ON AIR
od 07:00 Śniadanie Mistrzów zaprasza: Łukasz Wojtusik

Dyptyk operowy "Dwa słowa" w Operze Narodowej

Premiera dyptyku operowego "Dwa słowa" złożonego z jednoaktówek: "Verbum nobile" Stanisława Moniuszki i "Przysięgi" Aleksandra Tansmana, odbędzie się w niedzielę w Operze Narodowej.

"Bardzo się cieszę, że w Operze Narodowej możemy zaprezentować nasze polskie, bardzo ciekawe kompozycje" - mówił podczas poniedziałkowej konferencji prasowej dyrektor artystyczny Teatru
Wielkiego-Opery Narodowej, Mariusz Treliński.

"Verbum nobile nie było grane w naszym teatrze od około 40 lat, a jest to jedna z najwybitniejszych oper Stanisława Moniuszki" - ocenił Treliński. Jak dodał, w drugiej części wieczoru publiczność usłyszy "Przysięgę" Tansmana, który - jak podkreślił Treliński - "nie był grany w Polsce prawie w ogóle".

"Niedzielna premiera będzie prawykonaniem jego dzieła w Warszawie" - powiedział Treliński.

Libretto Jana Chęcińskiego do "Verbum nobile" (szlacheckie słowo honoru), w przeciwieństwie do tekstów innych oper Moniuszki, jak np. "Halka" czy "Hrabina", nie zawiera społecznych akcentów. To
staropolski obrazek obyczajowy, w którym autor drwi sobie ze szlacheckiego słowa, dawanego często pochopnie, nierozważnie.

W obsadzie "Verbum nobile" znaleźli się m.in. Przemysław Firek, Dariusz Machej, Piotr Nowacki, Marta Boberska, Iwona Sobotka, Adam Kruszewski i Ryszard Morka.

W "Przysiędze" Tansmana nieopatrznie dane słowo honoru prowadzi do obłędu i śmierci. Dzieło, z librettem Dominique Vincent, powstało w 1953 r. W 1954 r. "Przysięga" wykonana została w Paryżu w wersji estradowej pod batutą Andre Cluytensa, a następnie wystawiona przez Theatre Royal de la Monnaie w Brukseli. W "Przysiędze" wystąpią m.in. Iwona Hossa, Przemysław Firek, Andrzej Witlewski, Dariusz Stachura, Adam Zdunikowski i Anna Lubańska.

Reżyserem "Dwóch słów" jest Laco Adamik. Jak podkreślił w poniedziałek, zarówno Moniuszko jak i Tansman stworzyli "porywające formy muzyczne, w których motywem przewodnim jest przysięga, dane komuś słowo".

Reżyser nie chciał wiele opowiadać o swoim pomyśle na połączenie obu oper. "Choć to dwie zupełnie inne opery, to chcę pokazać, że są one jak dwie strony jednego medalu" - podkreślił Adamik.

W "Dwóch słowach" wystąpią Chór i Orkiestra Teatru Wielkiego-Opery Narodowej pod dyrekcją Michała Dworzyńskiego oraz mimowie.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic