Ten saksofonista, kompozytor i aranżer był jednym z pionierów powojennego jazzu w Polsce. Prawdziwy rozgłos przyniosły mu jednak kompozycje do filmów i seriali. "Jak rozpętałem II wojnę światową", "Wojna domowa", "Czterdziestolatek", "Przygody psa Cywila", "Nie lubię poniedziałku", "Stawiam na Tolka Banana", "Rozmowy kontrolowane" to tylko niektóre z licznych obrazów z muzyką Matuszkiewicza.
Motywy muzyczne z kilku jego filmów i seriali - "Kolumbowie", "Janosik", "Syzyfowe prace", "Alternatywy 4", "Poszukiwany poszukiwana" i "Stawka większa niż życie" - posłużyły Krzysztofowi Herdzinowi do przygotowania koncertu symfonicznego, który pod jego batutą wykona w piątek Polska Orkiestra Radiowa z Warszawy.
Podczas festiwalu odbędzie się koncert jazzowy z udziałem m.in. Hanny Banaszak, Lory Szafran i Tomasza Stockingera. Organizatorzy przygotowali również m.in. nocny maraton filmowy (piątek), pokaz filmów krótkometrażowych (sobota) oraz filmów dla dzieci i młodzieży (niedziela) z muzyką Matuszkiewicza, który w swojej karierze współpracował m.in. z Andrzejem Wajdą, Jerzym Passendorferem, Jerzym Gruzą, Tadeuszem Chmielewskim, Stanisławem Bareją i Jerzym Morgensternem.
Organizatorem Festiwalu Muzyki Filmowej jest Muzeum Kinematografii w Łodzi. "Z założenia jest to festiwal związany z kinem polskim, mający wymiar monograficzny. Każda edycja ma swojego bohatera, którego twórczość staramy się przybliżyć. Ta dodatkowo skłania do wspomnień i refleksji nad historią. Spotkania w filmowej Łodzi nieodmiennie kierują wszystkich w stronę miejsc mitycznych, dla kina - świętych. Takim miejscem pozostaje
obchodząca właśnie swój jubileusz 60-lecia szkoła filmowa, której studentem był nasz tegoroczny bohater. Taki też jest kompleks filmowy przy ul. Łąkowej 29, w którym odbywać się będzie część tegorocznych koncertów i projekcji" - powiedział dyrektor muzeum, Mieczysław Kuźmicki.
Dodał, że ze względu na próby organizowania podobnych imprez w innych regionach Polski, nazwa i logo festiwalu zostały zastrzeżone w urzędzie patentowym.