Rozpoczął się 4. Festiwal "Muzyka z Mózgu"

Stahl Quartet z Niemiec i niezwykły duet Xala ze Szwajcarii rozpoczęły w czwartek kolejną edycję Festiwalu "Muzyka z Mózgu". Przez trzy dni wystąpi prawie 40 artystów szeroko pojętego nurtu muzyki improwizowanej.


"Festiwal to święto improwizatorów i eksperymentatorów, ale nie jest to w żadnym wypadku festiwal poświęcony jakiemuś konkretnemu gatunkowi muzycznemu. Nie jest to nawet festiwal poświęcony wyłącznie muzyce. To spotkanie ludzi, których interesuje sztuka, różne jej aspekty, możliwe połączenia, którzy znają i szanują tradycję, ale nie są tą tradycją ograniczeni" - powiedział Sławomir Janicki, dyrektor festiwalu i współzałożyciel bydgoskiego Klubu "Mózg" patronującego przedsięwzięciu.

Niekonwencjonalne podejście do wykonywania muzyki zaprezentował w czwartek inaugurujący imprezę niemiecki Stahl Quartet, założony przez muzyka i "wyrobnika instrumentów" Jana Heinke. Grupa gra na "stalowych wiolonczelach" - zaprojektowanych przez Heinke'go łukowatych konstrukcjach z metalu, na których wykonywane są zarówno interpretacje klasyki, jak i własne kompozycje grupy.

Xala to nazwa szwajcarskiego duetu Ania Losinger/ Matthias Eser i jednocześnie pierwszego na świecie ziemnego xylofonu, skonstruowanego dziesięć lat temu do gry i tańca. Na tym akustycznym instrumencie, złożonym z 23 podzwaniających drewnianych i metalowych prętów, o powierzchni 4,5 metra kwadratowego i wadze 400 kilogramów, gra się przy użyciu butów do flamenco, długich na sześć stóp tyczek i innych przedmiotów.

Festiwal jest okazją do spotkania często odmiennych kulturowo czy dyscyplinarnie artystów z lokalną publicznością. "Organizując go wierzymy, że wydarzenie to poprzez swoją interdyscyplinarność,
otwarcie na eksperyment, poprzez spotkania artystów i publiczności, może stwarzać sprzyjające okoliczności do rozwoju sztuki, a także rozwoju wrażliwości osób, które w całym przedsięwzięciu wezmą udział" - podkreślił Janicki.

Czwartkowy wieczór zakończyli Olga Szwajgier i Kazimierz Pyzik z Krakowskiego Stowarzyszenia Artystycznego Muzyka Centrum. W kolejnych dniach imprezy Polskę reprezentować będą m.in. bydgoska
grupa Sing Sing Penelope, Mateusz Walerian Trio, Tomasz Gwinciński i Gym Society.

Wśród gości zagranicznych usłyszeć będzie można m.in. duety: Nevers tworzony przez Jean-Philippa Grossa z Francji i Clare Cooper z Australii, Paolo Agnelli'ego i Takumy Fukushima (Włochy/Japonia) oraz Elliott Sharp i Hamid Drake (USA).

Festiwal zakończy w sobotę wspólny występ gitarzystów: Elliota Sharpa, Piotra Pawlaka, Paolo Agnelliego i Tomasza Gwincińskiego.

Imprezie towarzyszą instalacje wideo prezentowane w siedzibie bydgoskiego Teatru Polskiego, w którym także odbywają się koncerty.
Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic