W programie koncertu znajdą się m.in. "Cztery tańce polskie" Aleksandra Tansmana, koncert A-Dur W.A. Mozarta oraz "Luminarium" Maratki. Czeski kompozytor jest laureatem Grand Prix poprzedniej edycji konkursu im. Tansmana, w którym rywalizowali kompozytorzy. Jako solista wystąpi klarnecista Michel Lethiec, uważany za
mistrza tego instrumentu.
W tym roku w konkursie o miano "indywidualności muzycznej" ubiegać się będzie 25 solistów: pianiści, skrzypkowie, wiolonczeliści, fleciści, klarneciści i gitarzyści.
W konkursie biorą udział młodzi soliści do 30-go roku życia m.in. z Belgii, Białorusi, Ukrainy, Włoch, Rosji, Chin i Polski. Rywalizować oni będą o Grand Prix Festiwalu w wysokości 12 tys. euro; pula nagród tegorocznej imprezy wynosi w sumie 26 tys. euro.
Impreza odbywa się w cyklu dwuletnim od 1996 roku. Jej celem jest promowanie młodych, wyróżniających się polskich i zagranicznych muzyków oraz popularyzacja muzyki wybitnego łodzianina, pianisty i kompozytora Aleksandra Tansmana.
W programie tegorocznego Festiwalu znalazło się kilka koncertów z muzyką Tansmana. W środę w Muzeum Historii Miasta Łodzi utwory kompozytora wykona Kwartet Śląski. Dzień później specjalną nagrodę Tansmana 2008 "za wybitną indywidualność muzyczną" odbierze Elżbieta Chojnacka, uznawana za największą współczesną gwiazdę klawesynu. Artystka wystąpi w Filharmonii Łódzkiej na specjalnym koncercie "Klawesyn bez granic - rytm i energia". Towarzyszyć jej będą Argentyńczyk Max Bonnay, grający na bandoneonie, rodzaju harmonii ręcznej oraz perkusista Thierry Miroglio.
7 listopada w Filharmonii utwory Tansmana, Prokofiewa oraz Rachmaninowa wykona rosyjska pianistka Olga Kern, której towarzyszyć będzie orkiestra pod dyrekcją szwajcarskiego dyrygenta Luci Pfaffa. W sobotę w Muzeum Historii Miasta Łodzi wystąpią laureaci konkursu, a dzień później - na zakończenie Festiwalu -
zaplanowano "Koncert multimedialny - 3 wizje".
Organizatorami Festiwalu są: Stowarzyszenie Promocji Kultury im. Aleksandra Tansmana, Filharmonia Łódzka, Muzeum Historii Miasta Łodzi oraz Akademia Muzyczna.
Aleksander Tansman - polski kompozytor pochodzenia żydowskiego - urodził się w 1897 roku w Łodzi. Był współtwórcą neoklasycyzmu w muzyce. W 1920 roku przeniósł się na stałe do Paryża. Komponował
m.in. symfonie, utwory kameralne, dzieła fortepianowe, a także oratoria, psalmy, pieśni solowe, muzykę teatralną i filmową. Koncertował na całym świecie. Zmarł w Paryżu w 1986 roku.