Festiwal Krzysztofa Pendereckiego w listopadzie w Warszawie

Festiwal Krzysztofa Pendereckiego, będący kulminacją obchodów 75. rocznicy urodzin kompozytora, odbędzie się w Warszawie od 20 do 23 listopada.

"Chcemy zaprezentować utwory Krzysztofa Pendereckiego - od tych wcześniejszych, m.in. z lat 60., po te późniejsze, z uwzględnieniem jednego z najważniejszych utworów, jakim jest +Siedem bram Jerozolimy+" - powiedziała na poniedziałkowej konferencji prasowej w Warszawie żona kompozytora i współautorka
koncepcji programu festiwalu, Elżbieta Penderecka.

"Jestem już trochę zmęczony swoją osobą" - żartował w poniedziałek Penderecki, wyjaśniając, że z okazji jego 75-lecia w tym roku odbyło się ok. 70 koncertów jubileuszowych, m.in. w Armenii, Kolumbii, Argentynie, Japonii.

"Pomimo wielu wyjazdów i koncertów, powstały trzy nowe utwory - napisałem Koncert waltorniowy, prawie skończyłem III Kwartet smyczkowy oraz cykl pieśni na baryton i orkiestrę kameralną" - poinformował Penderecki.

Festiwal rozpocznie się trzy dni przed urodzinami Pendereckiego, 20 listopada, koncertem w Filharmonii Narodowej, z udziałem Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.

W pierwszej części koncertu inauguracyjnego, pod batutą Jerzego Maksymiuka, wykonana zostanie m.in. Polymorphia. "To jeden z najbardziej awangardowych, współczesnych, ważnych utworów mego męża" - oceniła Penderecka. W drugiej części koncertu zaplanowano I koncert skrzypcowy, z udziałem niemieckiej solistki Viviane
Hagner. Orkiestrą dyrygować będzie Penderecki.

Drugiego dnia festiwalu (21 listopada) publiczność usłyszy m.in. II Kwartet smyczkowy oraz światowe prawykonanie najnowszego utworu kompozytora - III Kwartetu smyczkowego. W prawykonaniu udział
weźmie Shanghai Quartet.

W kolejnym dniu (22 listopada) publiczność usłyszy m.in. I i II Sonatę na skrzypce i fortepian w wykonaniu skrzypka Konstantego Andrzeja Kulki i pianistki Beaty Bilińskiej.

W wieczornym koncercie w hołdzie dla muzyki kompozytora, czterej dyrygenci - Lawrence Foster, Maximiano Valdes, Gabriel Chmura i Kazimierz Kord - poprowadzą Orkiestrę Sinfonietta Cracovia. Tego dnia zaplanowano m.in. polskie prawykonanie koncertu na róg i orkiestrę Pendereckiego.

Finał festiwalu zaplanowano w dniu urodzin Pendereckiego - 23 listopada. Ostatni festiwalowy dzień rozpocznie się mszą św. w katedrze św. Jana Chrzciciela, koncelebrowaną przez metropolitę warszawskiego abp Kazimierza Nycza, podczas której chór Lege Artis wykona fragmenty "Stabat Mater" i "Agnus Dei" Pendereckiego.

Wieczorem, w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej zaplanowano wykonanie "Siedmiu bram Jerozolimy" Pendereckiego, pod batutą kompozytora. Utwór napisany został na zamówienie miasta Jerozolimy. Prawykonanie odbyło się w Jerozolimie 9 stycznia 1997 roku z udziałem międzynarodowej obsady solistów, chórów radiowych
z Monachium, Stuttgartu i Lipska oraz Orkiestry Radia Bawarskiego w Monachium i Orkiestry Symfonicznej w Jerozolimie.

Podczas Festiwalu Krzysztofa Pendereckiego wśród wykonawców tego dzieła znajdą się sopranistki Izabela Matuła oraz Izabela Kłosińska, Agnieszka Rehlis (mezzosporan) tenor Adam Zdunikowski i Romuald Tesarowicz (bas), a także Chór Filharmonii Narodowej, Teatru Wielkiego-Opery Narodowej i Sinfonia Varsovia. Koncert
odbędzie się pod batutą Pendereckiego.

Szczegółowy program festiwalu jest dostępny na stronie organizatora wydarzenia - Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena (www.beethoven.org.pl.).

Festiwal został objęty patronatem prezydenta Lecha Kaczyńskiego, ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bogdana Zdrojewskiego, prezydent Warszawy Hannę Gronkiewicz-Waltz i marszałka województwa mazowieckiego Adama Struzika. Polska Agencja Prasowa jest jednym z patronów medialnych wydarzenia.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic