1 marca 2010 roku przypada 200. rocznica urodzin Fryderyka Chopina. Obchody Roku Chopina zorganizowane z tej okazji będą jednym z najważniejszych międzynarodowych wydarzeń kulturalnych w 2010 roku.
"Na pewno będzie to sukces zarówno w promocji Polski poprzez Chopina, jak i sukces Chopina - w tym sensie, że będzie on
słyszany na całym świecie, a w Polsce - w każdej instytucji artystycznej" - mówił Zdrojewski podczas środowej konferencji
prasowej Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina (NIFC) - instytucji prowadzącej Rok Chopina w 2010r.
Zdrojewski podkreślił, że w 2008 roku na inwestycje związane z Rokiem Chopina przeznaczonych zostanie "dwa razy więcej środków finansowych niż w roku 2007". "Ogółem budżet NIFC będzie wynosił w tym roku 31 mln 322 tys zł" - poinformował.
Minister kultury zapowiedział też, że Sejm ma w planach podjęcie w marcu uchwały o obchodach Roku Chopina w 2010 roku.
Pełnomocnik ds. obchodów Roku Chopina - Waldemar Dąbrowski podkreślił z kolei, że przygotowanie Roku Chopina obejmie wiele przedsięwzięć, wśród których jednym z najważniejszych jest powiększenie przestrzenne Muzeum Fryderyka Chopina.
"Trudno istniejące dziś Muzeum Fryderyka Chopina nazwać muzeum (...) Założyliśmy m.in. wielokrotne przestrzenne powiększenie muzeum - mniej więcej pięć razy więcej będzie ekspozycyjnej przestrzeni" - mówił Dąbrowski. "Obiecuję, że w grudniu 2009 roku Muzeum Fryderyka Chopina, w nowym kształcie, będzie otwarte" - dodał.
Dąbrowski zapowiedział też m.in. otwarcie Centrum Chopinowskiego w Warszawie w I kwartale 2009 roku oraz "wprowadzenie infrastruktury turystycznej w Żelazowej Woli, które będzie zakończone do roku 2010". Zaplanowano też rewitalizację parku w Żelazowej Woli i domu, w którym urodził się kompozytor.
Wśród projektów artystycznych w 2010 roku znajdą się m.in. XVI edycja Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina oraz III Międzynarodowy Kongres Chopinologiczny. Zaplanowano tez wydarzenia edukacyjne np. stworzenie Centrum Kształcenia Mistrzowskiego w Brochowie (miejsce chrztu Chopina), które zostanie udostępnione zwiedzającym w 2009 roku.
Oferta kulturalna i projekty promocyjne to m.in. interaktywne ekspozycje w Muzeum Fryderyka Chopina w Zamku Ostrogskich i w Żelazowej Woli zaplanowane na 2010 rok, "szlak Chopina w Warszawie" (oferta turystyczno-kulturalna związana ze zwiedzaniem miejsc poświęconych Chopinowi) i stworzenie internetowego portalu Roku Chopinowskiego.