Znaniecki przypomniał na wtorkowej konferencji prasowej w Warszawie, że "Lukrecja Borgia" Donizettiego "uważana jest przez historyków za kamień milowy w rozwoju włoskiej opery". "Obecnie Lukrecja Borgia, jak większość oper Donizettiego, przeżywa renesans zainteresowania" - powiedział.
"Bohaterka opery, Lukrecja Borgia, to tzw. kobieta fatalna, miotana przez kapryśne koleje losu, trucicielka, okrutna i zepsuta rozpustnica, ale także cierpiąca matka, tragiczna postać, zdolna do wielkiej miłości" - ocenił reżyser.
"W naszej inscenizacji chcemy pokazać główną bohaterkę nie jako abstrakcyjną postać historyczną, ale jako pełną pasji kobietę. Szukamy w Lukrecji wrażliwości. Wszyscy kojarzą Borgię z okrytą złą sławą silną kobietą; my szukamy Lukrecji upokorzonej, wrażliwej, tej, która się odsłania w swej słabości" - tłumaczył Znaniecki.
Reżyser przeniósł akcję opery z XVI wieku w lata 30. wieku XX. "Akcja dzieje się nadal we Włoszech, ale przeniosłem ją w inny wymiar czasu, ponieważ szukałem konfliktu, który można łatwo przetłumaczyć na nasze realia: konfliktu władzy i młodych ludzi: antyfaszystów, opozycjonistów" - mówił Znaniecki.
W tytułową rolę wcieli się w przedstawieniu Joanna Woś. "Grając Lukrecję staram się ją złagodzić. Uważam, że nikt nie jest ani do szpiku zły, ani anielsko dobry; wszystko zależy od sytuacji, kontekstu, emocji, warunków, w jakich żyjemy. Dlatego chcemy pokazać ją z trochę innej strony niż dotychczas była pokazywana" - mówiła we wtorek Woś.
W drugiej obsadzie spektaklu Lukrecję zagra Adriana Kohutkova. Wystąpią również: Stefano Rinaldi Miliani, Marco Vinco (Don Alfonso), Rafał Bartmiński, Luciano Botelho (Gennaro), Agnieszka Rehlis, Jennifer Rivera (Maffio Orsini), Mateusz Zajdel (Liverotto), Maciej Nerkowski (Gazella), Jacek Kostoń (Petrucci), Karol Kozłowski (Vitellozzo), Patryk Rymanowski (Gubetta), Piotr Friebe (Rustighello), Dariusz Machej, Piotr Nowacki (Astolfo).
Kierownictwo muzyczne spektaklu objął amerykański dyrygent Will Crutchfield. Artysta po raz pierwszy pracował w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej w 2006 roku przy wznowieniu "Tankreda" Gioacchino Rossiniego. Następnie przygotował premiery "Cyrulika Sewilskiego" Rossiniego (2007) i "Łucji z Lammermooru" Donizettiego (2008). W maju 2008 roku poprowadził koncertowe wykonanie opery "Wilhelm Tell" Rossiniego.
Michał Znaniecki to twórca, który od swojego debiutu reżyserskiego w legendarnej mediolańskiej La Scali przygotował ponad sto spektakli dramatycznych i muzycznych. Zasłynął m.in. inscenizacjami przygotowanymi w Operze Wrocławskiej oraz w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej. Jego ostatnim dziełem jest "Don Giovanni", którego premiera odbyła się w lutym 2009 roku w Operze Krakowskiej.