniczkach i miłośnikach The Last of Us do Centrum Festiwalowego zaproszony został Gustavo Santaolalla. To właśnie on stworzył niesamowity klimat muzyczny w grze oraz serialu, którego najnowszy sezon miał niedawno premierę. Santaolalla, uważany za pioniera rocka w Argentynie, jest też autorem muzyki do wielu filmów – w tym do wielokrotnie nagradzanej Tajemnicy Brokeback Mountain. Na Fabrycznej będzie można wziąć udział w spotkaniu z kompozytorem, zadać mu pytanie i zdobyć autograf.
Ważnym elementem programu Centrum Festiwalowego są także koncerty plenerowe z cyklu AlterFMF. W piątek 30 maja na Fabrycznej wystąpi dwoje uznanych twórców muzyki elektronicznej: Wojciech Urbański (w 2022 roku otrzymał Fryderyka i nagrodę Polska Ścieżka Dźwiękowa Roku za ścieżkę dźwiękową do filmu Hiacynt) oraz Natalia Zamilska (w 2024 roku w konkursie Polska Ścieżka Dźwiękowa Roku otrzymała nagrodę publiczności za kompozycje do filmu Dzień Matki). Więcej informacji o repertuarze wkrótce.
Kina plenerowe: Fabryczna 13, Galeria Kazimierz, Wawel
Po raz pierwszy FMF zaprasza na pokazy filmów w aż trzech lokalizacjach. Dzięki współpracy z Krakowskim Festiwalem Filmowym oraz Festiwalem Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni od wtorku 27 maja do czwartku 29 maja odbędą się cztery seanse pod Wawelem (w ramach projektu „50 na 50”). Organizatorzy wybrali produkcje, w których muzyka odgrywa szczególnie istotną rolę – są to: Ikar. Legenda Mietka Kosza (reż. Maciej Pieprzyca, 2019), Kos (reż. Paweł Maślona, 2023) i Kulej. Dwie strony medalu (reż. Xawery Żuławski, 2024). Projekt „50 na 50” organizowany jest w ramach obchodów jubileuszu 50. edycji Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Od piątku 30 maja do niedzieli 1 czerwca pokazy w ramach kina plenerowego FMF będą się odbywać przed Galerią Kazimierz, która jest Partnerem Głównym FMF. Z kolei na Fabrycznej 13 w niedzielę 1 czerwca wyświetlony zostanie Pierwszy człowiek (reż. Damien Chazelle, 2018). Film opowiada historię astronauty Neila Armstronga, a muzykę do niego napisał gość tegorocznego FMF – Justin Hurwitz. Pokaz zostanie zrealizowany z udogodnieniami dla osób z niepełnosprawnością słuchu: dostępne będą napisy, pętla indukcyjna, a prelekcja eksperta odbędzie się z tłumaczeniem w PJM.
Dzień Dziecka na Fabrycznej
Przez cały weekend, od piątku 30 maja do niedzieli 1 czerwca, w Centrum Festiwalowym czekać będzie moc atrakcji dla dzieci. Zaplanowano między innymi stanowiska do malowania twarzy i robienia brokatowych tatuaży, fotobudkę i pokazy bujających w obłokach szczudlarzy. Uczestnicy warsztatów będą mogli zbudować drewniany domek dla pupila. Dzień Dziecka z FMF na Fabrycznej 13 otworzą i zamkną dynamiczne pokazy taneczne, podczas których ochotnicy nauczą się ciekawych układów choreograficznych do melodii z popularnych filmów muzycznych.
„Bardzo się cieszymy, że dzięki pomysłowości naszego zespołu i zaangażowaniu partnerów możemy zaprezentować tak bogatą ofertę wydarzeń towarzyszących FMF-owi” – mówi Carolina Pietyra, dyrektorka Krakowskiego Biura Festiwalowego i dodaje: „Cały program jest dostępny na stronie FMF – zachęcam do eksplorowania i zapraszam zarówno na Fabryczną 13, jak i do Galerii Kazimierz oraz pod wzgórze wawelskie. Hasło tegorocznej edycji FMF to City of Stars, więc będziemy się starali nieco oderwać od ziemi i sięgnąć naszych marzeń”.
Fabryczna 13 mieści się niedaleko centrum Krakowa, w pobliżu ważnych węzłów miasta: ronda Mogilskiego i ronda Grzegórzeckiego. Na miejsce można dotrzeć tramwajem (przystanek Fabryczna) lub autobusem (przystanek Cystersów). Na terenie obiektu znajdują się stojaki rowerowe oraz płatny parking dla samochodów.
Wstęp na wydarzenia z programu Centrum Festiwalowego FMF jest wolny, liczba miejsc ograniczona.
Więcej informacji na stronie FMF i w RMF Classic.
Organizatorami Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie są: Miasto Kraków, KBF, RMF Classic.
Współorganizator FMF: Fabryczna 13.
Partner Główny FMF: Galeria Kazimierz.
Partner FMF: RMF FM.
Patronat medialny: TVP Kultura, Wyborcza.pl, Ekrany – Film & Media.
Współorganizator wydarzenia Rękopis znaleziony w Saragossie – film z muzyką na żywo: Narodowe Centrum Kultury; partnerzy: 65. Krakowski Festiwal Filmowy oraz Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych; wydarzenie kulturalne polskiej prezydencji w Radzie UE.
Partner wydarzenia FMF4Kids – kultowe dobranocki: Studio Filmów Rysunkowych.
Organizatorem „50 na 50” jest Pomorska Fundacja Filmowa w Gdyni – producent Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Projekt został objęty patronatem honorowym Prezydent Miasta Gdyni. Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Partnerem głównym „50 na 50” jest Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny. Partnerami projektu są Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych oraz Telewizja Polska. Patronami medialnymi projektu są Telewizja Polska, Polska Press Grupa, naszemiasto.pl, Program 1 Polskiego Radia, Program 3 Polskiego Radia, Magazyn Filmowy SFP, Interia, Filmweb, Miesięcznik KINO.
La La Land in Concert ®, ™ & © 2025 Lions Gate Entertainment Inc. i powiązane spółki.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Zadanie publiczne jest finansowane ze środków Miasta Krakowa.