Chciałbym serdecznie zaprosić Państwa na uroczysty koncert Sinfonietty Cracovii. To ważne, przygotowane przez miasto wydarzenie artystyczne, jest hołdem, który muzycy znakomitej krakowskiej orkiestry składają profesorowi Krzysztofowi Pendereckiemu – swojemu wieloletniemu mistrzowi, przyjacielowi i artystycznemu opiekunowi. W tym szczególnym dniu chcemy zaprosić na platformę PLAY KRAKÓW, gdzie przybliżamy działalność naszych instytucji kultury i popularyzujemy ich programy – mówi Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa.
Krzysztof Penderecki od lat studenckich aż do śmierci związany był z Krakowem. Miasto nazywał swoim domem i przez ponad sześć dekad uczestniczył w jego życiu kulturalnym i społecznym. Tu mieszkał, uczył, tworzył i zawsze wracał. Krakowianie zawdzięczają Krzysztofowi Pendereckiemu ogromne muzyczne bogactwo – monumentalne projekty o międzynarodowym zasięgu oraz inicjatywy bardziej lokalne i kameralne. Jednak szczególnym przykładem zainteresowania Maestro sprawami miasta na zawsze pozostanie historia Sinfonietty Cracovii, która staraniem Elżbiety i Krzysztofa Pendereckich uzyskała przed ponad 25 laty oficjalne miano Orkiestry Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa. Pod okiem swojego wielkiego Mentora wyrosła na jeden z wiodących europejskich zespołów kameralnych.
Koncert pod batutą Jurka Dybała został zarejestrowany w Sali Audytoryjnej w ICE Kraków, która od maja 2018 roku nosi imię Krzysztofa Pendereckiego. Oprócz Sinfonietty Cracovii usłyszymy flecistkę Agatę Igras oraz Sebastiana Aleksandrowicza grającego na oboju i rożku angielskim.
Program koncertu otwierają Trzy utwory w dawnym stylu zaczerpnięte m.in. z muzyki napisanej przez Pendereckiego do słynnego filmu Wojciecha Jerzego Hasa Rękopis znaleziony w Saragossie (1964), która stanowiłą pełną swady ripostę Mistrza skierowaną do krytyków zarzucających mu nieumiejętność komponowania „przyzwoitej”, tonalnej muzyki. Usłyszymy też poruszające Agnus Dei z Polskiego Requiem w autoryzowanym przez kompozytora opracowaniu na orkiestrę smyczkową autorstwa Borisa Pergamenschikowa. Ponadto w programie koncertu znalazły się utwory przepełnione efektownymi popisami solistycznymi: Capriccio na obój i 11 instrumentów smyczkowych oraz Adagietto z Raju utraconego na smyczki i rożek angielski. Na koniec zostaną zaprezentowane Sinfonietty Krzysztofa Pendereckiego, które są opracowanymi przez samego kompozytora orkiestracjami jego utworów kameralnych, bardzo wymagającymi wykonawczo, jak i niezwykle zróżnicowanymi, pełnymi życia oraz interesującymi w odbiorze.
Koncert zostanie premierowo zaprezentowany na miejskiej platformie kulturalnej PLAY KRAKÓW i w związku z jego szczególnym charakterem w dzień urodzin kompozytora będzie dostępny nieodpłatnie. Po 23 listopada, przez rok, materiał będzie można oglądać na wszystkich urządzeniach mobilnych po wykupieniu dostępu w cenie 10 zł.
W związku z urodzinami Mistrza powstało również wyjątkowe wydawnictwo Penderecki’s Sinfonietta(s) – album Orkiestry Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia, którego premiera została zaplanowana na 20 listopada 2020 roku. Na przestrzeni 25 lat swojego istnienia i działania Sinfonietta Cracovia niejednokrotnie prezentowała wszystkie utwory składające się na tę płytę i wykonywała większość pozostałych dzieł orkiestrowych Krzysztofa Pendereckiego, wielokrotnie występując pod batutą bądź kierunkiem samego Mistrza. Osią albumu jest premierowe nagranie Sinfonietty nr 3 Kartki z nienapisanego dziennika – ten utwór znalazł się także w programie koncertu, do wysłuchania którego zapraszamy.
Krzysztof Penderecki in memoriam
Premiera: 23.11.2020 r., godz. 19.00 – platforma PLAY KRAKÓW
W dniu premiery koncert będzie dostępny bezpłatnie (później będzie możliwe wykupienie dostępu w cenie 10 zł).
WYKONAWCY
Agata Igras ‒ flet
Sebastian Aleksandrowicz ‒ obój / rożek angielski
Jurek Dybał ‒ dyrygent
Sinfonietta Cracovia
PROGRAM
Krzysztof Penderecki:
• Trzy utwory w dawnym stylu
• Agnus Dei z Polskiego Requiem na orkiestrę smyczkową
• Capriccio na obój i 11 instrumentów smyczkowych
• Adagietto z Raju utraconego na smyczki i rożek angielski
• Sinfonietta nr 2 na klarnet i orkiestrę smyczkową (wersja na flet)
• Sinfonietta nr 3 Kartki z nienapisanego dziennika
---
Organizatorzy koncertu: Miasto Kraków. KBF, Sinfonietta Cracovia, Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena.