Nowy wynik jest lepszy od poprzedniego o 33 muzyków. W ubiegłym roku w Kościerzynie kaszubskie utwory grało wspólnie 281 akordeonistów.
W ramach bicia rekordu muzycy - profesjonaliści i amatorzy - zagrali w niedzielę w sali sportowej sierakowickiego gimnazjum trzy tradycyjne kaszubskie melodie, w tym "Kaszubskie jeziora" i "Suka goni lisa". Występ poprzedziły próby, które trwały od niedzielnego południa. "Poszło świetnie, nie spodziewałem się, że w tak krótkim czasie uda nam się tak dobrze zgrać" - powiedział PAP Nowak.
Bicie rekordu w jednoczesnej grze na akordeonie było punktem kulminacyjnym Dnia Jedności Kaszubów.
Święto upamiętnia pierwszy zapis słowa "Kaszuby" w źródłach pisanych. Słowo to pojawiło się w wydanej 19 marca 1238 roku przez papieża Grzegorza IX bulli, w której papież wymienił jednego z książąt szczecińskich, tytułując go "księciem Kaszub" (łac. duce Cassubie).
Dzień Jedności Kaszubów obchodzony jest od 2004 roku, za każdym razem w innym kaszubskim mieście. Organizatorem święta jest Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie, któremu przychodzą z pomocą samorządy. W tym roku w Sierakowicach obchody rozpoczęły się uroczystą mszą św. odprawioną po części w języku kaszubskim w kościele pw. św. Marcina.
Po nabożeństwie odbył się przemarsz ulicami miasta do miejscowego gimnazjum, gdzie m.in. występowały lokalne zespoły muzyczne oraz taneczne i czytano przetłumaczone na język kaszubski wiersze Juliana Tuwima. Na miejscu czynne były też stoiska z twórczością ludową i kuchnią kaszubską oraz te prezentujące wydawnictwa i organizacje regionalne. Goście mogli też obejrzeć wystawę akordeonów z kolekcji Pawła Nowaka, który zaprezentował około 120 z 300 posiadanych instrumentów.
Bicie akordeonowego rekordu weszło do programu Dnia Jedności Kaszubów w 2006 r. Święto obchodzono wówczas w Tuchomiu, gdzie popularne kaszubskie melodie zagrało jednocześnie 114 akordeonistów. W 2007 r. w Kramarzynach wystąpiło razem 168 muzyków. Rok później w Miastku grało 202 akordeonistów, w 2009 r. w Bytowie - 252, w 2010 r. w Kartuzach - 270, w 2011 r. w Słupsku - 204, w 2012 w Brusach - 242, a w 2013 r. w Kościerzynie - 281.
