„W sierpniu wyruszam na Szkocji z grabiami na melodie ludowe, z okiem na piękno tamtejszych okolic i z sercem dla gołych kolan tubylców musisz mi towarzyszyć. To będzie królewskie życie. Usuń wszelkie przeszkody i pędź do Szkocji. Pooglądamy sobie szkockich górali.”
26 marca 1829 -Mendelsshon
Najbliższy, urodzinowy koncert, który otwiera lutowy cykl koncertów Capelli Cracoviensis, będzie w całości poświęcony muzyce wybitnego przedstawiciela romantyzmu. Mendelssohn prace nad Symfonią, rozpoczął w trakcie swojej podróży do Szkocji w 1829 roku. Inspirowany echem dochodzącym z wewnątrz groty Fingla, zachwycony szkocką muzyką ludową, stworzył wspaniałe dzieło jakim jest Symfonia Szkocka. To wyjątkowa kompozycja. Dzieło wyrasta poza prosty opis krajobrazu, to rodzaj artystycznego głosu kompozytora. Nie znasz Symfoni Szkockiej? Poznaj ją z Cappellą Cracoviensis.
Mendelssohnowi przypisuje się znaczący wkład w rozwój formy romantycznego typu koncertu – podział na części, rozwinięcie partii orkiestrowej i dodanie wirtuozowskiej kadencji solisty. Przykładem tego jest będący w programie Koncert skrzypcowy e-moll, w wykonaniu znakomitego izraelskiego skrzypka Shlomo Mintza, który również poprowadzi orkiestrę.
Krytycy, koledzy i publiczność określają Shlomo Mintza jako jednego z czołowych skrzypków naszych czasów, ceniony jest za swoją nieskazitelną muzykalność, a także wszechstronność stylistyczną.
Mintz regularnie występuje z najbardziej znanymi na arenie międzynarodowej orkiestrami i dyrygentami.
Shlomo Mintz jest laureatem wielu prestiżowych nagród muzycznych w tym Premio Accademia Musicale Chigiana, przez Diapason d'Or, Grand Prix du Disque, oraz Award i Edison Award.
Urodzony w Moskwie w 1957 roku wyemigrował wraz z rodziną dwa lata później do Izraela, gdzie studiował u znanego Ilony Feher. Swoją karierę rozpoczął bardzo wcześnie, bo debiutem w wieku jedenastu lat w Izrael Philharmonic.
Shlomo Mintz jest patronem i jednym z założycieli z Keshet Eilon International Violin Mastercourse w Izraelu. Był członkiem jury kilku ważnych konkursów międzynarodowych w tym Czajkowskiego w Moskwie i Międzynarodowym Konkursie Muzycznym Królowej Elżbiety w Brukseli. Był przewodniczącym jury Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego Henryka Wieniawskiego w Poznaniu, a od 2002 r. przewodniczącym jury Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego w Sion Valais w Szwajcarii.