ON AIR
od 14:00 Od słowa do słowa zaprasza: Katarzyna Hnat

Pojedynek na miny jedną z atrakcji pikniku w Muzeum Witolda Gombrowicza

Koncert, spektakl teatralny, recital oraz nawiązujący do "Ferdydurke" pojedynek na miny to główne atrakcje dwudniowego pikniku artystycznego "Apetyt na Gombrowicza", który odbędzie się w piątek i sobotę w Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli koło Radomia.

Impreza organizowana jest co roku w zabytkowym dworku we Wsoli, należącym kiedyś do brata Witolda Gombrowicza, Jerzego. Od 2009 r. znajduje się tam jedyne w Polsce muzeum znanego polskiego pisarza i dramaturga.

Piknik rozpocznie plenerowy koncert Gaby Kulki - pianistki, wokalistki i autorki tekstów, wielokrotnie nagradzanej w przeglądach piosenek. W programie imprezy znajdzie się także spektakl "Zmysły" Teatru A3 z Warszawy. Zaplanowano też recital zespołu Amok z trzema śpiewającymi aktorkami: Agnieszką Judycką, Moniką Węgiel i Katarzyną Dąbrowską. Aktorki znane są szerokiej publiczności z serialu "Na dobre i na złe", a warszawskim widzom - z Teatru Współczesnego, z którym są związane.

Jak poinformował PAP kierownik Muzeum Witolda Gombrowicza, Tomasz Tyczyński, z okazji przypadającej w tym roku 75. rocznicy pierwszego wydania "Ferdydurke" organizatorzy pikniku przewidzieli także pojedynek na miny. Nawiązuje on do pojedynku między dwoma bohaterami tej powieści - Syfonem i Miętusem. "Tę rocznicę świętujemy po gombrowiczowsku, nieco przekornie, pół żartem, pół serio" - tłumaczył Tyczyński.

Kolejnym nawiązaniem do patrona muzeum będą rozgrywki szachowe w plenerze. Gombrowicz był wielkim miłośnikiem tej gry. W czasie swojego pobytu w Argentynie często grywał w szachy z przyjaciółmi w kawiarni Rex w Buenos Aires.

Organizatorami pikniku artystycznego we Wsoli są: Muzeum Witolda Gombrowicza, Gmina Jedlińsk i Fundacja Wsola Pomost.

Muzeum Witolda Gombrowicza położone jest przy trasie Warszawa-Kraków (90 km od Warszawy i 10 km od Radomia), w pałacyku należącym niegdyś do brata pisarza - Jerzego. Witold przyjeżdżał do Wsoli wielokrotnie, ostatni raz w 1939 roku, niedługo przed wybuchem II wojny światowej. We wsolskim pałacu powstawał "Pamiętnik z okresu dojrzewania" - debiut literacki pisarza, oraz fragmenty "Ferdydurke".

Placówka jest oddziałem Muzeum Literatury w Warszawie. Na stałej wystawie prezentowane są nie tylko listy, rękopisy i dokumenty należące do Witolda Gombrowicza, lecz także cenne fotografie ze zbiorów rodzinnych i pamiątki po pisarzu. Przekazała je m.in. żona pisarza Rita Gombrowicz. Są wśród nich krawaty, fajki, laski, okulary, wieczne pióro, filiżanka, maszyna do pisania, dwa ulubione fotele pisarza oraz walizka, z którą w 1939 roku Gombrowicz wyjeżdżał z Polski i która towarzyszyła mu na emigracji. Oprócz działalności wystawienniczej muzeum organizuje spotkania literackie i koncerty.
 

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic