W przedstawieniu inauguracyjnym wystąpiła reprezentująca Polskę Schola Węgajty.
"Cuda św. Mikołaja" (oryginalny tytuł: "Miracula Sancti Nicolai") to cykl czterech średniowiecznych dramatów o św. Mikołaju,
zapisanych w XII wieku na terenie Francji. Autorami dramatów, jak również jego wykonawcami i odbiorcami byli najprawdopodobniej klerkowie - uczniowie przykatedralnych szkół. Forma tych dramatów jest z pogranicza teatru, w którym artyści śpiewają, tańczą, recytują.
Zespół Schola Węgajty tworzą profesjonalni śpiewacy, aktorzy, muzycy, plastycy, teatrolodzy i muzykolodzy pochodzący z kilku
krajów europejskich. Działalność Scholi skupia się na praktykowaniu chorału gregoriańskiego.
W ramach Festiwalu publiczność wysłucha łącznie 10 wieczornych i nocnych koncertów, które odbywać się będą w różnych kościołach Jarosławia. Wystąpią w nich artyści m.in. z Polski, Belgii, Włoch, Węgier i Iranu. W ich wykonaniu publiczność będzie mogła wysłuchać m.in. średniowiecznych pieśni sakralnych, ludowych pieśni o życiu, śmierci i przemijaniu, poznać muzykę i tańce potomków Węgrów osiedlonych w Mołdawii.
Jedną z największych atrakcji tegorocznej imprezy będzie - według Korneliusza Polita ze Stowarzyszenia Muzyka Dawna w Jarosławiu, organizatora imprezy, koncert, w którym zabrzmi klasyczna muzyka perska. "To dla Polaków może być niezwykłe wydarzenie, niewątpliwie najbardziej egzotyczne" - zauważył Polit.
Festiwalowi towarzyszyć będą warsztaty chorału gregoriańskiego, warsztaty tańców siedmiogrodzkich i warsztaty chóralne oraz codzienne jutrznie i nieszpory gregoriańskie. Imprezę zakończy niedzielna poranna msza święta gregoriańska pod przewodnictwem opata tynieckiego Bernarda Sawickiego.