ON AIR
od 10:00 Na porządku dziennym zaprasza: Marta Kubala

Projekt "Cracovia Sacra" - w połowie sierpnia w Krakowie

Zwiedzanie kilkunastu świątyń i klasztorów Krakowa, a w nich koncerty, pokazy dzieł sztuki z kościelnych wnętrz i skarbców, a na dodatek poznawanie tajników życia mnichów - to atrakcje adresowanego do krakowian i turystów projektu "Cracovia Sacra", który zaplanowano na 15 sierpnia.



Pierwsza edycja przedsięwzięcia, mającego promować fenomen życia duchowego Krakowa, potrwa dokładnie dobę. Rozpocznie się w południe w święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny od zwiedzania odremontowanej "Wielkiej Ruiny" i krużganków w Opactwie Benedyktynów w Tyńcu. Zwieńczeniem "Cracovia Sacra" będzie, zaplanowany na północ w krakowskiej Bazylice Franciszkanów, koncert "Wiał wiatr - opowieść o św. Franciszku".

"Próbujemy pokazać fenomen kultury duchowej, kultury religijnej Krakowa" - wyjaśnił na czwartkowej konferencji prasowej dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa, Stanisław Dziedzic. "Wybraliśmy ten dzień świadomie ze względu na święto maryjne i fakt, że odświętność Krakowa jest dużym walorem takiego dnia" - dodał.

Podkreślił przy tym, że obchodzone 15 sierpnia święto jest szczególnie ważne dla krakowian i zakorzenione w tradycji tego miasta. Przypomniał, że zgodnie z tradycją, w tym dniu metropolita krakowski odprawia mszę w intencji miasta w Bazylice Mariackiej, która nosi wezwanie Wniebowzięcia NMP.

W ramach projektu w kościołach i klasztorach Krakowa oraz okolic w tym dniu zaplanowano po kilka atrakcji. W projekcie uczestniczy też krakowska synagoga oraz cerkiew.

Wydarzeniem dla melomanów ma być wykonanie w ciągu tego jednego dnia wszystkich Sonat Różańcowych Franza Ignaza von Bibera. Cykl 16 utworów inspirowanych modlitwą różańcową powstał ok. 1670 r.
Komplet sonat Bibera zagra John Holloway, uznawany za jednego z najwybitniejszych wirtuozów barokowych skrzypiec. Towarzyszyć mu będzie na pozytywie holenderska klawesynistka, Marieke Spaans.

Pierwszy koncert złożony z sonat od pierwszej do piątej zabrzmi po południu w Collegium Maius UJ. Kolejne pięć sonat będzie można usłyszeć wczesnym wieczorem w Kościele Karmelitów na Piasku. Ostatnia część cyklu zabrzmi przed północą w Kościele Dominikanów.

W ramach "Cracovia Sacra" w Katedrze Wawelskiej odbędzie się koncert muzyki chóralnej i organowej, a w Bazylice Mariackiej - koncerty maryjny, z udziałem m.in. Elżbiety Towarnickiej. W Bazylice Franciszkanów prócz zwiedzania zabytkowych wnętrz zakonnicy przygotowali pokaz obrazów: A. Chmielowskiego, J.
Mehoffera i Z. Pronaszki. W Bazylice Bożego Ciała zabrzmi misterium sceniczne "Stabat Mater" A. Vivaldiego w wykonaniu Opery Krakowskiej, a prócz tego - zwiedzanie klasztoru i skarbca z możliwością zobaczenia obrazu przypisywanego Cranachowi.

W Opactwie Benedyktynów w Tyńcu mnisi odprawią mszę z chorałem gregoriańskim. Ojciec Leon Knabit i o. Włodzimierz Zatorski poprowadzą "Warsztaty życia zakonnego". Wieczorem benedyktyni zapraszają na nieszpory maryjne, a po nich - na kompletę. W Klasztorze Kamedułów na Bielanach zaplanowano koncert, zwiedzanie kościoła, katakumb i tzw. sali akustycznej. W Kościele Reformatów będzie można zwiedzić m.in. niedostępne na co dzień podziemia świątyni. W Opactwie Cystersów w Mogile zaplanowano natomiast
koncert muzyki poważnej.

Projekt "Cracovia Sacra" organizuje miasto Kraków.
Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic