ON AIR
od 10:00 Na porządku dziennym zaprasza: Katarzyna Hnat

Paweł Przytocki został dyrektorem Filharmonii Krakowskiej

Zarząd województwa małopolskiego powołał dyrygenta Pawła Przytockiego na stanowisko dyrektora Filharmonii Krakowskiej. Od jesieni zeszłego roku pełnił on tę funkcję, po rezygnacji swojego poprzednika, Tadeusza Strugały.



Jak poinformował dziennikarzy wicemarszałek województwa małopolskiego, Leszek Zegzda, wcześniej na powołanie Pawła Przytockiego na dyrektora w trybie bezkonkursowym zgodę wyraził minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski.

"Głęboko w to wierzę, że trudny okres Filharmonii Krakowskiej właśnie minął. Już ostatnie pół roku było czasem udanym, obfitującym w wydarzenia artystyczne, a od dziś nowy dyrektor jest w sytuacji, gdy może rozwinąć skrzydła i rozpocząć intensywną działalność" - ocenił Zegzda.

Dyrektor Przytocki powiedział, że w trakcie swojej działalności chciałby przywrócić i utrzymać wysoki poziom artystyczny podległej mu placówki i uczynić z niej wiodącą instytucję muzyczną w Polsce.

Według niego, w ostatnich miesiącach udało się przygotować realne założenia budżetowe, które pozwoliły dokonać regulacji płac pracowników i jednocześnie doprowadzić do realizacji wielu istotnych projektów artystycznych.

Dzięki temu w ciągu najbliższych tygodni na scenie filharmonii wystąpią m.in. Scottish Chamber Orchestra, pianista Alexander Gawryluk wraz z solistami z Teatru Maryjskiego z Sankt Petersburga, pianistka Olga Kern wraz z Antonim Witem i orkiestrą FK oraz dyrygent Christopher Hogwood, który poprowadzi krakowski
zespół filharmoniczny w ramach obchodów 200-lecia śmierci Josepha Haydna.

W sezonie 2009/2010 Filharmonia kontynuować będzie wszystkie dotychczasowe cykle koncertowe, m.in. piątkowe i sobotnie koncerty symfoniczne i symfoniczno-oratoryjne, "Wieczory Wawelskie", "Koncerty Uniwersyteckie" oraz koncerty kameralne. Pojawi się nowy cykl czerwcowych koncertów "Muzyka na dziedzińcach Krakowa", a także koncerty upamiętniające 250. rocznicę śmierci Georga Haendla i 200. rocznicę urodzin Feliksa Mendelssohna.

Przytocki zapowiedział, że w ramach koncertów prezentujących gwiazdy światowego formatu w Krakowie wystąpią m.in. Orkiestra Chińskiego Radia wraz ze skrzypkiem Li Chuanyunem oraz Collegium Vocale z Gandawy z towarzyszeniem Barockorchester z Freiburga pod dyrekcją Marcusa Creeda.

Czynione są starania, aby doprowadzić do występu jednego z najwybitniejszych współczesnych dyrygentów - sir Rogera Norringtona, pod dyrekcją którego wystąpiłaby czołowa europejska orkiestra - Stuttgart Radio Symphony Orchestra. Rozważany jest także występ brytyjskiej Academy of Ancient Music.

Filharmonia Krakowska zamierza przygotować też serię koncertów połączonych z wystawą dzieł Zdzisława Beksińskiego pod roboczym tytułem "Świat mistrza Beksińskiego". Koncerty te będą adresowane do młodzieży licealnej i studentów.

Paweł Przytocki ma 50 lat. Jest dyrygentem, absolwentem krakowskiej Akademii Muzycznej. W latach 80. współpracował z Filharmonią Krakowską i Teatrem Wielkim w Łodzi. Od 1988 r. do 1991 r. był dyrygentem, a także dyrektorem artystycznym Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, a następnie dyrektorem artystycznym Filharmonii im. Artura Rubinsteina w Łodzi. Od 2005 był dyrygentem Teatru Wielkiego-Opery Narodowej w Warszawie.
Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic