Już 19 listopada będziemy świadkami narodzin nowego "święta słowa". W warszawskiej Fabryce Trzciny odbędzie się ogólnopolskie Rymoliryktando. Ma to być zaangażowany projekt, walczący z dewastacją języka. Akcja organizowana jest przez jednego z najbardziej cenionych tekściarzy młodego pokolenia Łukasza L.U.C Rostkowskiego w kooperacji z Narodowym Centrum Kultury. Nad jego wiarygodnością i poziomem merytorycznym czuwać będzie dr Katarzyna Kłosińska z Rady Języka Polskiego.
W codziennym życiu wciąż powstają nowe "słowa-wytrychy", którymi zastępujemy setki wyrazów - przestrzegają organizatorzy tego nietypowego dyktanda. Nagminnie używane "fajnie", "masakra", "ogarniemy" czy "spoko" rozleniwiają rozmówców i powodują, że nie chce im się sięgać do rezerwy pozostałych trzech tysięcy wyrazów. Tymczasem, jeśli posiadamy zubożały zasób słów, nie potrafimy prawidłowo nazywać własnych emocji, ani zrozumieć uczuć innych. Ludzie często posługują się także tzw. schematami komunikacyjnymi, które nic nie znaczą. Z dawno nie widzianym znajomym wymienimy szablonowe komunikaty "Co słychać?", uzyskując odpowiedź "W porządku" lub "Wszystko gra".
Tymczasem polszczyzna jest niezwykle plastyczna i posiada ogromne możliwości słowotwórcze. To także doskonały materiał do zabaw. Język polski to żywy twór, w którym poszczególne słowa przychodzą i odchodzą, nierzadko zmieniając swoje znaczenia. Potencjał kreatywny, tkwiący w naszym rodzimym języku docenił polski artysta, który sam na co dzień posługuje się słowem. Znany muzyk, performer i tekściarz Łukasz L.U.C Rostkowski wpadł na pomysł, by we współpracy z Narodowym Centrum Kultury, zorganizować dyktando-performens z przymrużeniem oka...
Premierowa edycja Rymoliryktanda składać się będzie z trzech części. Pierwsza z nich to tytułowe Rymoliryktando, ogólnopolskie dyktando przeprowadzone przez L.U.C-a, który przygotował dla uczestników ortograficzne kruczki i liczne utrudnienia rodem z gier komputerowych. Śmiałkowie poza bogatą wiedzą lingwistyczną będą musieli wykazać się umiejętnością odnalezienia się w trudnych okolicznościach sztuki happeningu.
Drugim elementem wydarzenia będą panele językowe. Uczestnicy będą mieli okazję wziąć udział w dwóch debatach "Ile ważą słowa", którą zaszczyci swoją obecnością m.in. profesor Jerzy Bralczyk oraz "Jak warzą słowa", czyli rozmowa z artystami o kreacji słowa, którą poprowadzi Bartek Chaciński.
Ostatnią częścią Rymoliryktanda będzie koncert opatrzony hasłem "Jak słowo daję". W ramach niego wybitni polscy tekściarze i wokaliści będą recytować teksty do nowoczesnej muzyki. Obok L.U.C-a i Abradaba wystąpi m.in. Magda Umer, Stanisław Soyka czy zespół Trzeci Wymiar.
W wydarzeniu może wziąć udział każdy. Wystarczy wypełnić formularz na stronie www.rymoliryktando.pl. Rejestracja potrwa do środy 16 listopada. Ilość miejsc jest ograniczona, więc decydować będzie kolejność zgłoszeń. Jednak z tekstem przygotowanym przez L.U.C-a będzie się można zmierzyć także przez telewizorem (TVN24) lub radioodbiornikiem (Program Pierwszy Polskiego Radia). (PAP Life)