ON AIR
od 10:00 Na porządku dziennym zaprasza: Marta Kubala

Nigel Kennedy główną atrakcją koncertów Proms

Występ mieszkającego w Krakowie irlandzkiego skrzypka Nigela Kennedy'ego uważany jest za jedno z największych wydarzeń rozpoczynających się dzisiaj dorocznych koncertów Proms w słynnej Sali koncertowej Royal Albert Hall.


W najbliższą sobotę 42-letni Kennedy wykona na skrzypcach wykonanych w Cremonie w 1736 r. przez Giuseppe Guarneri del Gesu koncert skrzypcowy Elgara, który grywał wcześniej, ale tym razem wystąpi z udziałem polskiego kwartetu jazzowego NKQ. Wraz z Kennedy'm zagra też multiinstrumentalista Xantone Blacq,
specjalizujący się w stylach fusion, funk i soul.

Kennedy nie chce być postrzegany wyłącznie jako skrzypek grający repertuar klasyczny. Uważa, że interpretacja klasycznego repertuaru w wykonaniu angielskich artystów bywa zbyt uroczysta i napuszona. W swoim repertuarze ma m.in. interpretacje Jimi Hendrixa.


Na krótko przed Promsami na rynku płytowym ukazało się wysoko ocenione przez krytyków nagranie koncertów Beethovena i Mozarta, które ugruntowały jego reputację niezwykle utalentowanego, a zarazem niepokornego muzycznego geniuszu.

"Cztery pory roku" Vivaldiego w interpretacji Kennedy'ego z 1989 r. rozeszły się w 2 mln egzemplarzy i są nadal najlepiej sprzedającą się płytą w historii nagrań muzyki klasycznej, co dało mu wpis w księdze rekordów Guinessa.

Kennedy długie lata odmawiał występowania z orkiestrami symfonicznymi Londynu, tłumacząc to zawodową frustracją. Według niego przygotowanie występu wymaga 3-4 prób, co stawiało go w konflikcie z dyrekcją wyczuloną na punkcie kosztów. Ma też krytyczny stosunek do dyrygentów.

W swoich koncertach z Polską Orkiestrą Kameralną stosuje podejście przyjęte w występach barkowego lub jazzowego ensemble polegające na tym, że muzycy muszą ściśle wsłuchiwać się w grę innych i podążać za solistą, a nie za batutą.

W ramach tegorocznych koncertów Proms (18.7-13.9) odbędzie się łącznie 76 koncertów przynależnych do różnego repertuaru - od klasyki filharmonicznej po jazz i folk. Niektóre utwory będą miały swoją premierę.

Wśród dyrygentów zwraca uwagę nazwisko Daniela Barenboima, Simona Rattle'a - głównego dyrygenta Berlińskiej Orkiestry Symfonicznej i Lorina Maazela - dyrygenta Nowojorskiej Orkiestry Symfonicznej.
Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic