Jan Tomasz Adamus dyrektorem Capelli Cracoviensis

Jan Tomasz Adamus - organista i dyrygent związany dotąd z Wrocławiem, został dyrektorem Capelli Cracoviensis. Adamus obejmie to stanowisko 1 listopada na rok.

Jan Tomasz Adamus ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie. Studiował grę na organach w klasie prof. Joachima Grubicha oraz w Sweelinck Conservatorium w Amsterdamie. Jest twórcą zespołów Harmonologia i Capella Claromontana oraz dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Bachowskiego w Świdnicy. Od 1995 r. wykłada na Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Jak powiedział w czwartek, obejmując dyrekcję krakowskiego zespołu zamierza zrezygnować ze wszystkich dotychczasowych zajęć, poza festiwalem w Świdnicy.

Adamus nie chciał na czwartkowej konferencji prasowej składać zbyt daleko idących deklaracji. Jego zdaniem repertuar Capelli Cracoviensis powinien obejmować utwory sprzed 1850 r., choć jak zaznaczył nie chodzi o wykluczenie muzyki nowszej. "Sezon koncertowy będzie planowany zgodnie z muzycznymi porami roku to
znaczy w karnawale opery, muzyka pasyjna wczesną wiosną, lato będzie czasem festiwali, a jesienią sięgniemy po utwory oratoryjne" - mówił Adamus.

Jak zapowiedział, będzie starał się podtrzymywać tradycyjne kontakty zespołu i nawiązywać nowe. Nowy dyrektor chciałby m.in. zapewnić lepszą oprawę koncertów Capelli Cracoviensis, pozyskać zabytkowe instrumenty, które można odrestaurować, nawiązać kontakty z młodymi, zdolnymi studentami i absolwentami Akademii Muzycznej oraz utworzyć "żywą" stronę internetową, na której dostępne byłyby tłumaczenia tekstów utworów wokalnych. Jan Adamus chce także doprowadzić do tego, by słowo Capella w nazwie zespołu
było pisane przez dwa "pp" - Cappella.

Adamus nie miał jeszcze okazji spotkać się z zespołem. Na razie nie wiadomo, jakim budżetem będzie dysponowała Capella w 2009 r.

Capella Cracoviensis została założona w 1970 r. przez Stanisława Gałońskiego. Składa się z 40-osobowej orkiestry kameralnej i ponad 30 śpiewaków (madrygalistów i rorantystów). Zespół gra muzykę od średniowiecznej po współczesną.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic