Recital ku czci premiera Paderewskiego

Recitalem 12-letniej Kanadyjki Alice Burli, określanej "cudownym dzieckiem" pianistyki, uczczono w sobotę w Bydgoszczy 90. rocznicę objęcia przez Ignacego Jana Paderewskiego funkcji prezydenta Rady Ministrów - premiera.


W programie wieczoru znalazły się utwory Paderewskiego, a także kompozycje Fryderyka Chopina, Josepha Haydna, Ludwiga van Beethovena, Dmitrija Szostakowicza i Siergiusza Prokofiewa.

Organizatorem recitalu było działające w Bydgoszczy towarzystwo muzyczne, noszące imię Paderewskiego.

"Dziewięćdziesiąt lat temu patron naszego towarzystwa podjął trudną decyzję dla siebie, lecz niezwykle ważną dla Polski i Polaków. Człowiek, który osiągnął szczyty sławy, uwielbiany przez tłumy, hołubiony przez królów, przejął na barki odpowiedzialność za losy kraju. Był to wielki akt odwagi i patriotyzmu" -
powiedziała prezes towarzystwa Felicja Gwincińska.

"Bydgoszcz nigdy nie gościła Paderewskiego, ale żadne miasto nie okazuje mu tyle wdzięczności" - dodała.

W Bydgoszczy imię Paderewskiego, oprócz towarzystwa muzycznego, nosi Filharmonia Pomorska i Port Lotniczy, a także organizowane w mieście konkursy - pianistyczny i wokalny.

W czasie recitalu przedstawicielowi prezydenta Lecha Kaczyńskiego wręczono popiersie Paderewskiego, którego autorem jest artysta rzeźbiarz Jerzy Kędziora. Wcześniej identyczne rzeźby umieszczono w bydgoskim Porcie Lotniczym, Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz w polskim konsulacie w Chicago i
dworku Paderewskiego w Kąśnej Dolnej k/Tarnowa.

Ignacy Jan Paderewski został premierem, a zarazem ministrem spraw zagranicznych, 16 stycznia 1919 r.
Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic