Młodzież pozna twórczość kompozytora i taternika Mieczysława Karłowicza

Kim był Mieczysław Karłowicz, jaką muzykę tworzył, co było jego największą pasją - będą odkrywać podczas rozwiązywania detektywistycznej zagadki młodzi ludzie z województwa podlaskiego podczas lekcji zorganizowanych przez Operę i Filharmonię Podlaską.

Młodzież pozna twórczość kompozytora i taternika Mieczysława Karłowicza
MIECZYSŁAW KARŁOWICZ /fot.PAP/CAF-ARCHIWUM

Opera i Filharmonia Podlaska w Białymstoku rozpoczęła przedsięwzięcie "Odwieczne pieśni. Karłowicz i my", z którym dotrze do młodzieży w całym województwie, do miejsc, gdzie nie ma dużych instytucji kultury. Zaplanowano cykl 40 wyjazdowych spotkań warsztatowych, które poprowadzą artyści OiFP.

Jak mówiła we wtorek na konferencji prasowej dyrektor OiFP prof. Violetta Bielecka, to kolejny akcja po ubiegłorocznych audycjach szkolnych "Czy Moniuszko spotkał Chopina", które spotkały się z dużym zainteresowaniem i okazały się wielkim sukcesem. Dodała, że w tym roku instytucja dotrze do 16 miejscowości w całym województwie. "Opowiemy o twórczości i samej sylwetce kompozytora Mieczysława Karłowicza" - powiedziała.

"Zależało nam na tym, żeby Karłowicz został zapamiętany, ponieważ był on niesamowitym kompozytorem" - wyjaśnił na konferencji odpowiedzialny za scenariusz i reżyserię Rafał Supiński. "Niestety, artysta zginął u stóp Małego Kościelca mając 33 lata" - przypomniał. "To jest ogromna strata dla naszej polskiej kultury" - ocenił.

Wyjaśnił, że każde zajęcia rozpoczynają się od "wciągnięcia" młodzieży w pomoc w rozwiązaniu zagadki detektywistycznej. Uczestnicy dostają wskazówki, dowody jak fotografie czy partytury, towarzyszą temu wykonywane na żywo pieśni napisane przez Karłowicza. Supiński podkreślił, że ta forma zajęć ma pokazać jak genialnym artystą, kompozytorem, taternikiem i fotografem był Karłowicz.

Projekt potrwa do końca października. Został dofinansowany z ministerstwa kultury z Funduszu Promocji Kultury.

Mieczysław Karłowicz urodził się 11 grudnia 1876 r. w Wiszniewie (obecnie Białoruś). Od siódmego roku życia uczył się gry na skrzypcach w Dreźnie i Pradze, a następnie od 1888 r. w Warszawie równocześnie studiując harmonię. Równolegle studiował na Uniwersytecie Warszawskim nauki przyrodnicze oraz filozofię w Berlinie.

Karłowicz, obok Fryderyka Chopina i Karola Szymanowskiego, wymieniany jest wśród najwybitniejszych kompozytorów w historii polskiej muzyki. Jest autorem sześciu poematów symfonicznych, dwudziestu pieśni na głos i fortepian, koncertu skrzypcowego, serenady oraz jednej symfonii. Jego dzieła zaliczane są do nurtu późnego romantyzmu.

8 lutego 1909 r. zginął tragicznie pod śnieżną lawiną podczas samotnej wycieczki na nartach, w drodze z Hali Gąsienicowej do Czarnego Stawu. Obecnie u stóp Małego Kościelca znajduje się pamiątkowa tablica poświęcona Mieczysławowi Karłowiczowi.
Sylwia Wieczeryńska

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic