"Cała muzyka kameralna Brahmsa jest fantastyczna - sonaty, tria, kwintet klarnetowy. Nie ma wśród nich żadnego złego utworu" - powiedział pianista cytowany w przesłanej PAP informacji. "Szczególnie kocham trzeci kwartet. To jest istne szaleństwo. Jest tak potężne. Ma niewiarygodną motorykę" - dodał.
Premierę nowego albumu Krystiana Zimermana z nagraniami dwóch kwartetów fortepianowych Johannesa Brahmsa - nr 2 i 3 - zaplanowano 4 kwietnia w Deutsche Grammophon. Tego samego dnia album ukaże się na rynku w wersji CD oraz winylowej, a także w formacie cyfrowym. W serwisach cyfrowych jest już dostępna trzecia część Kwartetu fortepianowego nr 3, c-moll, op. 60.
Nagrań dokonano w sali LAC Lugano Arte e Cultura w czerwcu 2021 roku i w kwietniu 2023 roku. Pianiście towarzyszą: skrzypaczka Maria Nowak, altowiolistka Katarzyna Budnik oraz wiolonczelista Yuja Okamoto.
"Czworo artystów występujących w tym nagraniu współpracuje ze sobą od 2019 roku, a ich muzyczne porozumienie okazało się idealne. Zadziałało od razu, mówi Krystian Zimerman, od pierwszej minuty, w której się spotkaliśmy. W kwestii wyboru repertuaru dla potrzeb tego albumu artyści próbowali wszelkiego rodzaju eksperymentów przed podjęciem decyzji o nagraniu drugiego i trzeciego kwartetu Brahmsa. Chciałem czegoś wymagającego, zauważa pianista" - zaznaczono w przesłanej informacji.
"Ten nowy album ponownie odzwierciedla miłość pianisty do muzyki kameralnej, uczucie sięgające czasów dzieciństwa artysty. Ojciec Krystiana Zimermana, zapalony pianista, zaszczepił w swoim młodym synu miłość do kameralnego muzykowania. Zapraszał do domu przyjaciół, by grać bardzo różny repertuar, od walców Straussa po transkrypcje symfonii Mahlera. Krystian zaczął od słuchania, ale wkrótce dołączył do wspólnego muzykowania jako pianista" - napisano.
Na początku 2025 roku Krystian Zimerman spotka się z Londyńską Orkiestrą Symfoniczną i sir Simonem Rattle'em, z którymi dokonał znakomitego nagrania kompletu koncertów fortepianowych Beethovena w grudniu 2020 roku. Artyści wykonają 14 stycznia czwarty koncert fortepianowy Beethovena w Filharmonii Paryskiej oraz 16 stycznia w Filharmonii Luksemburskiej. Krystian Zimerman wystąpi także z recitalami w Zürich Tonhalle (15 czerwca), Lucerne Konzertsaal (20 czerwca) i Concertgebouw Amsterdam (22 czerwca).
Krystian Zimerman urodził się 5 grudnia 1956 r. w Zabrzu. Od początku nauki do ukończenia Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Katowicach w 1976 r. kształcił się pod kierunkiem pianisty prof. Andrzeja Jasińskiego.
Międzynarodowa kariera Zimermana rozpoczęła się w 1975 r. zwycięstwem w Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Warszawie. Miał wtedy 19 lat. Szybko dołączył do światowej elity pianistycznej, występując z najlepszymi orkiestrami na świecie. W 1976 r. zagrał z Berliner Philharmoniker pod batutą Herberta von Karajana. Potem występował także pod dyrekcją m.in. Leonarda Bernsteina, Pierre'a Bouleza, Kiryła Kondraszyna i Simona Rattle'a. Po raz pierwszy wystąpił w Stanach Zjednoczonych w 1979 r. z New York Philharmonic.
Wykonuje różnorodny program, od dzieł Johanna Sebastiana Bacha, po muzykę współczesną, ma w repertuarze ponad 50 programów recitalowych i blisko 50 koncertów fortepianowych z orkiestrą. W ciągu półwiecza zagrał około 2500 koncertów w słynnych salach koncertowych Europy, USA i Japonii. Współpracował z ponad 140 dyrygentami i wieloma mistrzami batuty.
Jego dorobek fonograficzny, w tym blisko 30 albumów wydanych przez Deutsche Grammophon, doceniono ponad 50 nagrodami.
Pianista odznaczony został m.in. Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis, Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Orderem Legii Honorowej oraz nagrodami: Fundacji Muzycznej Leonie Sonning, Japońskiego Stowarzyszenia Artystów Praemium Imperiale, Diapason d'Or, siedmioma Gramophone Awards. W pażdzierniku 2024 r. został doktorem honoris causa Akademii Muzycznej w Łodzi.