W ramach trwającego do 18 października festiwalu wystąpią światowej sławy pianiści, m.in. Emanuel Ax, Alexander Korsantia i Roman Rabinovich. Honorowymi gośćmi pierwszej edycji imprezy będą córki pianisty - Ewa i Alina Rubinstein.
"Podstawowym celem festiwalu jest spotkanie w Łodzi, miejscu urodzenia Artura Rubinsteina, wybitnych pianistów. Ważna jest także promocja młodych pianistów oraz rozbudzanie wśród młodzieży zamiłowania do muzyki fortepianowej" - podkreśla dyrektor imprezy Wojciech Grochowalski.
Aleksander Gavrylyuk to zwycięzca konkursu im. Rubinsteina w Tel Awiwie w 2005 roku. W Łodzi wystąpi z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Łódzkiej pod dyrekcją szefa artystycznego filharmonii Daniela Raiskina. W programie koncertu znajdą się m.in. utwory Piotra Czajkowskiego i Sergiusza Prokofiewa.
15 października wystąpią młodzi pianiści, laureaci pierwszych nagród Międzynarodowego Konkursu Młodych Pianistów "Arthur Rubinstein in Memoriam" w Bydgoszczy: Joanna Marcinkowska, Julianna Avdeeva i Denis Zhdanov. Jeden dzień imprezy zostanie poświęcony Teodorowi Leszetyckiemu - polskiemu pianiście,
kompozytorowi i pedagogowi muzycznemu. Recital jego utworów wykona Hubert Rutkowski, a postać artysty przybliżą wystawa i prelekcja.
Finał festiwalu 18 października uświetni występ Aleksandra Korsantii z udziałem Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach pod dyrekcją Jerzego Salwarowskiego.
Większość imprez festiwalu, organizowanego przez Międzynarodową Fundację Muzyczną im. Artura Rubinsteina, odbywać się będzie w łódzkiej filharmonii. Zaplanowano także wizyty Ewy i Aliny Rubinstein w łódzkich szkołach, wystawy, przegląd filmów dokumentalnych o Rubinsteinie w kinie Charlie.
Patronat honorowy na imprezą objęła para prezydencka - Lech i Maria Kaczyńscy.
Idea festiwalu powstała z inspiracji zmarłego w sierpniu tego roku Jana J. Bistritzky'ego, przyjaciela Rubinsteina, fundatora i honorowego prezydenta Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Artura Rubinsteina w Tel Awiwie.
Artur Rubinstein - uważany za jednego z najwybitniejszych pianistów wszech czasów - urodził się 28 stycznia 1887 roku w Łodzi. W tym mieście pobierał pierwsze lekcje muzyki i występował na dobroczynnych koncertach jako "cudowne dziecko". Później uczył się u najlepszych muzyków Berlina, gdzie debiutował w 1900 r.
Koncertował w najważniejszych ośrodkach muzycznych całego świata. Propagował muzykę polską, zwłaszcza Fryderyka Chopina i Karola Szymanowskiego, z którym się przyjaźnił. Zmarł 20 grudnia 1982 roku w Genewie.
W Muzeum Historii Miasta Łodzi znajduje się Galeria Muzyki im. Artura Rubinsteina - jedyne miejsce na świecie, które dysponuje kolekcją pamiątek po artyście. Są tu m.in. fotografie i listy do przyjaciół - Juliana i Ireny Tuwimów, Jarosława Iwaszkiewicza, Karola Szymanowskiego.
W muzeum obejrzeć też można odlew dłoni Artura Rubinsteina wykonany za życia pianisty, pamiętniki "Moje młode lata" i "Moje długie życie" - bestsellery przetłumaczone na kilka języków, a także koncertowy frak pianisty, szpadę, liczne medale i dyplomy. Na głównej ulicy miasta - Piotrkowskiej - znajduje się pomnik artysty.