66-letni brytyjski kompozytor, to ikona współczesnej muzyki. Pionier minimalizmu, pisze utwory zarówno dla filmu, jak również muzykę niezależną. Gra na fortepianie, klawesynie i klawikordzie, dyryguje. Publiczności na obu półkulach znany jest głównie za sprawą charakterystycznej, pełnej niezwykłej energii muzyki do filmów Petera Greenawaya i oskarowego obrazu Jane Campion „Fortepian”. Za ten ostatni soundtrack kompozytor otrzymał m.in. nagrodę Australijskiej Akademii Filmowej, nagrodę krytyków z Chicago oraz nominację do Złotego Globu. Nyman pisał muzykę także dla innych hollywoodzkich produkcji, m.in. do filmu „Gattaca” (nominacja do Złotego Globu) oraz do „Końca romansu” Neila Jordana. Współpracował również z Volkerem Schlöndorffem („Król Olch”), Michael Wnterbottom („Wonderland” i „Królowie życia”), a także Damonem Albarnem przy muzyce do filmu „Drapieżcy”.
W latach 60. studiował kompozycję oraz grę na fortepianie i klawikordzie w królewskiej londyńskiej Academy of Music, a także muzykologię w King's College. Od 1968 do 1978 r. pracował jako krytyk muzyczny i to on właśnie, jako pierwszy użył w 1968 roku terminu „minimalizm w muzyce”. Na koncie ma wiele opracowań muzyki barokowej, jak również książkę o twórczości Johna Cage’a i jego wpływie na innych współczesnych twórców.
Michael Nyman komponować zaczął dopiero, gdy skończył 30-stkę, i od tego czasu zafascynowany jednocześnie minimalizmem oraz muzyką barokową, próbuje połączyć je nowym językiem muzycznym. Tworzy dzieła orkiestrowe, kameralne, chóralne oraz opery. Wśród jego niefilmowych utworów szerzej znany jest „Noises, Sounds & Sweet Airs" (1994) na sopran, alt, tenor i zespół instrumentalny, „Ariel Songs” (1990) na sopran i zespół, a także koncerty fortepianowe, klawesynowe, na puzon oraz saksofon, utwory na kwartet smyczkowy oraz opera „Człowiek, który pomylił żonę z kapeluszem” („The Man Who Mistook His Wife for a Hat” 1986), oparta na przypadku opisanym przez Olivera Sacksa. Wiele utworów Nyman stworzył z myślą o założonym przez siebie zespole – Michael Nyman Band.
Rodzina Michela Nymana i on sam związani są z Polską - jego dziadkowie pochodzili z Częstochowy i stąd na początku XX wieku emigrowali do Anglii. Nyman często muzykuje z polskimi artystami, pisze też muzykę do filmów polskich reżyserów (m.in. „Jestem” Doroty Kędzierzawskiej). Teraz postanowił swą muzyką uczcić 200. rocznicę urodzin Fryderyka Chopina i kraj swych przodków. To pierwszy taki hołd oddany naszemu kompozytorowi przez współczesnego twórcę tej klasy.
Światowa premiera z udziałem kompozytora odbędzie się 19 listopada w Filharmonii Łódzkiej podczas koncertu finałowego VIII Konkursu im. Aleksandra Tansmana, w którym Michael Nyman jest jurorem. W wykonaniu „Chopin/Milton Songs” w partii solowej usłyszymy wybitnego brytyjskiego bas-barytona Andrew Slatera, a towarzyszyć mu będzie - prócz kompozytora na fortepianie - również zespół instrumentalny Filharmonii Łódzkiej z saksofonistą Jackiem Delongiem.
Szczegóły na www.tansman.lodz.pl