Wykonano m.in. wiązankę tematów filmowych Ennio Morricone oraz po raz pierwszy w Polsce jego kompozycję "Quatro Concerto".
Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Oliwie to najstarszy w Polsce i jeden z najstarszych tego typu festiwali na świecie.
W tegorocznej edycji imprezy, która potrwa do 26 sierpnia, odbędzie się 18 koncertów. Wystąpi czterech organistów z Polski (Błażej Musiałczyk z Katedry w Gdańsku-Oliwie, Arkadiusz Bialic z bazyliki o. paulinów na Skałce w Krakowie, Julian Gembalski kierownik Katedry Organów i Klawesynu na Akademii Muzycznej w Katowicach oraz Roman Perucki), a także muzycy z Belgii, Francji, Niemiec, Norwegii, Szwecji i Włoch.
"Gwiazdą festiwalu będzie Jon Laukvik z Norwegii uważany za guru światowej muzyki organowej. Artysta ten koncertuje w całej Europie, Japonii, Korei i USA. Zasiada w jury międzynarodowych konkursów organowych, m.in. w Dallas, Nuremberg, Odense, Alkmaar czy Monachium. Jest też autorem wysoko cenionych publikacji o tematyce organowej" - powiedziała PAP rzecznik prasowy PFB w Gdańsku, Małgorzata Gołaszewska.
Twórcą oliwskich organów był syn sławnego organmistrza z Ornety - Jan Wulf. Instrument wyposażony jest m.in. w rzeźbione w drewnie lipowym rokokowe girlandy kwiatów, figury aniołów poruszających trąbkami, puzonami, fanfarami i dzwonkami, a także ruchome słońca i gwiazdy. Organy zbudowano w latach 1763-1788. Od tamtego czasu były wielokrotnie przerabiane i uzupełniane.
Ostatniej dużej modernizacji instrumentu dokonano w latach 1960-1968. Sprowadzono m.in. wówczas z Niemiec nowoczesny stół gry oraz wybudowano nowe dziewięciogłosowe organy, opierając się na wzorach podobnych instrumentów z epoki baroku.