Program festiwalu, który potrwa do 17 maja, zaprezentowano na wtorkowej konferencji prasowej w Warszawie.
Ideą festiwalu jest prezentacja dzieł muzyki dawnej oraz najnowszych dzieł kompozytorów współczesnych, tworzonych w dużej części na potrzeby samego festiwalu.
23. edycję festiwalu rozpocznie koncert zespołu Clement Janequin pod batutą kontratenora Dominique'a Visse. Założony w Paryżu w 1978 roku zespół wykonuje przede wszystkim świecką i religijną muzykę renesansu. Podczas koncertu inauguracyjnego publiczność usłyszy kompozycje m.in. Clamenta Janequina, Adriana Le Roya i
Claude'a Lejeune'a.
W programie festiwalu zaplanowano także koncerty prezentujące po raz pierwszy nowe kompozycje polskich artystów: Dariusza Przybylskiego, Aleksandra Kościówa, Edwarda Sielickiego, Zofii Dowgiałło i Władysława Słowińskiego.
Na niedzielę 10 maja zaplanowano prawykonanie utworu Orchesterstueck Nr. 2 (2009) Dariusza Przybylskiego. Dzieło Aleksandra Kościówa IX Kwartet smyczkowy (2009), napisane specjalnie na zamówienie festiwalu, zabrzmi 11 maja. 12 maja publiczność usłyszy Preludia na fortepian i orkiestrę smyczkową (2007/2008) Edwarda Sielickiego oraz Stud(n)ię (2009) Zofii Dowgiałło.
16 maja wykonana zostanie kompozycja Władysława Słowińskiego pt. "Tętno kołatka" (2009) - trzy pieśni na głos i fortepian do słów Jerzego Ficowskiego.
Festiwal Warszawskie Spotkania Muzyczne "Muzyka dawna - muzyka nowa" organizowany jest przez oddział warszawski Związku Kompozytorów Polskich przy współpracy Programu 2 Polskiego Radia. Uznawany jest za jeden z ważniejszych w Polsce festiwali muzyki współczesnej. Od pozostałych różni się tym, że konfrontuje muzykę nową z tą z epok dawnych. To spotkania nie tylko najwybitniejszych kompozytorów i wykonawców klasycznej muzyki współczesnej, ale także muzyki dawnej z muzyką współczesną, światowej sławy
wykonawców polskich i zagranicznych.
Koncerty 23. Warszawskich Spotkań Muzycznych będą odbywać się w Zamku Królewskim, Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego i Sali Kameralnej Filharmonii Narodowej.
Szczegółowe informacje na temat festiwalu dostępne są na stronie www.wsm.art.pl.