ON AIR
od 21:00 zaprasza: Jowita Dziedzic-Golec

Marcin Wasilewski Trio na zaproszenie Joe Lovano zagra w legendarnym nowojorskim klubie Village Vanguard w Nowym Jorku w dniach 14- 19 listopada!

Amerykański saksofonista Joe Lovano i Marcin Wasilewski Trio, którzy połączyli siły przy wydanym dla ECM Records albumie „Arctic Riff” w 2020r., wystąpią w klubie Village Vanguard, najbardziej kultowym klubie Nowego Jorku, od wtorku 14 listopada do niedzieli 19 listopada. Będzie to debiut na tej scenie naszego wybitnego Tria (występującego w niezmiennym od prawie 30 lat składzie: Marcin Wasilewski fortepian, Sławek Kurkiewicz kontrabas i Michał Miśkiewicz perkusja). Artyści pojawią się na tej małej, acz niezwykle klimatycznej i prestiżowej scenie dzięki zaproszeniu Joe Lovano. W Village Vanguard zespół zagra materiał z albumu „Arctic Riff” oraz wiele nowych utworów. Każdego dnia od 14 do 19 listopada odbędą się dwa wieczorne występy.

Marcin Wasilewski Trio na zaproszenie Joe Lovano zagra w legendarnym nowojorskim klubie Village Vanguard w Nowym Jorku w dniach 14- 19 listopada!

Zanim Joe Lovano po raz pierwszy spotkał się z Triem Marcina Wasilewskiego w 2006 roku na Festiwalu Bielska Zadymka Jazzowa w Polsce, jazzowe drogi artystów przez lata wielokrotnie krzyżowały się na międzynarodowych festiwalach (również z racji współpracy muzyków tria w Kwartecie Tomasza Stańko). W końcu muzycy spotkali się w Studio La Buissonne na południu Francji w sierpniu 2019 roku, aby nagrać muzykę, która znalazła się na albumie „Arctic Riff”, który wyprodukował Manfred Eicher,  założyciel ECM Records. Album „Arctic Riff” był pierwszą twórczą kooperacją zespołu z obdarzonym głębokim brzmieniem amerykańskim tenorzysta Joe Lovano  i polskiego tria, która od razu zaowocowała muzyką pełną skondensowanego feelingu, w której liryzm i siła wydają się idealnie zrównoważone. W rok po wydaniu albumu zespół promował tę muzykę podczas trasy koncertowej  koncertowych w Europie i w Polsce w 2021 roku, a po jej sukcesie – rok później znowu pojawił się na festiwalach i  salach koncertowych w 2022.

Marcin Wasilewski Trio to jeden z najdłużej istniejących polskich zespołów jazzowych oraz najbardziej na świecie rozpoznawalne trio jazzowe z Polski. Joe Lovano to gigant saksofonu, ikona światowego jazzu, mistrz dla kilku już pokoleń muzyków i fanów. Artyści mają na koncie wspólnie nagrany album "Arctic Riff" oraz zorganizowne przy wsparciu Instytutu Adama Mickiewicza dwie europejskie trasy koncertowe w 2021 oraz 2022 roku. Cykl koncertów w Nowym Jorku będzie ukoronowaniem tej współpracy oraz – najpewniej – początkiem nowego etapu.

Położony w centralnej części dzielnicy Greenwich Village klub Village Vanguard powstał w 1935. Jest najstarszym, najsłynniejszym i najbardziej prestiżowym miejscem prezentacji jazzu na świecie. Od początku istnienia w legendarnej trójkątnej piwnicy (mogącej pomieścić ok. 120 osób) wystąpili wszyscy artyści liczący się w dziejach muzyki improwizowanej. Liczba słynnych albumów nagranych podczas tych występów idzie w dziesiątki i wszystkie są ozdobą katalogów najważniejszych wydawnictw płytowych (Verve, Impulse!, Blue Note, Mack Avenue, ECM i innych). Występ w Village Vanguard to nobilitacja i prestiż dla każdego artysty oraz potwierdzenie jego przynależności do wąskiego grona najwybitniejszych artystów jazzowych.

Do tej pory nieliczni polscy artyści dostąpili zaszczytu koncertowania w Village Vanguard (Adam Makowicz w 1977 r., The Quartet  w 1980 r. (w składzie Tomaszem Szukalskim, Sławomirem Kulpowiczem, Pawłem Jarzębskim i Januszem Stefańskim), Kwartet Jana Ptaszyna Wróblewskiego w 1981 r.  oraz Michał Urbaniak w 1985 r. Występy Tria Marcina Wasilewskiego w Village Vanguard będą zatem również powrotem polskiego jazzu do klubu na Manhattanie po blisko 40 latach i w naturalny dla Tria sposób będą pisać nową kartę w historii polskiego jazzu.

Koncerty „Joe Lovano feat. Marcin Wasilewski Trio w Village Vanguard w Nowym Jorku” są dofinansowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP,  Związek Artystów Wykonawców STOART oraz współorganizowane przez Instytut Adama Mickiewicza.

Joe Lovano feat. Marcin Wasilewski Trio w Village Vanguard, Nowy Jork


Joe Lovano – saksofon tenorowy

Marcin Wasilewski – fortepian

Sławomir Kurkiewicz – kontrabas

Michał Miśkiewicz – perkusja

 

14-19 listopada 2023

Village Vanguard

178 7th Avenue South, NY 10014, New York, USA

Bilety: https://villagevanguard.squadup.com/2022.html

Koncerty rozpoczynają się codziennie o godz. 20:00 i 22:00


O ARTYSTACH


Marcin Wasilewski Trio

Marcin Wasilewski Trio to niekwestionowana gwiazda polskiego jazu i najbardziej znane na świecie polskie trio jazzowe. Zespół od prawie 30 lat występujący w niezmiennym składzie: Marcin Wasilewski (fortepian), Sławomir Kurkiewicz (kontrabas), Michał Miśkiewicz (perkusja) jest niekwestionowaną gwiazdą polskiego jazzu, ciesząc się jednocześnie uznaniem fanów jazzu na całym świecie. Nagrywają dla prestiżowej wytwórni ECM Records. Pięć spośród siedmiu nagranych dla ECM Records albumów otrzymało nagrodę Fryderyka jako Album Roku Jazz, zbierając bardzo pochlebne recenzje nie tylko w jazzowej prasie zagranicznej na całym świecie, a Marcin Wasilewski już sześć razy odbierał statuetkę jako Artysta Roku w jazzie. W roku 2019 muzycy obchodzili 25 lat współpracy artystycznej, co zbiegło się z 50 rocznicą założenia przez Manfreda Eichera wytwórni ECM Records, a także z 50 rocznicą śmierci Krzysztofa Komedy, którego muzyka ma szczególne miejsce w historii Tria. Muzycy Tria przez ponad 20 lat współpracowali z Tomaszem Stańko w jego Kwartecie (przez 15 lat będąc stałymi współpracownikami). Ponadto współpracowali (jako trio lub osobno) z największymi nazwiskami w jazzie, takimi jak (m.in.): Joe Lovano, Charles Lloyd, Branford Marsalis, Jan Garbarek, Al Foster, Nils Petter Molvær, Manu Katché, Dino Saluzzi, Bobo Stenson i wielu innych w tym całą czołówka polskich artystów jazzowych.

www.marcinwasilewskitrio.com

Joe Lovano

Saksofonista, kompozytor, pedagog, artysta nagrywający. Zdobywca nagrody Grammy za album „52nd Street Themes” oraz 14 innych nominacji do nagrody Grammy. Niezliczoną ilość razy wygrywał w dorocznym plebiscycie krytyków i czytelników prestiżowego magazynu Down Beat jako Saksofonista Tenorowy, Muzyk Roku, Album Jazzowy Roku i Potrójne Korony od Downbeat. Otrzymał również wiele nagród od Jazz Times i Stowarzyszenia Dziennikarzy Jazzowych w dziedzinie Saksofonu Tenorowego, Albumu Roku i Muzyka Roku. Od 2001 roku kieruje Gary Burton Chair in Jazz Performance, a od 2009 roku jest członkiem-założycielem Global Jazz Institute w Berkley, kierowanym przez Danilo Pereza. Jest gościnnym wykładowcą na Uniwersytecie Nowojorskim w programie jazzowym, Juilliard i Manhattan School of Music oraz jako klinicysta na uniwersytetach na całym świecie. Od 1991 Lovano nagrywał jako lider dla wytwórni Blue Note Records. „Joe Lovano Quartet: Classic! Live at Newport”z udziałem Hanka Jonesa został nagrany w 2005 roku i wydany w 2016 roku, jako jego 25. nagranie dla wytwórni. Joe występował i nagrywał z największymi znakomitościami jazzu. Na tej liście są tak wybitni artyści, jak m. in. Woody Herman, Mel Lewis, Bob Brookmeyer, Paul Motian, Bill Frisell, Tony Bennett, Abbey Lincoln, Charlie Haden, John Scofield, Gunther Schuller, Elvin Jones, McCoy Tyner, Ed Blackwell, Herbie Hancock, Dave Holland, Hank Jones, Dave Liebman, Michael Brecker, Dave Douglas, Judi Silvano, Ravi Coltrane, Chucho Valdez, Diana Krall, Ornette Coleman i wielu innych. Ponadto kompozytor Mark Anthony Turnage napisał Koncert na saksofon i orkiestrę kameralną dla Joe zatytułowany „A Man Descending”, który był wykonywany na całym świecie, a Maestro Michael Abene zaaranżował album złożony w całości z Lovano pt. „Symphonica” dla WDR Symphonic Orchestra i Big Band, który został wydany w Blue Note i otrzymał nominację do nagrody Grammy. Joe Lovano kontynuuje odkrywanie nowych horyzontów w świecie muzyki jako solista, lider zespołu i kompozytor. Od 2019 roku nagrywa swoje projekty dla wytwórni ECM Records.

www.joelovano.com

Instytut Adama Mickiewicza jest narodową instytucją kultury, utworzoną w 2000 roku. Cel Instytutu – budowanie trwałego zainteresowania polską kulturą na świecie, realizowany jest we współpracy z partnerami zagranicznymi i poprzez międzynarodową wymianę kulturalną w dialogu z odbiorcami, w zgodzie z założeniami polskiej polityki zagranicznej. Do 2023 roku Instytut zrealizował projekty w ponad 70 krajach na 6 kontynentach m.in. w Wielkiej Brytanii, Francji, Izraelu, Niemczech, Turcji, USA, Kanadzie, Australii, Maroku, Ukrainie, Litwie, Łotwie, a także w Chinach, Japonii i Korei. Potwierdzeniem najwyższej jakości projektów realizowanych przez Instytut są nagrody i wyróżnienia na międzynarodowych wystawach i festiwalach. W 2023 roku Polski Pawilon „Poetyka konieczności” zorganizowany przez IAM otrzymał medal na London Design Biennale.

Flagową marką Instytutu jest CULTURE.PL – aktualizowany serwis informacyjny o kulturze, traktujący o najciekawszych wydarzeniach i zjawiskach związanych z polską kulturą. Można przeczytać na nim artykuły i newsy w trzech językach: polskim, angielskim i ukraińskim.

Organizatorem Instytutu Adama Mickiewicza jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic