Uroczystość odbyła się w przerwie koncertu dzieł mistrza w wykonaniu Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia (NOSPR) w Katowicach pod dyrekcją Wojciecha Michniewskiego. Jak głosił akt nadania, rada miejska przyznała wyróżnienie "w dowód najwyższego uznania za wybitne osiągnięcia w dziedzinie nauki i kultury muzycznej, promujące miasto Katowice w kraju i za granicą".
"Dziękuję bardzo, dziękuję bardzo. Proszę państwa, ja zawsze dużo gadam, potem już nawet myślą i mówią, że za dużo, więc żeby państwa nie zanudzać, skorzystam z okazji i posłużę się maksymą, że mowa jest srebrem, a milczenie jest złotem" - powiedział jedynie laureat.
Pytany o to, czy chce coś jeszcze dodać, Henryk Mikołaj Górecki powiedział: "Ja już gadałem przez godzinę przed przerwą", nawiązując do wykonanych wcześniej swoich dwóch utworów.
Laudację na cześć kompozytora wygłosił b. rektor Akademii muzycznej w Katowicach, prof. Eugeniusz Knapik. Podkreślił, że Henryk Mikołaj Górecki jest jednym z kompozytorów, którzy swoją twórczością znacząco wpłynęli na kształt muzyki drugiej połowy XX w. Mówił m.in., że choć Górecki tworzy muzykę zakorzenioną w
polskiej kulturze - dzięki jej głębi i uniwersalnemu przesłaniu, a także równowadze rzemiosła i treści, trafia ona do odbiorców na całym świecie.
Henryk Mikołaj Górecki urodził się 6 grudnia 1933 r. w Czernicy koło Rybnika (Śląskie). Od lat jest związany z
Katowicami. Studiował kompozycję u Bolesława Szabelskiego w ówczesnej Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Katowicach. Obecnie to Akademia Muzyczna. Przez wiele lat był wykładowcą tej uczelni, a w latach 1975-1979 jej rektorem.
Górecki jest laureatem wielu międzynarodowych konkursów kompozytorskich. Światową sławę przyniosła mu skomponowana w 1975 r. III Symfonia "Pieśni żałosnych", która po wydaniu w Stanach Zjednoczonych osiemnaście lat później osiągnęła wielki sukces komercyjny - na całym świecie sprzedano ponad milion egzemplarzy.
Współpracuje m.in. ze słynnym amerykańskim kwartetem smyczkowym Kronos Quartet. Tytuły doktora honoris causa przyznało kompozytorowi kilkanaście uczelni, m.in. Akademie Muzyczne w Krakowie i Katowicach, Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Jagielloński, Katolicki Uniwersytet Lubelski, Uniwersytet Michigan
w Ann Arbor, Uniwersytet w Victorii, Uniwersytet w Waszyngtonie oraz Uniwersytet w Montrealu.
Sobotni koncert i uroczystość były częścią zorganizowanego przez NOSPR Festiwalu Górecki - Penderecki - w 75. rocznicę urodzin. Potrwa on do 9 grudnia. Znane śląskie zespoły muzyczne wykonają utwory reprezentujące wszystkie okresy twórczej drogi Henryka Mikołaja Góreckiego i Krzysztofa Pendereckiego - od czasów
awangardy po dzieła najnowsze. Urodziny obu mistrzów dzielą zaledwie dwa tygodnie.