ON AIR
od 14:00 Wydział Kultury RMF Classic zapraszają: Urszula Urzędowska Natalia Grzeszczyk

Organy digitalowe na koncercie w Filharmonii Świętokrzyskiej

Jutrzejszy koncert w hołdzie Janowi Pawłowi II z udziałem Vincenta de Pola, który zagra na jedynych organach digitalowych tego typu w Europie, rozpocznie wiosenny sezon koncertowy Filharmonii Świętokrzyskiej - zapowiedział dyrektor placówki Jacek Rogala.


"Requiem" Gabriela Faurego i III symfonię organową Camille'a Saint-Saensa wirtuoz wykona z towarzyszeniem kieleckich filharmoników, solistów i chóru Instytutu Edukacji Muzycznej Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Jak podczas wtorkowej konferencji prasowej mówił de Pol, organy produkowane przez amerykańską firmę mają unikatowe, oryginalne rozwiązania. Wspaniale przetwarzają dźwięk organów klasycznych. Wcześniej do procesora umieszczonego w instrumencie wprowadza się dźwięki prawdziwych organów. "Instrument, na którym zagram, posiada bibliotekę 1500 różnych głosów organów francuskich, niemieckich i włoskich" - dodał artysta.

"Takie organy są alternatywą dla tych klasycznych, których nie ma we wszystkich salach koncertowych. Myślę, że kultura organowa przejdzie również do sal koncertowych" - mówił muzyk. De Pol tłumaczył, że zamiast piszczałek, w instrumencie funkcjonuje nagłośnieniowy system kwadrofoniczny.

Vincent de Pol (właśc. Zygmunt Strzęp), Polak z pochodzenia, należy do elity wirtuozów gry na organach. Jest absolwentem Uniwersytetu Muzycznego im. F. Chopina w Warszawie, Wyższej Szkoły Muzycznej w Hamburgu oraz Uniwersytetu Indiany w USA. Jako pierwszy w historii absolwent tej amerykańskiej uczelni otrzymał
dyplom w zakresie artystycznej gry na organach. Koncertował w Stanach Zjednoczonych, w Ameryce Południowej, Australii i w Europie. Mieszka na stałe w Hamburgu.

Na koniec kwietnia w kieleckiej filharmonii zaplanowano premierę oratorium pt. "Listy z Placu Zgody", do libretta Zbigniewa Książka i muzyki Bartosza Gliniaka. Teksty opowiadają historię miłosną Polaka i zamkniętej w getcie Żydówki, która ginie w Treblince. Inspiracją powstania utworu były listy, które z kieleckiego getta do rodziny w czasie II wojny światowej pisała młoda Żydówka Hanka Goldszajd. Cudem ocalałe kartki i listy wydano w Kielcach w 2007 roku.

W czerwcu w Kielcach Wojciech Kilar odbierze nagrodę Papieskiej Rady Kultury. Świętokrzyscy muzycy przy tej okazji wykonają poematy symfoniczne kompozytora: "Kościelec 1909" i "Krzesanego".

Wiosną w filharmonii zaplanowano również koncerty III Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Maurycego Moszkowskiego Państwowej Szkoły Muzycznej w Kielcach. Natomiast w koncercie kameralnym utwory Franza Schuberta, Franciszka Mendelssohna i Wolfganga Amadeusza Mozarta wykona sopranistka Olga
Pasiecznik i jej siostra, pianistka Natalia Pasiecznik.
Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic