Jak wyjaśnił - od 1 stycznia 2009 r. Państwowe Wydawnictwo Muzyczne przejdzie pod kuratelę Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. "Po wielu latach przygotowywania procesów komercjalizacyjnych, prywatyzacyjnych ta instytucja przechodzi pod kuratelę ministra kultury; ten proces dokonuje się oczywiście w
porozumieniu z ministerstwem skarbu" - tłumaczył Zdrojewski na konferencji prasowej w Filharmonii Narodowej.
"Na bazie tego wydawnictwa chcę zbudować Instytut Muzyki. Instytut powstanie jako połączenie Wydawnictwa i Instytutu Fryderyka Chopina. Stanie się to dopiero w 2011 roku, aby nie zakłócić przygotowań do Roku Chopinowskiego w 2010 r." - zwrócił uwagę minister.
W opinii Zdrojewskiego, Instytut Muzyki ma być "narzędziem do prowadzenia spraw w imieniu rządu polskiego, w obszarze świata muzyki". Zajmować się ma - jak dodał - monitorowaniem poziomu edukacji muzycznej, wszelkimi zagrożeniami czy polityką w zakresie np. wydawania nut.
Zdrojewski podkreślił, że Instytut będzie powstawał stopniowo. Jest już także kandydat na dyrektora Instytutu, ale Zdrojewski nie ujawnił jego nazwiska.
Szef resortu kultury odniósł się także do zmian kadrowych jakie zaszły w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej. Na funkcję dyrektora naczelnego został powołany Waldemar Dąbrowski. "Dyrektorem artystycznym zostanie Mariusz Treliński; chcę zatrzymać Michała Znanieckiego, jako reżysera i osobę współpracującą. Wydaje mi się, że to połączenie może być optymalne" - ocenił.
Jak dodał Zdrojewski - nie zapadła jeszcze decyzja, kto zostanie dyrektorem ds. inwestycyjnych. "Decyzja zapadnie prawdopodobnie jutro. Chce poddać TW-ON remontowi, który ma pomóc w wykorzystaniu
możliwości ogromnych przestrzeni tej instytucji" - podkreślił minister.
Zdrojewski poinformował również, że "kilka dni temu otrzymał od minister edukacji narodowej Katarzyny Hall potwierdzenie arkuszy organizacyjnych szkół publicznych, do których wróciła muzyka i plastyka". "Muzyka i plastyka - po jednej godzinie - powracają jako odrębny przedmiot do szkół podstawowych; do klas 4, 5 i 6" -
mówił minister.
Nawiązując do zbliżających się obchodów Roku Chopina w 2010 roku minister kultury zwrócił uwagę, że "w zasadniczych sprawach nadrobiono zaległości". "Już jestem na styku wszystkich terminów, wydaje się że damy radę, choć jeszcze nie jestem spokojny" - przyznał Zdrojewski.
Minister kultury zwrócił też uwagę na zmiany w strukturze ministerstwa, jakie wprowadzono. Został stworzony m.in. Departament Instytucji Narodowych i Departament Mecenatu Państwa.
"Niektóre departamenty zmieniły też swój charakter - do tej pory mieliśmy dwa Departamenty Dziedzictwa Narodowego - poza granicami kraju i w kraju. Po pierwsze zmieniłem jego nazwę - z mojego punktu widzenia niewłaściwe było, by departament który zajmuje się kulturą historyczną nazywał się Departamentem Dziedzictwa
Narodowego. Teraz jest to Departament Dziedzictwa Kulturowego. Łączy on wszystkie obszary tego dziedzictwa - poza granicami i w kraju" - poinformował Zdrojewski.