W programie festiwalu znalazło się 14 koncertów, 15 światowych prawykonań, wiele pierwszych wykonań w Polsce. Koncerty Odbywać się będą w Auli Uniwersytetu Adama Mickiewicza, Auli Nova, Farze Poznańskiej, Centrum Kultury Zamek, Auli i Sali Kameralnej Akademii Muzycznej oraz w Starym Browarze.
Do udziału w tegorocznej edycji festiwalu zaproszone zostały zespoły z Polski, Czech, Słowacji i Węgier i Niemiec.
"Poznańska wiosna muzyczna to festiwal, który przede wszystkim reprezentuje polską muzykę współczesną. Skupia się on na wydarzeniach, które mogą edukować młodych słuchaczy i przygotować ich do odbioru tej muzyki w przyszłości" - powiedział dyrektor organizacyjny festiwalu Paweł Gogołek.
Podobnie jak w poprzednich dwóch edycjach - zaznaczają organizatorzy - Festiwal obejmuje: muzyczny kanon drugiej połowy XX wieku, twórców związanych z Poznaniem i młodych kompozytorów oraz nową światową muzykę współczesną.
Festiwal rozpocznie się 21 marca inauguracyjnym koncertem w Auli UAM z udziałem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Poznańskiej, który poprowadzi Marek Pijarowski. W programie koncertu zaplanowano m.in. prawykonanie utworu Katarzyny Taborowskiej.
Jak zaznaczył Gogołek interesującym wydarzeniem może okazać się koncert muzyki Wojciecha Błażejczyka; będzie to prawykonanie utworu na obiektofony. "Utwór zostanie zagrany na przedmiotach codziennego użytku, których dźwięk zostanie poddany elektrycznym przekształceniom. To będzie eksperyment muzyczny, w którym połączymy klasykę z elektroniką" - powiedział Gogołek.
Koncertom w ramach "Poznańskiej Wiosny Muzycznej" towarzyszyć będą warsztaty, wykłady i spotkania.
W trakcie festiwalu odbędzie się "Wiosna Młodych". W jej programie zaplanowano 13 koncertów, przygotowanych przez studentów oraz licealistów m.in. z Poznania, Wągrowca, Krakowa i Warszawy.
Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu przygotowało "Wiosnę Najmłodszych", czyli wydarzenia muzyczne adresowane do dzieci. Animatorzy kultury na Scenie Wspólnej Teatru Łejery i Centrum Sztuki Dziecka przybliżą dzieciom muzykę klasyczną.
"Podczas Wiosny Najmłodszych pokażemy dzieciom czym jest muzyka klasyczna. To dla nas bardzo ważne, aby już w tym wieku edukować, uczyć odbioru muzyki klasycznej. W końcu za kilkanaście lat, te dzieci, już jako dorośli, będą słuchaczami muzyki klasycznej" - zaznaczył Gogołek.
"Poznańska Wiosna Muzyczna" odbywa się od 1961 roku. Festiwal został zorganizowany z inicjatywy Tadeusza Szeligowskiego i Floriana Dąbrowskiego w ramach 2. Wielkopolskiego Festiwalu Kulturalnego i początkowo prezentował przede wszystkim twórczość kompozytorów poznańskich.
Następne edycje odbywające się jako Festiwal Polskiej Muzyki Współczesnej cieszyły się coraz większą popularnością. W jego ramach prezentowane były utwory m.in. Witolda Lutosławskiego, Tadeusza Bairda, Grażyny Bacewicz, Henryka Mikołaja Greckiego, Krzysztofa Pendereckiego i Wojciecha Kilara.
Organizatorami "Poznańskiej Wiosny Muzycznej" są Związek Kompozytorów Polskich, More Than One Production oraz Instytut Muzyki i Tańca. Realizacja odbywa się w ścisłej współpracy z Filharmonią Poznańską i Akademią Muzyczną w Poznaniu.
Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny, z wyjątkiem koncertu w Filharmonii Poznańskiej.
Festiwal jest dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
