ON AIR
od 10:00 Na porządku dziennym zaprasza: Urszula Urzędowska

Kraków Culture Lab: o sile jazzu w budowaniu marki Krakowa i Polski

Jaka jest pozycja jazzowego Krakowa na polskiej i międzynarodowej scenie? W jaki sposób jazz wspierają miasto i czołowe instytucje państwa, jak podsycać różnorodność pola jazzowego i wspierać fonografię i eksport muzyczny, jaka jest rola konkursów i nagród – to tylko kilka z tematów poruszanych podczas kolejnego spotkania z cyklu Kraków Culture Lab zarejestrowanego na okoliczność Krakowskiej Nocy Jazzu. Całą rozmowę będzie można zobaczyć od 15 lipca od godz. 19.00 na platformie PLAY KRAKÓW.

Kraków Culture Lab: o sile jazzu w budowaniu marki Krakowa i Polski

Spotkanie odbyło się w związku z trwającym w naszym mieście Summer Jazz Festival Kraków w przededniu święta muzyki jazzowej: Nocy Jazzu. To dogodna okazja, aby rozmawiać o tym, jakie potencjały kryją się w branży muzycznej, jaki wpływ wywiera ona na markę i pozycję miasta. Na kształtowanie jego wizerunku wpływa wiele elementów, w tym także bogate życie kulturalne i jedna z jego najbardziej efektownych form – festiwale muzyczne. Jazz, który łączy pokolenia i przyciąga fanów z całego świata, to uniwersalny sposób komunikowania się z licznymi miłośnikami muzyki o szerokich horyzontach. W Krakowie co roku gości grono wybitnych artystów, których nazwiska pojawiają się na najważniejszych jazzowych imprezach, ale Kraków jest także nieustannie odnawiającą się dynamiczną sceną, na której debiutują i rozkwitają coraz to nowe zjawiska, osobowości, zespoły. Jazz tradycyjny miesza się z alternatywą, etnicznym graniem, muzyką klasyczną, przenika do rozmaitych gatunkowo festiwali. Podczas spotkania w ramach Kraków Culture Lab poruszono kwestie priorytetów, trendów oraz rekomendacji zarówno dla naszego miasta, jak i w odniesieniu do współpracy międzynarodowej. 

Rozmowę moderują Ula Nowak i Mery Zimny związane z działającym przy Dworku Białoprądnickim radiem Jazz Kultura. Dworek Białoprądnicki był jedną z pierwszych jazzowych enklaw w tym mieście, działa tutaj Studio Nagrań im. Janusza Muniaka. Na zaproszenie Pełnomocnika Prezydenta ds. Kultury Roberta Piaskowskiego w debacie udział biorą: Michał Hajduk (Instytut Adama Mickiewicza), Małgorzata Jantos (Rada Miasta Krakowa), Tomasz Handzlik (dyrektor festiwalu Jazz Juniors), Witold Wnuk (dyrektor Summer Jazz Festival Kraków) oraz Alina Święs (Narodowy Instytut Muzyki i Tańca).

„Kraków jest miastem kojarzonym z najważniejszymi postaciami sceny jazzowej: Seifert, Komeda, Muniak, Śmietana, Stańko, Nalepa, a także z nowymi interesującymi zjawiskami nowej offowej i alternatywnej sceny. To miasto cenionych festiwali: najstarszego festiwalu w Polsce: Krakowskich Zaduszek Jazzowych, cenionego Jazz Juniors, alternatywnej Krakowskiej Jesieni Jazzowej w Alchemii, a także związanego z Piwnicą pod Baranami Summer Jazz Festival Kraków. W mnogości zjawisk, klubów, szkół, osobowości można dostrzec nie tylko pielęgnowanie przeszłości, ale i żywą fascynującą codzienność, istotną część miejskiej tkanki. Rozmowa, do której zapraszamy, ma przede wszystkim zadać pytanie, czy to rozproszenie jest atutem, czy wystarczy nam mechanizmów i środków publicznych, aby wspierać jazz w całej jego różnorodności, co warto i trzeba pielęgnować, a co doskonale radzi sobie na komercyjnym rynku? I jak budować wysokojakościowy wizerunek miasta eksperymentu i kultury w oparciu o jazz” – zaprasza do wysłuchania rozmowy Robert Piaskowski – Pełnomocnik Prezydenta Krakowa ds. Kultury.

Kraków Culture Lab jest przestrzenią rozmów o szeroko rozumianej kulturze miejskiej. Regularne spotkania mają pomóc w znalezieniu odpowiedzi na najbardziej istotne wyzwania pojawiające się w różnych obszarach kultury, wszędzie tam, gdzie potrzebna jest dyskusja o planowaniu i wdrażaniu projektów kulturalnych oraz o właściwym zarządzaniu całokształtem podejmowanych w związku z tym działań.

Projekt Kraków Culture Lab jest realizowany w ramach programu Kraków Culture. Istotą programu jest skuteczniejsza koordynacja wydarzeń, współpraca grona organizatorów wydarzeń i ścisła współpraca ich środowiska z sektorem usług turystycznych, a także rozwój innowacji pozwalających skutecznie wzmacniać miejski system kultury. Kraków Culture jest również narzędziem dyplomacji kulturowej miasta i działaniem mającym na celu rekomendację tego, co buduje wizerunek miasta w relacjach zewnętrznych, w tym w szczególności na użytek komunikacji międzynarodowej. Miasto Kraków wspólnie z jego instytucjami kultury rozwija narzędzia stworzone w trudnym czasie pandemii i wspiera ich wdrażanie. W ramach projektu Kraków Culture wydawany jest dwujęzyczny bezpłatny kwartalnik, prowadzone są również dwujęzyczna strona www.krakowculture.pl oraz stale rozwijający się portal www.karnet.krakowculture.pl, a także kampanie informacyjne i promujące poszczególne sezony kultury. Koordynację programu powierzono KBF.

Wszystkie odcinki Kraków Culture Lab można oglądać: tutaj.

 

 

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic