Affabre Concinui laureatem nagrody im. Jerzego Kurczewskiego

Zespół wokalny Affabre Concinui został tegorocznym laureatem nagrody imienia Jerzego Kurczewskiego.

"Jurorzy docenili niekwestionowany dorobek wokalny zespołu" - poinformowała współorganizatorka konkursu Alina Kurczewska córka patrona imprezy.

Affabre Concinui - The Polish Chamber Singers - zespół śpiewający a cappella, został założony w 1983 r. w Poznaniu. Członkowie Zespołu są wychowankami dwóch znanych poznańskich chórów chłopięco-męskich S.Stuligrosza i J.Kurczewskiego.

Zespół reprezentował kraj na Wystawach Światowych EXPO w Sewilli (1992), Hanowerze (2000) i w japońskim Aichi (2005), podczas Festiwalu Kultury Polskiej na Tajwanie, Tygodniach Kultury Polskiej w Pekinie i Algierze, na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos oraz na koncertach podczas Igrzysk Olimpijskich w Atlancie.

Nazwa zespołu, która jest jego artystycznym credo, wywodzi się z łaciny: affabre concinui oznacza "idealnie współbrzmiąc".

Nagroda imienia Jerzego Kurczewskiego, przyznawana od 1999 roku, jest jedyną nagrodą w Polsce honorującą twórców związanych z chóralistyką. Patronat honorowy nad nagrodą objął Krzysztof Penderecki, a jej fundatorem jest marszałek Województwa Wielkopolskiego. Nagroda wręczona zostanie w 2009 roku podczas
specjalnego koncertu w Poznaniu.

Kapitule konkursu przewodniczy kompozytor Krzysztof Meyer, profesor Wyższej Szkoły Muzycznej w Kolonii i członek Poznańskiego Oddziału Związku Kompozytorów Polskich.

Pierwszym laureatem nagrody był Jan Łukaszewski, dyrektor Polskiego Chóru Kameralnego "Schola Cantorum Gedanensis", kolejni laureaci to: Włodzimierz Siedlik z Krakowa, ksiądz Stanisław Adamczyk z Bochni, prof. Andrzej Koszewski z Poznania, Anna Szostak z Katowic. Prof. Henryk Wojnarowski z Warszawy i Stefan
Stuligrosz.

Nagroda jest przeznaczona dla osób udzielających się w dziedzinach, w których był aktywny Jerzy Kurczewski, czyli dyrygentura i kompozycja, ze szczególnym uwzględnieniem chóru lub szeroko pojętej wokalistyki.

Jerzy Kurczewski założył w 1945 roku jeden z najsłynniejszych polskich chórów - Poznański Chór chłopięcy "Polskie Słowiki".

W ciągu 56 lat w chórze śpiewało ponad tysiąc chłopców. Zespół ma na swym koncie ponad 2200 koncertów a capella i kilkaset z orkiestrami w Polsce i w ponad 30 krajach na czterech kontynentach. Obecnie chór działa jako Poznański Chór Chłopięcy.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic