ON AIR
od 10:00 Na porządku dziennym zaprasza: Marta Kubala

Międzynarodowe Dni Henryka Mikołaja Góreckiego w tym roku online

Tegoroczne Międzynarodowe Dni Henryka Mikołaja Góreckiego, organizowane przez Filharmonię Śląską (FŚ) w Katowicach, odbędą się online. Cieszymy się, że możemy grać, choć to dla muzyków i melomanów sytuacja trudna – powiedział we wtorek dyr. FŚ, Adam Wesołowski.

Międzynarodowe Dni Henryka Mikołaja Góreckiego w tym roku online

Czas trwania festiwalu zamknięty jest pomiędzy datami granicznymi życia Góreckiego. Inauguracja przypadnie w 10. rocznicę śmierci twórcy, 12 listopada. Ostatni koncert z kolei odbędzie się w dniu urodzin kompozytora, czyli 6 grudnia.

"To miał być projekt na żywo z publicznością, a będzie na żywo w wersji online. Cieszymy się, że możemy grać, choć to dla muzyków i melomanów sytuacja trudna. Uczy nas jednak, by doceniać normalność" – powiedział na konferencji prasowej w Katowicach dyrektor Filharmonii Śląskiej im. Henryka Mikołaja Góreckiego, Adam Wesołowski.

"Mam nadzieję, że dodamy wiele światła do domów naszych widzów, odbiorców, internautów. Muzyka ma nas wzbogacać, pobudzać, niech będzie takim pięknym światełkiem w nieco mrocznych czasach" – dodał.

Festiwal wypełnią także liczne prawykonania, zaczynając od Pieśni Gdy umierają słońca – nagle gasną na sopran i orkiestrę smyczkową Eugeniusza Knapika, która zabrzmi podczas pierwszego koncertu online – 12 listopada. Usłyszymy także premierowo kompozycje Marcela Chyrzyńskiego, Aleksandra Lasonia – utwór tego kompozytora wykonają jego dwaj synowie - a także Władysława Szymańskiego, Jana Wincentego Hawela oraz zwycięzcy Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. Henryka Mikołaja Góreckiego – Piotra Pudełko. Premierę będzie miał także utwór skomponowany podczas wiosennego lockdownu przez związanych z katowicką filharmonią artystów przy udziale internautów.

Wraz zespołami artystycznymi Filharmonii Śląskiej wystąpią soliści i dyrygenci, wśród nich m.in. Szymon Nehring, Piotr Pławner, Bożena Bujnicka, Mirosław Jacek Błaszczyk, Sylwia Olszyńska.

Tegoroczne Międzynarodowe Dni Henryka Mikołaja Góreckiego to już 8. festiwal poświęcony jednemu z najwybitniejszych twórców XX wieku. Odbywają się pod hasłem HoloGramy, które symbolicznie odnosi się do gry światła i ciemności, obecnej w muzyce kompozytora. Miało mieć też swój wymiar bardziej dosłowny - podczas pierwotnie planowanego festiwalu na żywo miał być wykorzystany po raz pierwszy nowy nabytek filharmonii – ekran mgłowy, umożliwiający projekcję hologramów. Plany te pokrzyżowała jednak pandemia.

12, 15, 20, 22, 27, 29 listopada oraz 4 i 6 grudnia na Facebooku i YouTube instytucji pojawią się transmisje na żywo z koncertów. Organizatorzy proszą odbiorców o wyrażanie swoich emocji choćby za pomocą emotikonów. "Muzykom bardzo brakuje kontaktu z publicznością. Artysta jest uczony, by stojąc na scenie nawiązywać z nią kontakt, dla niej tworzyć. Emocje widowni niosą artystę, podczas wydarzeń online wysyła się dźwięk w pewną pustkę. To trudne" – powiedziała koordynatorka Dni Henryka Mikołaja Góreckiego Regina Gowarzewska.

Henryk Mikołaj Górecki urodził się 6 grudnia 1933 r. w Czernicy koło Rybnika. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Katowicach (obecna Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego). W 1958 r. zadebiutował na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień". Po skończonych studiach w 1965 r. związał się z macierzystą uczelnią. Od 1968 r. był jej wykładowcą. W 1975 r. został rektorem tej uczelni; funkcję tę pełnił przez cztery lata.

Światową sławę przyniosła Góreckiemu skomponowana w 1975 r. III Symfonia "Symfonia pieśni żałosnych" - jednak dopiero po osiemnastu latach od jej powstania. Stało się to dzięki nagraniu tego utworu przez London Sinfonietta z solistką Dawn Upshaw. Płyta rozeszła się w ponadmilionowym nakładzie na całym świecie, wchodząc do kanonu arcydzieł muzyki symfonicznej XX wieku. Kompozytor został wyróżniony m.in. Orderem św. Grzegorza Wielkiego - najwyższym odznaczeniem papieskim, jakie może otrzymać osoba świecka. W październiku 2010 r. otrzymał najwyższe polskie odznaczenie - Order Orła Białego. Zmarł 12 listopada 2010 r. w Katowicach.
autorka: Anna Gumułka

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic