Konkurs ma promować młodych, zdolnych pianistów, którzy nie ukończyli jeszcze 28. roku życia. Głównymi nagrodami są fortepian i szereg recitali w renomowanych salach koncertowych w Polsce i w Europie. Najlepszy pianista otrzyma też nagrodę specjalną im. Haliny Czerny-Stefańskiej - w wysokości 1 tys. euro - ufundowaną
przez córkę patronki konkursu.
"Właśnie atrakcyjne nagroda, renoma uczelni, dobry termin, otwartość programu muzycznego i przejrzystość sposobu oceniania uczestników wpłynęły na sukces frekwencyjny konkursu" - powiedział w czwartek podczas konferencji prasowej rektor Akademii Muzycznej w Poznaniu prof. Bogumił Nowicki.
Uczestnicy konkursu nie mogą mieć więcej niż 28 lat i muszą być Europejczykami bądź studiować na europejskich uczelniach - stąd wśród uczestników jest wielu pianistów z Chin, Japonii czy Malezji.
Do konkursu zgłosiło się 116 muzyków, po wstępnej selekcji zakwalifikowano 80, z czego 10 to Polacy.
"Każdy młody pianista marzy o tym, aby mieć na czym grać i mieć gdzie grać; nasze nagrody dokładnie spełniają te marzenia" - powiedział rektor Nowicki.
Konkurs jest dwuetapowy. Podczas pierwszego wszyscy uczestnicy muszą wykonać z pamięci dowolne preludium lub fugę Jana Sebastiana Bacha, jedna z etiud Chopina oraz wirtuozowskie etiudy napisane przez Liszta, Rachmaninowa, Skriabina, Debussy'ego, Starwińskiego i Lutosławskiego; na zakończenie dowolny, maksymalnie 10-minutowy utwór.
Do drugiego etapu zakwalifikowanych zostanie 12 pianistów. Finaliści zagrają dowolny utwór z epoki klasycznej lub romantycznej oraz jeden utwór różny. Do finału dotrze sześciu najlepszych muzyków, wśród który rozdzielone zostaną nagrody.
Przewodniczącym jury jest prof. Alicja Kledzik, kierownik Katedry Fortepianu, Klawesynu i Organów Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu. W jury zasiadają także: prof. Tigran Alikhanov - rektor Konserwatorium im. P.Czajkowskiego w Moskwie, prof. Maurizio Barbaro - profesor Konserwatorium "Antonio Vivaldi" w Alesandrii, prof. Martin Hughes, szef katedry Fortepianu Uniwersytetu Muzyki i Sztuk Pięknych w Wiedniu oraz prof. Bogdan Kułakowski, rektor Akademii Muzycznej w Gdańsku, Marcin Nałęcz-Niesiołowski - dyrektor Opery i Filharmonii Podlaskiej, Jan Popis - krytyk muzyczny i prof. Elżbieta Stefańska, córka patronki
konkursu.
Konkurs będzie organizowany co dwa lata. Tegoroczny przygotowywany jest od 18 miesięcy, a jego budżet wynosi 65 tys. złotych. 85 proc. środków pochodzi z budżetu samorządu wielkopolskiego.
Impreza zakończy się 21 września koncertem laureatów. Na wszystkie etapy konkursowe i koncert finałowy wstęp jest wolny.
Halina Czerny-Stefańska, wybitna polska pianistka, urodziła się w 1922 roku w Krakowie. w 1949 roku zdobyła pierwsze miejsce na IV Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Warszawie, co zapoczątkowało jej karierę w salach koncertowych całego świata. Wykładała na wielu uczelniach artystycznych na świecie. W Polsce
prowadziła klasę fortepianu na poznańskiej Akademii Muzycznej. Zmarła w rodzinnym Krakowie w 2001 roku.