ON AIR
od 09:00 zaprasza: Łukasz Wojtusik

Nuty więźniów wrócą do byłego obozu koncentracyjnego Auschwitz

81 zeszytów nutowych, które służyły kapeli więźniarskiej w byłym obozie koncentracyjnym Auschwitz zakupi Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau. Znajdują się tam utwory m.in. Giuseppe Verdiego...

Zbiór zaoferował polski kolekcjoner. Są to nuty dla różnych instrumentów. Wśród nich znajdują się utwory Giuseppe Verdiego, Josefa Rixnera, Carla Robrechta, Waltera Jaegera, Heinricha Sterckera i Franz von Suppe. Wszystkie zestawy mają oryginalną pieczęć orkiestry obozowej. Niektóre z nich są kopiowane ręcznie i posiadają sygnatury więźniów w postaci ich numerów obozowych oraz dat.

Zainteresowanie nutami było spore. Również prywatni kolekcjonerzy chcieli mieć je w swoich zbiorach. Zeszyty mają nieocenioną wartość jako świadectwo wydarzeń w obozie koncentracyjnym Auschwitz. Nuty pochodzą w większości z połowy 1943 roku. Prawdopodobnie należały do orkiestry obozowej w obozie macierzystym Auschwitz I.

Dotychczas w zbiorach muzeum w Oświęcimiu znajdują się m.in. zeszyty, które tuż po wyzwoleniu znaleźli mieszkańcy Oświęcimia. Są także zeszyty nutowe przekazane przez szkołę muzyczną w Łodzi, gdzie trafiły tuż po wojnie ze specjalnego urzędu zajmującego się zagospodarowaniem porzuconego mienia poniemieckiego.

Pierwszy koncert z udziałem siedmiu więźniów-muzyków miał miejsce w styczniu 1941 roku. Obozowa orkiestra bardzo szybko się rozrastała. W składzie 15-osobowym grała już marsze idącym kolumnom. W maju 1942 roku z orkiestry dętej, liczącej 100-103 więźniów, wyłonił się 71-osobowy zespół symfoniczny. Więźniowie wystawili nawet operetkę na podstawie jedynej posiadanej partytury - najpewniej była to "Kraina uśmiechu" F. Lehara.

Do czasu wywiezienia muzyków z obozu w październiku 1944 roku, w orkiestrze znajdowali się głównie Polacy oraz kilku Rosjan, Czechów i Niemców. Później na ich miejsce werbowano Żydów z ciągle napływających transportów.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic