Koryfeusz Muzyki Polskiej jest wyróżnieniem dla osób, grup artystów i instytucji działających w obszarze różnorodnej gatunkowo i chronologicznie muzyki polskiej. To nagroda zainicjowana i wręczana przez środowisko muzyczne. Jej organizatorem jest Instytut Muzyki i Tańca.
Nagrody wręczono w sobotę podczas uroczystości transmitowanej m.in. na antenie TVP Kultura, współorganizatora wydarzenia. Laureaci otrzymali statuetki autorstwa prof. Adama Myjaka.
Nagrodę honorową przyznawaną za całokształt działalności artystycznej otrzymał w tym roku muzyk jazzowy, pianista, saksofonista, flecista, kompozytor i aranżer Włodzimierz Nahorny. Podczas wręczania wyróżnienia dyrektor TVP Kultura Kalina Cyz podkreśliła, że nagrodę otrzymuje człowiek, "który całym swoim życiem pełnił honory koryfeusza". Towarzysząca jej dyrektor Instytutu Muzyki i Tańca Katarzyna Meissner przypomniała, że Instytut już od dziesięciu lat wspiera polskich muzyków i tancerzy i od dziesięciu lat przyznaje nagrodę Koryfeuszy. Zaznaczyła, że muzyka Nahornego "koi duszę i leczy rany i właśnie takiej sztuki i takiego piękna potrzebujemy w dzisiejszym świecie, szczególne teraz".
Artysta przyznał, że bardzo miło jest "słyszeć takie słowa i otrzymywać takie nagrody". Podziękował także wszystkim muzykom, z którymi grał do tej pory, a "szczególnie tym, którzy grali w jego zespołach i właściwie doprowadzili go do tego miejsca".
Laureatką dziesiątej edycji nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej w kategorii Odkrycie roku została Aleksandra Olczyk nominowana "za szczególną jakość kreacji wokalnej i dynamikę rozwoju drogi artystycznej". Pokonała Maniuchę Bikont, Tomasza Skweresa, Dominika Wanię oraz Polish Violin Duo – Martę Gidaszewską i Roberta Łaguniaka. "To nagroda naprawdę szczególna dla mnie, ponieważ nie ma większego wyrazu uznania dla artysty niż nagroda publiczności. A w tej właśnie kategorii to państwo decydowali o zwycięzcy, także z całego serca dziękuję" - powiedziała Olczyk.
Tytuł Osobowości roku powędrował do Lutosławski Piano Duo – Emilii Sitarz i Bartka Wąsika nominowanych "za niestandardowość, śmiałość programową i znakomitą klasę interpretacji utworów różnych muzycznych epok, w tym najnowszych". W gronie nominowanych w tej kategorii znaleźli się także: Adam Bałdych, Łukasz Długosz, Anna Szostak-Myrczek i Adam Sztaba. "Ta nagroda to taki znak, że te wszystkie decyzje, które codziennie podejmujemy od najprostszych jak dobór repertuaru po te najtrudniejsze jak codzienne siadanie do intrumentu, owocują wspaniałymi koncertam i festiwalami i oczywiście inspirującymi nagrodami" - mówiła Sitarz.
Premierę opery "Drach" Aleksandra Nowaka podczas Festiwalu AUKSODRONE nominowaną "za podkreślenie wymiarów lokalnych w oddziaływaniu uniwersalnym, za siłę przekazu muzycznego i kulturowego" uznano za Wydarzenie roku. W tej kategorii nominowano ponadto: Festiwal Muzyki Sakralnej Stanisława Moniuszki, Kromer Festival Biecz, premierę musicalu "List z Warszawy" w Warszawskiej Operze Kameralnej oraz premierę albumu "Gismondo, Re di Polonia" z nagraniem opery Leonarda Vinciego w wykonaniu {oh!} Orkiestry Historycznej.
Laureatów Koryfeusza Muzyki Polskiej wyłoniło Kolegium Elektorów, w skład którego weszli rektorzy akademii muzycznych, dyrektorzy instytutów muzykologii, dziennikarze muzyczni, przedstawiciele organizacji branżowych oraz dotychczasowi laureaci nagrody we wszystkich kategoriach. Nagroda w kategorii Odkrycie roku została przyznana na podstawie otwartego internetowego głosowania.
Nazwiska nominowanych zostały wybrane przez Radę Programową ds. Muzyki Instytutu Muzyki i Tańca spośród 187 kandydatur, zgłoszonych przez przedstawicieli polskiego środowiska muzycznego.
Dotychczas laureatami Koryfeusza Muzyki Polskiej w kategorii Osobowość roku zostali m.in. kompozytorzy Agata Zubel i Paweł Mykietyn, pianista Włodek Pawlik oraz dyrygent Łukasz Borowicz. W kategorii Odkrycie roku w poprzednich latach uhonorowano m.in. flecistkę Mariannę Żołnacz i organistę Karola Mossakowskiego, a w kategorii Wydarzenie roku – m.in. koncert Krystiana Zimmermana na festiwalu Warszawska Jesień. Nagrodę honorową przyznano m.in. Wojciechowi Kilarowi, Jerzemu Maksymiukowi, prof. Mieczysławowi Tomaszewskiemu i prof. Janowi Ekierowi.
Autor: Anna Kondek-Dyoniziak