Richard Bellis odpowiadał w ostatnich latach za program merytoryczny wielostopniowego kursu kompozytorskiego dla młodych adeptów muzyki funkcjonalnej. Programował i prowadził kursy mistrzowskie organizowane m.in. w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. Był także wieloletnim jurorem, a w ostatnich latach przewodniczącym międzynarodowego jury konkursu o statuetkę FMF Young Talent Award, prestiżowego wyróżnienia dla młodych kompozytorów przyznawanego przez ekspertów branży.
„Jego wkład w rozwój projektów edukacji profesjonalnej i branżowej jest dla FMF bezcenny. Dbałość Bellisa o kluczowe w działalności kompozytorów aspekty – rozwój zawodowy i artystyczny, doskonalenie rzemiosła, budowanie wspólnoty profesjonalistów – a także okazywany przez niego szacunek dla pracy każdego współtwórcy dzieła filmowego sprawiały, że o udział w prowadzonych przez niego master classes zabiegali niezmiennie wszyscy uczestnicy naszych warsztatów. Łącząc FMF z wieloma ekspertami ze świata, sam pozostawał niedoścignionym mistrzem, inspiratorem, wielokrotnie nagradzanym kompozytorem, mentorem” – tłumaczy powody przyznania nagrody Robert Piaskowski, dyrektor artystyczny FMF.
„Jest to dla mnie wspaniały przywilej, że mogę odgrywać tę skromną rolę na FMF – festiwalu, który od wielu lat promuje i podnosi rangę muzyki filmowej w kontekście o wiele większej kampanii promującej i podnoszącej rangę kultury w Krakowie. Promowanie kultury (sztuki, muzyki, literatury, tańca) jest zarazem promowaniem człowieczeństwa, empatii i pokoju. Jestem zaszczycony, że mogę być członkiem rodziny FMF i będę nadal wspierał te działania w każdy możliwy sposób” – powiedział Richard Bellis.
Nagroda Ambasadora FMF przyznawana jest osobom, które swoimi działaniami nieustannie budują rangę festiwalu, dbając o jego powiązania branżowe w Polsce i za granicą. W tym roku tytuł ten został przyznany po raz siódmy, a w poprzednich latach uhonorowani nim zostali: Nancy Knutsen (2014), Diego Navarro (2015), Daniel Carlin (2016), Robert Townson (2017), CD PROJEKT RED (2018) i Ray Costa (2019).
Statuetka autorstwa Stanisława Juszczaka przedstawia dwa koła zębate, wskazując, że jedno nie może się obracać bez wprawienia w ruch drugiego. Symbolizuje ona system, w którym sukces możliwy jest tylko dzięki współpracy, wzajemnym inspirowaniu się i mentoringu. Nagroda przeznaczona jest dla tych instytucji i profesjonalistów branży filmowej, którzy tworzą trwałe połączenia FMF z międzynarodowym sektorem audiowizualnym.
Życzymy naszemu Ambasadorowi satysfakcji ze zdobytego tytułu i częstych powrotów na FMF!
Organizatorami Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie są: Miasto Kraków, KBF oraz RMF Classic.