Na scenie Spodka zagra także od lat współpracujący z Bregoviciem Funeral & Weddnig Band. Choć artysta występował już wielokrotnie w naszym kraju i nagrywał płyty z Polakami, będzie to jego pierwszy koncert z zespołem takim jak "Śląsk".
"Wspólne przedsięwzięcie artystyczne jest wyjątkowym projektem, łączącym w dialogu międzykulturowym wielu wspaniałych artystów, przedstawicieli różnych nacji. Kultura polska zintegruje się z chorwacką, bułgarską i macedońską" - podkreśliła Kukuła.
Wyjątkowość widowiska ma dopełnić choreografia autorstwa międzynarodowej sławy choreografa ze Słowacji Juraja Kubanki oraz Michaiła Zubkova - tancerza i choreografa o korzeniach rosyjskich.
Jak dodała Kukuła, koncertowi szczególnej rangi nadaje obchodzone w tym roku 55-lecie "Śląska". Rzeczniczka zespołu przypomniała też, że obecny rok został ustanowiony przez Parlament Europejski Europejskim Rokiem Dialogu Międzykulturowego.
"Zespół Pieśni i Tańca Śląsk pragnie włączyć się w idee, jakie niesie ze sobą ten Rok i zrealizować projekt wspólnego koncertu z przedstawicielem kultury bałkańskiej - Goranem Bregoviciem. Pragniemy, aby kultura przemówiła ze sceny ponad podziałami
politycznymi i historycznymi" - podkreśliła Kukuła.
Goran Bregović jest synem Serbki i Chorwata. Jest kompozytorem i wykonawcą muzyki etnicznej, elektronicznej, rockowej i filmowej. W latach 70. i 80. był liderem działającego w Sarajewie zespołu Bijelo dugme (Biały guzik), z którym nagrał wiele przebojów.
Współpracował m.in. z serbskim reżyserem Emirem Kusturicą, któremu napisał muzykę do filmów "Arizona Dream", "Czas Cyganów" i "Underground". W Polsce popularność zyskała zwłaszcza ścieżka dźwiękowa tego ostatniego obrazu. Bregović współpracował także z polskimi artystami - Kayah i Krzysztofem Krawczykiem.
Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" powstał w 1953 r. Jego siedziba mieści się w zespole pałacowym w Koszęcinie. Założycielem i
wieloletnim dyrektorem zespołu był prof. Stanisław Hadyna - kompozytor, dyrygent, literat, pedagog, wybitny twórca życia
muzycznego. "Śląsk" prezentuje bogaty folklor śląski, w jego repertuarze są również polskie pieśni i tańce z innych regionów, a także opracowania oper, oratoriów, muzyki klasycznej i sakralnej. W siedzibie zespołu działa Śląskie Centrum Edukacji Regionalnej.