„Koncert w ramach Jazzu na Starówce jest mi bliski i ekscytujący z wielu powodów, ale najważniejsze jest to, że zaśpiewam dla warszawskiej publiczności, dla moich ziomków - bo sama jestem warszawianką. Kocham Warszawę i czuję więź z warszawiakami oraz z tymi, których warszawiacy przyprowadzą ze sobą na koncert” – powiedziała Ewa Bem.
Wokalistka zaznaczyła, że na Jazzie na Starówce wystąpi po raz pierwszy. „Ten festiwal oglądałam zawsze z daleka, tęsknie wodziłam za nim wzrokiem i przyznaję, że czekałam na swoją kolejkę dosyć długo, aż zostałam zaproszona przez organizatorów – powiedziała. "Cieszę się na ten koncert. Pogoda mnie dodatkowo elektryzuje; mam nadzieję, że słońce da nam nieco odpocząć" - dodała.
Muzycy zagrają repertuar głównie z płyty „Ewa Bem.Live”, który jest zapisem wieloletniej współpracy Ewy Bem z Andrzejem Jagodzińskim i jego kwartetem. „Jest to ogromny materiał; i na płytę, i na koncert wybrałam część, dzięki której mogę podkreślić, że jestem wyznawczynią śpiewania po polsku – zaznaczyła Ewa Bem. "Dużo więc będzie utworów w języku polskim, a dla amatorów jazzu amerykańskiego zaśpiewam też standardy. Cieszę się ogromnie na ten koncert, trochę się tremuję, ale »do boju«”!
„To, czego dokonał na 70-lecie swojej pracy artystycznej Paul McCartney, to nas wszystkich winduje rakietą do nieba. Wziął mnie na ambit” - dodała wokalistka.
Ewie Bem i Andrzejowi Jagodzińskiemu towarzyszyć będą: Robert Majewski na trąbce, Adam Cegielski na kontrabasie oraz Czesław „Mały” Bartkowski na perkusji.
„Jak co roku na naszym festiwalu wystąpią polskie i międzynarodowe gwiazdy jazzu, będą jazzowe odkrycia, wyjątkowe projekty – powiedziała PAP Ewa Strzelczyk-Wojciechowska, która wraz z Krzysztofem Wojciechowskim od początku istnienia festiwalu organizuje Jazz na Starówce.
„Ogromnie się cieszymy, że 2 lipca festiwal otworzy niekwestionowana Pierwsza Dama polskiego jazzu Ewa Bem z towarzyszeniem kwartetu Andrzeja Jagodzińskiego, Rynek Starego Miasta ponownie stanie się koncertowym sercem Warszawy i przez dwa miesiące lata, w każdą sobotę bić będzie w rytm jazzu” – dodała Strzelczyk- Wojciechowska.
Do polskich akcentów na festiwalu należą m.in.: Marcin Wasilewski Trio (koncert 20 sierpnia); wystąpi też (6 sierpnia) Young Power New Edition;, Kacper Smoliński Quintet (16 lipca, uznany wirtuoz harmonijki ustnej zagra z zespołem złożonym z czołowych polskich muzyków jazzowych.
Będą też znakomite – jak zapewniają organizatorzy - międzynarodowe formacje. Jedyny koncert w Polsce zagrają (9 lipca) Amerykanie - Emmet Cohen Trio. Zespół stworzony został przez pianistę i kompozytora, ważną postać nowojorskiej sceny jazzowej.
Po raz pierwszy w Polsce wystąpi legenda brytyjskiej sceny jazzowej, saksofonista, nazwany przez Time Magazine „ikoną brytyjskiego jazzu”, Denys Baptiste Quartet (30 lipca), a na finał (27 sierpnia) – zagrają Włosi Rosario Giuliani Trio & Luciano Biondini, przedstawiając program „Cinema Italia” - tematy filmowe Ennio Morricone i Nino Roty.
Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz na Starówce ma swoją renomę, piękny dorobek artystyczny i imponującą publiczność. Jest w gronie najpopularniejszych i największych – pod względem liczby publiczności festiwalem jazzowym w Polsce. Tylko w ubiegłym roku festiwal przyciągnął ok. 20 tysięcy słuchaczy, a strona festiwalu miała 120 tysięcy odsłon.
Przez 27 lat istnienia festiwal wykreował wielu artystów, ale także własną publiczność. Festiwal wyróżnia się oryginalnym programem, zróżnicowanym stylistycznie - z uwzględnieniem najwartościowszych zjawisk i trendów w muzyce polskiej i międzynarodowej.
28. Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz na Starówce, organizowany przez Fundację Jazz Art - trwać będzie od 2 lipca do 27 sierpnia 2022 r.